2019 Doğum Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

06.07.2019
1.026
A+
A-
2019 Doğum Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2019’da doğum yardımı Türkiye vatandaşı olan ve Türkiye’de yaşayan çalışan annelere verilen bir ödemedir. Doğum yardımı 2019 senesinde, annenin aldığı maaşa göre belirlenmektedir. SGK kapsamında çalışan tüm annelere, doğum izni kadar doğum ödemesi verilmektedir. Çalışmayan annelerin bu ödemeyi alması mümkün olmamaktadır.

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alır mı?

İşsiz annelere doğum parası ödemesi SGK tarafından yapılmamaktadır. Bu ödemeler, sigortası yatan ve aktif olarak çalışan annelere yapılmaktadır. Çalışmayan ve sigortası olmayan anneler süt parası alabilirken, doğum parası alamaz. Eşinden sigortalı olan ancak aktif olarak çalışmayan annelerin de ödeme alması mümkün değildir. SGK doğum parası ya da analık raporu ödemeleri yalnızca belirli bir prim gününü tamamlamış ve işten doğum izni ile ayrılmış kişilere bu ödemeler yapılmaktadır. Bu kapsamda çalışan annelere de verilen doğum parası miktarı, annenin aldığı maaşa göre belirlenmektedir.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum parası için başvuru çalışan anneler tarafından doktordan alınan raporun işverene teslim edilmesi ile tamamlanmaktadır. Bunun dışında herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bunun yanı sıra doğum raporlarının düzenlenmesinden, ödeme işlemlerinin tamamlanması dönemine kadar tüm işlemler online şekilde oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu noktada anne ve anne adayların dikkat etmesi gereken en önemli unsur; online sistem üzerinden bu sürecin mutlaka takip edilmesi gerekmektedir. Doğum raporları, işveren tarafından SGk sayfasına yüklenmektedir. Bu süreç online olarak takip edilmektedir. Bu ödemeler işveren tarafından değil, SGK tarafından yapılmaktadır.

Doğum Öncesinde Aktarma Raporu Nedir?

Doğum öncesi için aktarma raporu anneler için en önemli unsurdur. Doğum öncesi alınan aktarım raporu; doğum parası almak için gereklidir. Doğum parası almak için anne adayının, hamilelik süresince 32 hafta boyunca doktor kontrollerinde olması gerekmektedir. Doktor, annenin ne zaman izne başlaması gerektiğine dair rapor verecektir. Şayet anne adayı çalışabilecek durumdaysa, gebelik iznine 32. Haftadan sonra da çıkabilir. Bu noktada 37. Haftaya kadar izne çıkmayabilir ve çalışmaya devam edebilir. Bu durumda doktor tarafından anneye aktarma raporu verilir.

Doğum Parası Kimlere Verilir?

Doğum parası alma şartları SGK tarafından belirlenmiştir. Şartları sağlayan anneye izin süresince ödeme yapılmaktadır. Buna göre doğum parası şartları:

 • Doğum ödemeleri sadece 4A ve 4B statüsünde çalışan annelere verilmektedir.
 • Doğum parası sadece anneye ödenmektedir. Bu ödeneğin babaya verilmesi söz konusu değildir.
 • Doğum öncesi analık raporunun alındığı tarihe göre geriye dönük olarak 1 yıl içinde sigortalı kişi adına minimum 90 gün süresince SGK prim günlerinin eksiksiz olarak yatması gerekmektedir.
 • Bağ-Kur statüsünde sigortalı şekilde çalışan anne adayları için geçen ay ve içerisinde olduğu ay dışında Bağ-Kur prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.
 • Aktarma raporunu alan kişiler için hekim tarafından bu belgenin yüklenmiş olduğunu kontrol etmesi gerekmektedir.

Doğum Parası için Başvuru Süresi Nedir?

Doğum parasında başvuru süresi elektronik ortamdan kontrol edilebilir. Başvuru süresi bulunmamaktadır. Anne adayının doğuma iznine çıkacağı işveren tarafından SGK’ya iletilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, analık raporu ödemesi için başvurunun yapıldığı merkezdir. Doğum parası almak için anne adayının dilekçe ya da bizzat başvuru yapmasına gerek yoktur. Tüm başvuru süreci ve takip online olarak tamamlanmaktadır. Bu aşamada online olarak süreci takip etmek ise ailenin sorumluluğu kapsamındadır.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parası hesaplama için annenin aldığı maaşlar dikkate alınmaktadır. Doğum izni, genel itibari ile; doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olarak belirlenmiştir. Toplamda 16 hafta izin verilmektedir. Doğum parası ise 16 haftalık sürede, 112 günlük doğum parası ödeneceğine göre hesaplanmaktadır. Doğumdan önce; raporun başlangıç tarihinden geriye dönük olmak üzere son 3 ay kapsamında sigorta prime esas kazanç üzerinden doğum parası hesaplaması tamamlanır. Son 3 aylık prim kazançları dikkate alınarak kişinin günlük kazancı hesaba katılmaktadır. Bunun yanı sıra günlük kazancın 3’te 2’sinin tespit edilmesi ve 112 ile çarpılması ile doğum parası tutarları belirlenir. Kişinin maaşı ne kadar fazla ise alacağı doğum ödemesi de o kadar artar.

