2020 Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

2019’da Belediye Sosyal yardım kartı muhtaç ailelere verilmektedir. Belediye sosyal yardım kartı almak için vatandaşların muhtaçlık durumlarını ispatlaması gerekmektedir. Belediye sosyal yardım kartları Türkiye’nin tüm büyük şehirleri tarafından verilmektedir. Bu kartlar için başvurular ise Ağustos ayı itibari ile başlamaktadır.

Kartların kullanıma açılması için Eylül ayı beklenmektedir. Her senenin sonu için verilmiş olan sosyal yardım kartlarının denetimleri yapılır. Ailelerin durumunun düzeldiğine karar verilirse kart kullanıma iptal edilmektedir. Kart sahipleri eğer uygun şartları karşılıyorsa, belediyeler tarafından gerekli yardımlar yapılmaktadır.

Belediye Sosyal Yardım Kartları için Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediye sosyal yardım kartı başvurusu aileler tarafından bizzat yapılmaktadır. Başvuru yapmak için:

 • Belediyelerden sosyal yardım kartı başvurusu yapmak için telefon üzerinden başvurular tamamlanabilmektedir. Telefon üzerinden başvuru yapmak için 0212 444 00 93 hattının aranması gerekmektedir. Bu hat üzerinden kimlik bilgilerinin verilmesi ve başvurunun yapılması gerekmektedir.
 • Yukarıda verilen hattın meşgul ya da yoğun olması durumunda vatandaşlar Alo 153 hatlı numaradan da başvuruları yapabilmektedir.
 • Bizzat şekilde de sosyal yardım kart başvurusu yapmak mümkündür. Bizzat başvuru yapmak için vatandaşların Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezlerine gitmesi gerekmektedir.
 • Bu yöntemlerin yanı sıra belediye sosyal yardım kartlarına başvuru için muhtarlıklar ve kaymakamlıklara da başvuru yapılabilmektedir.

2020 Belediye Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Belediye sosyal yardım kartı alabilecek kişiler muhtaç aileler olmaktadır. Büyükşehir belediyesi sosyal yardım kartı için başvuru yapabilecek kişiler:

 • Bireysel başvurularda kadının eşinin vefat etmiş olması ve işsiz olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir maaş alamayan ve sigortasız olan zor durumdaki vatandaşlar başvuru yapabilir.
 • Sigortalı şekilde çalışan ancak hane içindeki kişi sayısının çok olması sebebiyle geçim zorluğu yaşayan vatandaşlar başvuru yapabilir.
 • Çeşitli sağlık sorunları yaşayan tüm TC vatandaşları belediye sosyal yardım kartı için başvuru yapabilmektedir.

Vatandaşların başvuru yapmasından sonra kişiler, belediye yetkilileri tarafından araştırılmaktadır. Ailelerin durumunun muhtaç olduğunun tespit edilmesinden sonra sosyal yardım kartları verilmektedir. Başvuruların sonuçlanması altı ayı bulmaktadır.

Başvurusu Onaylanan Sosyal Yardım Kartımı Nasıl Alabilirim ?

Sosyal yardım kartı için başvuran ve almaya hak kazanan vatandaşlar, yardım kartlarının alabilmeleri için başvuru esnasında ki adrese kartların gelmelerini beklemelidirler. Büyükşehir belediyesi sosyal yardım kartının teslimatı vatandaşın ikamet adresine yapılmaktadır. Kartın başka birine yapılması söz konusu değildir. Başvuru kartları, kişinin ikamet ettiği eve posta ile gönderilir. Kart sadece başvuru yapan vatandaşa ya da birinci dereceden akrabalarına teslim edilmektedir. Vatandaşın evde olmaması durumunda, kart aile üyelerine de verilmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Belediye sosyal yardım kartlarının geçtiği marketler anlaşmalı olan marketlerdir. Bu marketler dışında Belediye sosyal yardım kartı kullanılması söz konusu değildir. Anlaşmalı olan marketlerin tüm şubelerinden bu kartlar ile alışveriş yapılabilmektedir.

Belediye sosyal yardım kartlarının geçtiği marketler ise:

 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketlerden yalnızca gıda ve beslenme değil; temizlik, bakım ürünleri, ev eşyaları ya da farklı ihtiyaçlar sınırlama olmadan satın alınabilmektedir. Kart içinde kalan bakiyeyi sorgulamak için vatandaşların kasiyere sorması yeterli olacaktır.

2020 Belediye Sosyal Yardım Kart Limitleri Ne Kadar?

Belediye sosyal yardım kartlarının limiti kişinin durumuna göre değişmektedir. Vatandaşların maddi durumuna göre alacakları kart limiti değişmektedir. Belediye tarafından aile için yapılan araştırmalar sonucunda vatandaşlara verilen kart limitleri aşağıdaki gibidir:

 • 50 TL
 • 100 TL
 • 150 TL

Kart limitlerinin belirlenmesi için belediye yetkilileri tarafından denetleme yapılmaktadır. Yapılan denetlemeler sonucunda aileye verilecek aylık kart limiti belirlenmektedir. Vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı kart limitleri için belirleyici olmaktadır. Kartın ilk yüklemesinde ise her limitte 200 TL ödeme verilmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Açılıyor ?

Sosyal yardım kartlarının açılma tarihi her sene Eylül ayında yapılmaktadır. Belediyeler kartların kullanımı ile ilgili her sene denetim yapar. Yapılan denetlemeler neticesinde hangi aileye sosyal yardım kartlarının verilip verilmeyeceğine karar verilir. Kartların muhtaç olmayan aileler tarafından kullanıldığına karar verilirse, vatandaşın kartlarının kullanımı kapatılacaktır.

Bu detayların yanı sıra kartların kapalı olduğu süre boyunca ödenmesi gereken ücret, kart açıldıktan sonra karta yüklenmektedir.

Başvuruların tamamlanmasından sonra vatandaşların kartını sorgulaması için online yöntemleri bulunmamaktadır. Belediye tarafından verilen yardım kartlarının sorgulanması için marketlere giderek, kasiyerden limiti öğrenmek gerekmektedir. Telefon ya da e-devlet üzerinden herhangi bir sorgulama yapılması söz konusu değildir.

Belediye Sosyal Yardım Kart Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Belediye sosyal yardım kart başvurusu için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Vatandaşların verdiği bilgilerin doğru olması bu aşamada en önemli kıstastır. Yardım kartlarını alabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar:

 • Vatandaşın başvuru yaptığı belediye konumunda ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan vatandaşların sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşın ek gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Yardım kartı alabilmek için fakirlik belgesinin temin edilmesi gerekmektedir. Fakirlik belgesi muhtarlıklardan alınabilmektedir.
 • Vatandaşın eşi vefat etmişse, ölüm belgesi de talep edilmektedir.
 • Vatandaş sağlık problemleri sebebiyle çalışamıyorsa, bu durumu sağlık raporları ile kanıtlamalıdır.

Bu şartları karşılayan vatandaşlar belediye sosyal yardım kart başvuru yapabilmektedir. Başvurular kaymakamlıklardan ya da muhtarlıklardan yapılabilmektedir. Başvuruların sonuçlanması için 6 ay gerekmektedir. 6 ayı tamamlayan kişilerin kartları kullanıma açılmaktadır.

Fakirlik Kağıdı Nereden Alınır?

Fakirlik kağıdı almak belediye sosyal yardım kart başvurusu yapmak için önemlidir. Fakirlik belgesi, vatandaşın ikamet ettiği konumdaki köy ya da mahalle muhtarlarından verilmektedir. Fakirlik belgesi alabilmek için vatandaşların üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz belgenin olmaması gerekmektedir. Muhtarlar bu belgeyi vatandaşın durumuna ve gelir özelliklerine göre vermektedir.

Belediyeler ve kaymakamlıklar bağlı şekilde görev alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesinin alınması oldukça önem teşkil etmektedir. Bu belgeyi 18 yaşını doldurmuş olan ve muhtaçlık durumunda olan herkes tarafından, ücretsiz şekilde alınabilir.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Alo 153

Belediye sosyal yardım kartları için başvurular Alo 153 hattı üzerinden yapılmaktadır. Büyükşehir belediyesi telefon üzerinden başvuruları almaktadır. Bu hat, Beyaz Masa olarak hizmet  vermektedir. Bu hattın yoğun ya da meşgul olması durumunda 0212 444 00 93 numarası aranabilmektedir.

Telefon dışında başvuru yapmak için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne gitmek gerekmektedir. Belediye sosyal yardım kartı almak için talep edilen belgeler ise:

 • Bu kartı alabilmek için vatandaşların SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olarak çalışmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malının olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Bu koşulları karşılayan vatandaşlar muhtaç durumda olması halinde kart yardımı için başvuru yapabilmektedir. Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvurusunun tamamlanmasından sonra yetkililer araştırmaları yapar ve uygun vatandaşlara yardım kartını verir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba ben evli 1 çocuk annesiyim kore hastasıyım.
  %50 engelli raporluyum. Eşim bize bakmakla yükümlü. Ben ev işini, yemek yapmayı, bulaşık yıkamayı yapamıyorum. Hastalığından dolayı elim sürekli hareket ediyor. Çocuğumuz ilk okula gitmektedir. Evimiz kira 537 lira engeli maaşımız ile geçinemiyoruz. Eşim evde bakım maaşı veya başka bir maaş alabilirmiyiz acaba. Benim raporum buna uygunmudur teşekkürler.

  1. Merhaba
   Aşağıdaki şartları sağlamanız durumunda evde bakım maaşına başvuruda bulunabilirsiniz. Raporunuzda Ağır Engelli ibaresi yer alıyor ise başvuruda bulunabilirsiniz.
   1) Gelir kriterlerinin uygun olması,
   2) Bakıma muhtaçlık kriteri,
   3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.
   Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu