2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

27.02.2020
1.290
A+
A-
2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı ödemeleri muhtaç durumda olan kişilere yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için vatandaşların belirlenmiş şartları karşılaması gerekmektedir. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için:

 • Sosyal yardımlaşma para yardımı alabilmek için vatandaşların başvuru yapması gerekmektedir.
 • Sosyal yardımlaşma para yardımı alabilmek için vatandaşların e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan kişiler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre satın alabilmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra ön başvuru sistemden yapılmalıdır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma para başvurusu yapmak için belirlenmiş şartları karşılamak gerekmektedir. Vatandaşın herhangi bir gelirinin olmaması durumunda devlet tarafından bu yardım yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma parası dışında vatandaşlar kömür yardımı ya da gıda yardımı için de başvuru yapabilmektedir.

Aylık şekilde vatandaşlara para ödeme şeklinde yapılan sosyal yardımlaşma parası, muhtaç ailelere verilmektedir. Bu ödemeler, her ay düzenli şekilde yapılmaktadır. Diğer yardım türleri ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma ödemesi ailelerin durumuna göre yapılmaktadır. Bu ödemeyi almak için uygun olan kişilere 2020 senesinde aylık sabit bir ücret olmamakla birlikte 200 TL ile 1000 TL arasında bir  ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler PTT ya da Ziraat Bankası şubelerine yatmaktadır. Başvuruların kabul edilmesi ve onaylanması durumunda vatandaşın ismine bir hesap açılmaktadır.

Bu hesaba her ay ödemeler yatmaktadır. Maaşı alabilmek için vatandaşların muhtaçlık durumunda olması gerekmektedir. Aksi durumlarda ödeme yapılmamaktadır. Vatandaşın belirli aylarda yetkililer tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontroller yetkililer tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler gerekli koşulları sağlıyorsa maaşı alacaktır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma parası sorgulama işlemleri online olarak ve telefon üzerinden sorgulanabilmektedir. Sosyal yardımlaşma parası başvurusunun sorgulanması için e-devlet sistemine giriş yapılabilir. Bunun dışında 0312 415 50 00 numaralı olarak hattın aranması gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma parası almak için başvuru yapılan yerler ise:

 • Valilik binalarına,
 • Kaymakamlıklara,
 • Sosyal Yardımlaşma Kuruluşu merkezlerine,
 • Muhtarlıklara başvuru yapılmaktadır.

Vatandaşın gerekli koşulları sağlaması durumunda her ay ödemeler kişinin adına yatmaktadır. Gerekli koşulların sağlandığına dair ise durumun yetkililer tarafından teyit edilmiş olması gerekmektedir. Düzenli şekilde yatan bu ödemeler, ailenin durumunda iyileşme olduğunda kesilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Parası Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma parası alacak kişiler kurumlar tarafından belirlenmiştir. Vatandaşların bu ödemeyi alabilmesi için gerekli olan talepleri yerine getirmesi gerekmektedir. Belgelerin temin edilmesi ile birlikte vatandaşların başvuruyu kamet ettiği konumda bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir. Bu bina içerisinden Sosyal yardımlaşma para yardımı başvuru formunun alınması gerekmektedir.  Bu noktadan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Buna göre sosyal yardımlaşma parasının verilmesi için:

 • Medenine durumunun uygun olması gerekmektedir.
 • Engel durumunun olması gerekmektedir.
 • Engel özür yüzdesine dikkat edilmektedir.
 • Aylık toplam gelire dikkat edilmektedir.
 • Kişinin sosyal güvencesine dikkat edilmektedir.
 • Ailenin nafaka alıp olmadığına dikkat edilmektedir.
 • Muhtaç durumda olduğu tespit edilen çocukların durumuna bakılmaktadır.
 • Ailenin birlikte yaşayıp yaşamadığı araştırılır ve buna göre karar verilir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma para yardımı belgeleri için kişiden talep edilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Kişinin muhtaçlık başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Bu form, muhtarlıklardan ücretsiz olarak alınmaktadır. Bu belgelerin doldurulması gerekmektedir. Belgelerin doldurulmasında mutlaka doğru bilgilerin girilmesi gerekmektedir.

Şayet vatandaşın herhangi bir engeli varsa, bu durumda sağlık sorunun ispatlandığı bir sağlık raporu talep edilmektedir. Özellikle şahsi yapılan başvurular için vatandaşların bir kimlik belgesini de yanında bulundurması gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için gerekli belgeler:

 • Kimlik bilgilerinin güncel olduğu kimlik belgesi gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi talep edilmektedir.
 • Telefon numarası bilgileri gerekmektedir.
 • İletişim bilgileri gerekmektedir.
 • Gelir durumunun belli edildiği belgeler gerekmektedir.
 • Engellilik oranlarını gösteren sağlık raporları gerekmektedir.
 • Beyan formu ve şahsi rıza beyanı gerekmektedir.

Vatandaşın başvuru yapmasından sonra durumunun teyit edilmesi gerekmektedir. Vatandaşın yaşadığı yer ve durumu hakkında tüm bilgilerin toplanması gerekmektedir. Bunun neticesinde muhtaç olduğu belirlenen vatandaşların ödemeleri her ay yatmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Zaman Yatar?

Sosyal yardımlaşma parası yardımı ödemesi her ay yapılmaktadır. Bunun için başvuru yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşların ödemeleri, ilk hafta içinde yapılmaktadır. Bunun dışında ödemeler, isim sırasında göre yapılmaktadır.

Bu sebeple de vatandaşa eğer ödemeler ayın 12’sinde yatıyorsa, tüm sene boyunca ayın 12’sinde yatacaktır. Maaş ödemelerinin sorgulaması ise e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Başvuruların yapılması için:

 • Başvuru yapmak için vatandaşın yaşadığı il ya da ilçenin bağlı olduğu Vakıflar Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Bizzat başvuru yapamayan kişiler posta yolu ile başvuru talebini iletebilmektedir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden başvuruların yapılması mümkündür.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadardır?

Sosyal yardımlaşma ödemesi her sene enflasyon oranlarına göre değişmektedir. Her yıl fakirlik yardımı ya da engelli yardım ödemelerine zam yapılmaktadır. 2020 senesinde ödenen miktarlar vatandaşın durumuna göre değişmekle beraber 200 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Sosyal yardımlaşma para yardımı ödemeleri her ay Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubelerine yatmaktadır.

Memur maaşına yapılan zamlar sosyal yardımlaşma parasına da yansımaktadır. Buna göre 2019 senesinde fakirlik maaşlarına Ocak ayında yeniden maaş yapılacaktır. Yardım alabilmek için başvuran vatandaşların şartları taşıması gerekmektedir.

Engel durumları ve vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu kişiler, alacağı yardımın miktarını belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Yardım almaya hak kazanmış vatandaşların ismine bir hesap açılmaktadır. Bu hesap üzerinden her ay yatan ödemeler çekilmektedir. Maaşlar Ziraat Bankası, PTT şubeleri ya da Halk Bankası üzerinde yatmaktadır.

Ödemelerin başka vatandaşlar tarafından çekilebilmesi söz konusu değildir. Ödemeler yalnızca başvuru yapan kişilere yatmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Parası Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma parası başvuru şartları yasalar kapsamında belirlenmiştir. Vatandaşın bu ödemeyi alması için bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular valiliklere, kaymakamlıklara, sosyal yardımlaşma kuruluşlarına ya da muhtarlıklara doğrudan şekilde yapılmaktadır.

Engeli olan ve evden çıkamayan vatandaşlar ise posta ya da telefon üzerinden başvurularını yapmaktadır. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak için aşağıdaki şartların karşılanması gerekmektedir.

Buna göre:

 • Muhtaçlık aylığı başvuru formunun muhtarlardan alınması ve doldurulması gerekmektedir.
 • Engelli vatandaşlar için engeli ispatlayan sağlık raporu talep edilmektedir.
 • Sağlık raporlarının heyet tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Şayet vatandaşın herhangi bir ekstra bir durumu varsa bu aşamada farklı belgeler talep edilmektedir. Vatandaşın ölüm sebebiyle muhtaç olduğu ispatlanırsa, ölüm belgesi de talep edilmektedir. Sosyal yardımlaşma para yardımı aylığının yatıp yatmadığını sorgulamak için 0312 415 50 00 hattı üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Bunun dışında e-devlet üzerinden sorgulama ve ön başvuru yapılabilmektedir.

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Çalışan Annelere Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Nakdi Para Yardımı Yapan Kuruluşların Listesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.