Doğum Parası Nereye Yatar?

Doğum parası ödemeleri PTT ya da Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. Eğer annenin Ziraat Bankası’na tanımlı bir hesabı varsa, ödemeler oraya yapılır. Ancak hesabı yoksa, herhangi bir PTT şubesi üzerinden doğum parası kimlik numarası ile çekilebilmektedir.  Eğer anne ödemelerini kendi hesabından çekmek isterse e-devlet sistemi üzerinden bankayı kaydetmelidir. Doğum parası işlemlerin tamamlanmasından sonraki 10 gün içerisinde ödemeler yapılmaktadır. Doğum parası; doğumun gerçekleşmesinden ve raporun düzenlenmesinden sonra topluca yapılmaktadır. Ancak annenin bu ödemeye ihtiyacı varsa, raporun işveren tarafından daha erken dönemde onaylanması için talepte bulunabilir. Bu durumda ödemeler daha erken dönemde alınmaktadır. Fakat doğum parası sadece doğumun kesin olarak gerçekleşmesinden sonra verilir. Bundan dolayı da doğum gerçekleşmeden bu ödemeyi almak mümkün değildir.

Doğum Parası Almak için Hangi Koşulları Yerine Getirmek Gerekir?

Doğum parası için şartlar ise SGK tarafından belirlenmiştir. Buna göre doğum parası alabilecek kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar ise:

 • Annenin doğum parası almaya hak kazanması için aktif olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğum izni için alınmış olan izin raporunun tarihine göre iş yerinde SSK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Yasal doğum izninde annenin herhangi bir yerde çalışmıyor gerekmemektedir.
 • Doğum parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.
 • Annenin bebeğinin sağ olması gerekmektedir.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemleri günümüzde saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Buna göre anneler; hem telefonlarından hem de bilgisayarlarından oldukça pratik şekilde yapılmaktadır. Doğum parasını sorgulamak için e-devlet sistemine girilmesi yeterlidir. Öte yandan e-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterli olmaktadır. E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinde 2 TL karşılığında bu şifreyi satın alabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmanın ardından arama bölümüne doğum parası yazarak, doğum parasının ne zaman yatacağını ve işlemlerin onaylanıp onaylanmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu unsurun yanı sıra doğum parası sorgulamak için kullanılabilecek bir diğer yol ise Alo 170 hattını aramaktır. Bu hat üzerinden bilgileri kontrol edebilirsiniz.

2019 Senesinde Anneye Yatacak Olan Doğum Parası Ücreti Nedir?

2019’da doğum parası ücreti annenin aldığı maaşa göre hesaplanmaktadır. Maaş ne kadar fazla ise annenin alacağı doğum parası da o kadar fazla olacaktır. Bunun yanı sıra 2019 yılında çalışan anneler 3 farklı devlet yardımı alabilmektedir. Bu yardımlar ise doğum parası, doğum yardımı ve süt parası olmaktadır. Buna göre:

 • Doğum yardımında anneye ilk çocuğu için 300 TL olarak bir kereliğine mahsus ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum yardımında anneye ikinci çocuk yardımı için 400 TL olarak bir kereliğine mahsus ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum yardımı kapsamında anneye 3. Çocuğu için 600 TL olarak bir kereliğine mahsus ödeme yapılmaktadır.

SGK Yurt Dışı Borçlanma Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

EV Hanımları İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ahmet bakioğlu dedi ki:

  Ben sadiye bakioğlu. Bayan. İyi akşamlar yaşım.56 holladadan malülen 100%seksen emekliyim.türkiyede.15 gün sigorta girişim var. Yurt dışı borçlanma kununiyle dürkiyeden emekli olabilirmiyim.teşekkürler.

  Cevapla

  Ahmet SARI
  2 Aralık 2017 at 12:55
  Merhaba;evet emekli olabilirsiniz borçlanma yoluyla.Ahmet bey özür dilirim bu söylediğiz hakkımız sgk dan mı. Yoksa bağkurdanmı? Teşekkür ederim.