2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı ödemeleri muhtaç durumda olan kişilere yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için vatandaşların belirlenmiş şartları karşılaması gerekmektedir. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için:

 • Sosyal yardımlaşma para yardımı alabilmek için vatandaşların başvuru yapması gerekmektedir.
 • Sosyal yardımlaşma para yardımı alabilmek için vatandaşların e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan kişiler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre satın alabilmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra ön başvuru sistemden yapılmalıdır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma para başvurusu yapmak için belirlenmiş şartları karşılamak gerekmektedir. Vatandaşın herhangi bir gelirinin olmaması durumunda devlet tarafından bu yardım yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma parası dışında vatandaşlar kömür yardımı ya da gıda yardımı için de başvuru yapabilmektedir.

Aylık şekilde vatandaşlara para ödeme şeklinde yapılan sosyal yardımlaşma parası, muhtaç ailelere verilmektedir. Bu ödemeler, her ay düzenli şekilde yapılmaktadır. Diğer yardım türleri ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma ödemesi ailelerin durumuna göre yapılmaktadır. Bu ödemeyi almak için uygun olan kişilere 2020 senesinde aylık sabit bir ücret olmamakla birlikte 200 TL ile 1000 TL arasında bir  ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler PTT ya da Ziraat Bankası şubelerine yatmaktadır. Başvuruların kabul edilmesi ve onaylanması durumunda vatandaşın ismine bir hesap açılmaktadır.

Bu hesaba her ay ödemeler yatmaktadır. Maaşı alabilmek için vatandaşların muhtaçlık durumunda olması gerekmektedir. Aksi durumlarda ödeme yapılmamaktadır. Vatandaşın belirli aylarda yetkililer tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontroller yetkililer tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler gerekli koşulları sağlıyorsa maaşı alacaktır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma parası sorgulama işlemleri online olarak ve telefon üzerinden sorgulanabilmektedir. Sosyal yardımlaşma parası başvurusunun sorgulanması için e-devlet sistemine giriş yapılabilir. Bunun dışında 0312 415 50 00 numaralı olarak hattın aranması gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma parası almak için başvuru yapılan yerler ise:

 • Valilik binalarına,
 • Kaymakamlıklara,
 • Sosyal Yardımlaşma Kuruluşu merkezlerine,
 • Muhtarlıklara başvuru yapılmaktadır.

Vatandaşın gerekli koşulları sağlaması durumunda her ay ödemeler kişinin adına yatmaktadır. Gerekli koşulların sağlandığına dair ise durumun yetkililer tarafından teyit edilmiş olması gerekmektedir. Düzenli şekilde yatan bu ödemeler, ailenin durumunda iyileşme olduğunda kesilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Parası Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma parası alacak kişiler kurumlar tarafından belirlenmiştir. Vatandaşların bu ödemeyi alabilmesi için gerekli olan talepleri yerine getirmesi gerekmektedir. Belgelerin temin edilmesi ile birlikte vatandaşların başvuruyu kamet ettiği konumda bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir. Bu bina içerisinden Sosyal yardımlaşma para yardımı başvuru formunun alınması gerekmektedir.  Bu noktadan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Buna göre sosyal yardımlaşma parasının verilmesi için:

 • Medenine durumunun uygun olması gerekmektedir.
 • Engel durumunun olması gerekmektedir.
 • Engel özür yüzdesine dikkat edilmektedir.
 • Aylık toplam gelire dikkat edilmektedir.
 • Kişinin sosyal güvencesine dikkat edilmektedir.
 • Ailenin nafaka alıp olmadığına dikkat edilmektedir.
 • Muhtaç durumda olduğu tespit edilen çocukların durumuna bakılmaktadır.
 • Ailenin birlikte yaşayıp yaşamadığı araştırılır ve buna göre karar verilir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma para yardımı belgeleri için kişiden talep edilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Kişinin muhtaçlık başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Bu form, muhtarlıklardan ücretsiz olarak alınmaktadır. Bu belgelerin doldurulması gerekmektedir. Belgelerin doldurulmasında mutlaka doğru bilgilerin girilmesi gerekmektedir.

Şayet vatandaşın herhangi bir engeli varsa, bu durumda sağlık sorunun ispatlandığı bir sağlık raporu talep edilmektedir. Özellikle şahsi yapılan başvurular için vatandaşların bir kimlik belgesini de yanında bulundurması gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için gerekli belgeler:

 • Kimlik bilgilerinin güncel olduğu kimlik belgesi gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi talep edilmektedir.
 • Telefon numarası bilgileri gerekmektedir.
 • İletişim bilgileri gerekmektedir.
 • Gelir durumunun belli edildiği belgeler gerekmektedir.
 • Engellilik oranlarını gösteren sağlık raporları gerekmektedir.
 • Beyan formu ve şahsi rıza beyanı gerekmektedir.

Vatandaşın başvuru yapmasından sonra durumunun teyit edilmesi gerekmektedir. Vatandaşın yaşadığı yer ve durumu hakkında tüm bilgilerin toplanması gerekmektedir. Bunun neticesinde muhtaç olduğu belirlenen vatandaşların ödemeleri her ay yatmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Zaman Yatar?

Sosyal yardımlaşma parası yardımı ödemesi her ay yapılmaktadır. Bunun için başvuru yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşların ödemeleri, ilk hafta içinde yapılmaktadır. Bunun dışında ödemeler, isim sırasında göre yapılmaktadır.

Bu sebeple de vatandaşa eğer ödemeler ayın 12’sinde yatıyorsa, tüm sene boyunca ayın 12’sinde yatacaktır. Maaş ödemelerinin sorgulaması ise e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Başvuruların yapılması için:

 • Başvuru yapmak için vatandaşın yaşadığı il ya da ilçenin bağlı olduğu Vakıflar Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Bizzat başvuru yapamayan kişiler posta yolu ile başvuru talebini iletebilmektedir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden başvuruların yapılması mümkündür.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadardır?

Sosyal yardımlaşma ödemesi her sene enflasyon oranlarına göre değişmektedir. Her yıl fakirlik yardımı ya da engelli yardım ödemelerine zam yapılmaktadır. 2020 senesinde ödenen miktarlar vatandaşın durumuna göre değişmekle beraber 200 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Sosyal yardımlaşma para yardımı ödemeleri her ay Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubelerine yatmaktadır.

Memur maaşına yapılan zamlar sosyal yardımlaşma parasına da yansımaktadır. Buna göre 2019 senesinde fakirlik maaşlarına Ocak ayında yeniden maaş yapılacaktır. Yardım alabilmek için başvuran vatandaşların şartları taşıması gerekmektedir.

Engel durumları ve vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu kişiler, alacağı yardımın miktarını belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Yardım almaya hak kazanmış vatandaşların ismine bir hesap açılmaktadır. Bu hesap üzerinden her ay yatan ödemeler çekilmektedir. Maaşlar Ziraat Bankası, PTT şubeleri ya da Halk Bankası üzerinde yatmaktadır.

Ödemelerin başka vatandaşlar tarafından çekilebilmesi söz konusu değildir. Ödemeler yalnızca başvuru yapan kişilere yatmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma parası başvuru şartları yasalar kapsamında belirlenmiştir. Vatandaşın bu ödemeyi alması için bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular valiliklere, kaymakamlıklara, sosyal yardımlaşma kuruluşlarına ya da muhtarlıklara doğrudan şekilde yapılmaktadır.

Engeli olan ve evden çıkamayan vatandaşlar ise posta ya da telefon üzerinden başvurularını yapmaktadır. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için aşağıdaki şartların karşılanması gerekmektedir.

Buna göre:

 • Muhtaçlık aylığı başvuru formunun muhtarlardan alınması ve doldurulması gerekmektedir.
 • Engelli vatandaşlar için engeli ispatlayan sağlık raporu talep edilmektedir.
 • Sağlık raporlarının heyet tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Şayet vatandaşın herhangi bir ekstra bir durumu varsa bu aşamada farklı belgeler talep edilmektedir. Vatandaşın ölüm sebebiyle muhtaç olduğu ispatlanırsa, ölüm belgesi de talep edilmektedir. Sosyal yardımlaşma para yardımı aylığının yatıp yatmadığını sorgulamak için 0312 415 50 00 hattı üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Bunun dışında e-devlet üzerinden sorgulama ve ön başvuru yapılabilmektedir.

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Çalışan Annelere Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Nakdi Para Yardımı Yapan Kuruluşların Listesi

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. Selamun aleyküm
  Hayırlı cumalar
  Ben ece rahatsız ım çalışamıyorum
  Ayaklarımın ikisin de topuk dikeni çıktı
  Engelliyor ağır olarak değil kendi öz babam bakamadı bana annem in de geliri yok destek olamaz biz anne kız kira da kalıyor uz anne annem bakamaz yaşlı diye engelli maaş kiraya veriyor um ben yakacak odun kömür piknik tüp
  Temizlik ürünü iç çamaşıra ihtiyacım var ev kira
  Elektrik su var allah devletimizi başımız ‘dan eksik etmesin tl.

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan fakirlik kağıdı alarak bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa başuruda bulunabilirsiz.

 2. merhaba ıyı gunler ben yaklasık 6 aydan fazla oldu calışmıyorum işten cıkınca işkura basvuru yaptım ordan maas alıyorum bende bu yardımdan yararlana bılırmıyım acab

  1. Merhaba
   Belirtilen yardım ödeneğine başvuruda bulunmak için e-Devlet şifreniz ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 3. 18/07/2020 600,00 TL Tedarik Edilmedi/Banka Talimatı Verilmedi/Teslim Edilmedi Devam Ediyor 1 aydır bu halde 144 paranız onaylanmış yoğunluktan diyor ne yapabilirim sizce.

  1. Merhaba
   Sistem üzerinde bu tür yoğunluklar yaşanabilmektedir. En kısa süerede ödemeniz hesabınıza aktarılacaktır.

 4. Benim e devlet te yardım türü =diğer aile yardımı
  / başvuru tarihi=18.07.2020 / ödeme miktaru=400.00 tl / ödemenin durumu=tedarik edilnedi.banka talimatı verilmedi.teslim edilmedi. / yardım durumu=devam ediyor şeklinde yazıyor.. başvuru yapalı 4 gün oldu ödeme durumunda yazanlar ne anlama geliyor ?ayrıca yardım durumundaki devam ediyor ne demek ? İlk kez yardım alacağım ancak devam edecek mi demek ? Bu parayı ne zamn ve nasl alabilirim? ben başvuru yaptıktan sonra hesap numarası tanımladım para nereye yatar??

  1. Merhaba
   Belirtilen yardım ödemesi tanımladığınız hesap numarasına gönderilir. Ayrıca belirtilen duruma göre de yardım başvurunuz onaylanmış fakat henüz ödeme talimatı verilmemiş olmaktadır.

  2. aynı durum bendede mevcut hala aynı tedarik edilmedi yazıyor siz alabildinizmi ve nasıl bir yol izlediniz ?

 5. E devlette sosyal yardimda diger aile yardiminda benim adima 200 tl para var ama altinda tedarik edilmedi banka talimati verilmedi teslim edilmedi yaziyor neden boyle yaziyor

  1. Merhaba
   Sistem üzerinde tanımlanmış banka hesap bilgileriniz olmayabilir. Ya da henüz adınıza yardım ödemesi gönderilmemiş olabilir.

 6. Eşimden ayrıldım iki kızım var 11 ve 6 yaşında ailem ile birlikte yaşıyoruz toplam 9kisiyiz lütfen yardım edin bize ne olur bizi görün ciddi anlamda yardım istiyoruz ailemle aram pek iyi değil ne olur yardım edin kardeşlerim.. Allah rızası için bizi görün ailemle aram iyi değil çok mağdur yaşıyoruz

 7. Mrblar tedadik edilmedi banka talimati verilmedi teslim edilmedi yaziyor 500 tl diger aile yardimi yardimin turu devam ediyor diyor tek seferlikmidir aylikmidir aceba

   1. Hocam ziraat bankasina yatacak dediler yatmadi daha yardim turu devam ediyor diyor kapsam dışına cikti yazmıyor

     1. Merhaba
      Herhangi bir ödeme yapılacağı zaman tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

  1. Hocam mrblar 500tl ziraat bankasına yattı diğer aile yardımı olarak yardım durumu devam ediyor diyor tek seferlik demişlerdi tek seferlik mıdır aylıkmidir anlamadım pek

   1. Merhaba
    Tarafınıza yardım ödemesinin devam etmesi durumunda bilgilendirme yapılacaktır.

 8. Merhaba durumum yok 4 çocuk var ev hanımıyım evim kira ikisi okuyor 8aylık bebeğim var mama parası yetiremiyorum 500 tl yardım almak istiyorum

  1. Merhaba
   Nakdi yardım başvuruları için bağlı bulunduğunuz belediye ya da kaymakamlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Asker ailesine verilen asker yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Asker yardımı için bağlı bulunulan Kaymakamlık ya da valiliklere ve Sosyal Yardımlaşma vakıflarına başvuru yapılabilmektedir.

  1. Merhaba
   Yardım başvuruları korona virüsü nedeni ile e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

 9. mrb ben ikiseferdir basvurdum ama hic bir sonuc cikmadi belediyelere valliklere yardim ve erzak icin bile bas vurdum hic bir cvp yok isten cikarildim 2aydir hicbir gelirim yok ne yapicam sasirdim artik

   1. onuda yaptim ondanda bir sonuc yok sanki biz bu devletin tc vasandasi degiliz bizi korona öldurmucek evde kal diye diye aclikdan ölücez

    1. Merhaba
     Kaymakamlık binalarının içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuruda bulunmayı deneyin.

   2. Tek seferlik yardım 500 tl teslim edilmedi tedarik edilmedi banka talimat vermedi yardımın durumu devam ediyor yazıyo. Ama para hesabımda yok yatacakmi yoksa iptalmi olacak 10 gün sonra çekin yazıyordu geçti gittim öteye para yok dedi hiç bişe anlamadim

     1. Merhaba, ben yunus emre gıda yardımı başvurdum, e devletten baktım 500 tl görünüyor ama yan taraf da bu yazıyor, Tedarik Edilmedi/Banka Talimatı Verilmedi/Teslim Edilmedi (Yardım Devam Ediyor)
      Bu ne demek oluyor acaba, şahsım adıma gidip alabilir miyim?
      Teşekkür ederim, cevap vereceğin için.

     2. Merhaba
      Yardım başvurunuz olumlu kabul edilmiş ama henüz ödeme talimatı verilmemiş, e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

 10. Hiç bir yardim alamadım 2 aya yakın calismiyorum hiçbir gelirimde yok bana bu konuda yardımcı olursanız sewınırım

  1. Merhaba
   Yardım başvurunuzu e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Tarafınızdan istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız yardımdan faydalanabilmeniz için son derece önem taşımaktadır.

  2. Merhaba tek seferlik yardım 250tl gözüküyor 2haftayi geçti devam ediyor yazıyor ve banka talimatı verilmedi tadarik edilmedi yaziyor ne yapmam gerekiyor

   1. Merhabalar gida yardimina başvurmuştum e devletten baktığimda tedarik edilmedi ödeme yapılmadi banka onay vermedi falan yazıyor bu ne demek oluyor yardım alamayacak miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu