Koronavirüs salgını sebebiyle işini kaybeden, ekonomik açıdan zor günlerden geçen vatandaşlara umut ışığı olmaya devam eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kendi bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla maddi yardıma muhtaç olan vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara bin 200 TL tutarında maddi destek yardımı yapılacağı açıklandı. Koronavirüs salgını sonrası normalleşme sürecine geçilen Türkiye’de yavaş yavaş ticari hayat yeniden hareketlenecek. Vatandaşlara ekonomik açıdan rahat bir nefes aldırmak için SYDV tarafından bin 200 TL maddi destek verilecek. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları maddi destek başvurusunun nasıl ve nereden yapılacağı ve bin 200 TL maddi destek uygulaması hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile gerçekleştirilen Bütçe Komisyon çalışması sonucunda 8 milyar TL değerinde bütçe ayırdı. Bu bütçe kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki muhtaç durumda olan, ekonomik zorluklar yüzünden yaşamını devam ettirmekte zorlanan yaklaşık 5 milyon vatandaşa bin 200 TL tutarında para dağıtılacak. Geri kalan tüm bütçe diğer aylarda dağıtılmak üzer, bakanlığın kasasında saklanacak. Vatandaşların zor günlerinde yanında olmaya gayret gösteren devletin resmi kurumları arasında yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve ona bağlı olarak her zaman üstün çalışmalar gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın yaklaşık 5 milyon vatandaşa bin 200 TL tutarında yardım yapacağı açıklandı.

Kimler Bin 200 TL Maddi Destekten Yararlanabilecek?

Koronavirüs salgını dolayısıyla ekonomik ve iş hayatının neredeyse tamamen felç olmasının ardından normalleşme sürecine geçilirken, Ekonomik İstikrar Kalkanı projesi kapsamında geliştirilmekte olan para yardımları ile alakalı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, destek ödemelerinden kimlerin faydalanabileceğini açıkladı. Bundan böyle milyonlarca vatandaşımıza düzenli aralıklarla maddi destekler sağlanacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuyla ilgili olarak yaptığı kamuoyu açıklamasında, yardımların ilk aşamada toplam 5 milyon vatandaşa ulaşılabileceğini, toplam ise 24 milyon ile 28 milyon arasında ihtiyaç sahibi vatandaşa maddi desteklerin yapılabileceğini açıkladı. Korona virüsün ülkemizde neredeyse bitme konumuna gelmesi hatırına milyonlarca vatandaşımıza ciddi yardımların yapılacağı açıklandı. Ülke içindeki ekonominin yeniden eski işleyişine döndürülebilmesi ve vatandaşların ekonomik zorlukların üstesinden gelebilmeleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yardıma muhtaç olan yaklaşık 5 milyon vatandaşa bin 200 TL yardım yapılacak. Maddi destekten yararlanacak kişilerin ikamet ettikleri yerdeki mahalli idare birimlerine ve muhtarlıklara müracaat ederek “Muhtaçlık Belgesi” almaları gerektiği açıklandı. Muhtarlar tarafından sadece gelir durumu yoksulluk sınırının altında ve yardıma muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşlara verilen muhtaçlık belgesi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuruda bulunan vatandaşlara bakanlık tarafından bin 200 TL maddi yardım verileceği belirtildi.

Bakanlık Toplamda 8 Milyar TL Bütçe Ayırdı

Devletin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde muhtaç durumda olan vatandaşlara, yardım parası olarak dağıtacağı toplam bütçe 8 milyar TL olarak açıklandı. Bu bütçenin belirli bir kısmı ilk aşama olan 5 milyon vatandaşa dağıtılacağı öğrenildi. Geri kalan kısmına zaman içinde yeni ilave bütçeler ekleneceği ve belirlenen 5 milyon muhtaç durumdaki vatandaşa düzenli aralıklarla maddi destek ödemelerinin yapılacağı ifade edildi. Yardıma muhtaç olan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilecek ve öncelik her zaman başvuru yapamayan ihtiyaç sahiplerine verilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalar sonucunda 18 Haziran 2020 tarihinde başvuruların başlayacağını ifade etti.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Editör: TE Bilisim