2020 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

21.03.2020
2.767
A+
A-
2020 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Doğum yardımı parası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 2015 yılından sonra doğum yapan tüm annelere verilmektedir. Çocuk başına ödenen doğum yardımı parası, geri ödemesiz olarak hazırlanmıştır. Doğum yardımı parasının ödeneği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Her çocuk için tek seferlik ödenen doğum yardımı parası, çocuk sayısına bağlı olarak artmaktadır. Çocuk parasının tutarları, en fazla 3 çocuğa kadar artış göstermekte ve üçüncü çocuktan sonraki ödemeler de üçüncü çocuk üzerinden ücretlendirilmektedir. Doğum yardımı ödenekleri için kişilerin başvuru yapması gerekir. Doğum yardımı başvurusu yapılmadan, kişiler adına ödenek oluşturulmayacaktır.

Doğum Yardımı Parasının Özellikleri Nelerdir?

Doğum yardımı parası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelerin kullanımı için hazırlanmış, geri ödemesiz sosyal yardım türüdür. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürlükleri üzerinden ödenen doğum yardımı parası için kişilerin maddi durumu dikkate alınmamaktadır. Annelerin adına hesaba aktarılan doğum yardımı parası, bebeğin 5 yaşını doldurmaması şartıyla verilmektedir. 5 yaşından küçük olan her çocuk için birer defa doğum yardımı parası ödenir. Doğum parası alan kişilerin de doğum yardımı ödemesinden faydalanma imkânı bulunmaktadır. Doğum yardımı parasının kullanımının ardından, yeni doğan bebekler için de yardım alınmakta ve alınan yardımın tutarı artmaktadır.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadardır, Limitleri Nasıl Belirlenir?

Doğum yardımı ödeneklerinin limitleri belirlenirken, çocuk sayısı ve çocukların doğum tarihleri dikkate alınmaktadır. Doğum yardımı ödenekleri, çoklu doğumlarda toplu şekilde yapılmakta ve çocuk sayısına göre ödenek tutarı yükselmektedir.  Çocuk yardımı parasının limit dağılımları, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Doğum yardımına dahil edilen 1 çocuk için 300 TL ödeme yapılmaktadır.
 • İki çocuk sahibi olan annelere, ikinci çocuk için 400 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Üçüncü çocuk için yapılan doğum yardımı ödeneğinin tutarı 600 TL’dir. Üçün üzerindeki her çocuk için aynı tutarda ödeme gerçekleştirilir.
 • İkiz bebek sahibi annelere, ilk doğum olması şartıyla 700 TL ödeme yapılmaktadır.
 • İlk doğumunda üçüz bebek sahibi annelere, birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL ve üçüncü bebek için 600 TL olmak üzere 1.300 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

5 yaşından büyük olan çocuklar, doğum yardımı hesaplamasına dahil edilmemektedir. Doğum yardımı için belirlenen hesaplama tablosunda, tüm çocukların 5 yaşından küçük olduğu varsayılmıştır.

Doğum Yardımı Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum yardımı ödeneklerinden faydalanmak için kurum tarafından belirtilen şartlara sahip olmak gerekir. Doğum yardımı parası başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Doğum yardımından faydalanmak isteyen annelerin, 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Bebeklerin resmi nikah sonucu dünyaya gelmesi gerekir. Nikah olmadan dünyaya gelen bebekler için doğum yardımı yapılmamaktadır.
 • Doğum yardımı ödenekleri, bebeklerin hayatta kalması şartıyla verilmektedir. Bebeklerin yaşamını yitirmesi ya da ölü doğumların gerçekleşmesi durumunda, doğum yardımı ödeneği yapılmamaktadır.
 • Doğum yardımı ödenekleri, her bebek için tek seferlik verilmektedir. Aynı çocuk için ikinci sefer başvuru yapılamaz.
 • Doğum yardımı ödemeleri, doğum öncesinde alınamaz.
 • Doğum yardımı başvurusundan önce, bebeklerin kimlik belgesi çıkarılmalıdır.
 • Başvuru işlemleri, sadece anneler tarafından gerçekleştirilebilir.

Çalışan ve çalışmayan tüm anneler, doğum yardımı başvurusu yapabilir.

Doğum Yardımı Parası Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusu için talep edilen evraklar, başvuru esnasında Sosyal Yardımlaşma Vakfına teslim edilmelidir. SYDV tarafından talep edilen evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibi anneye ait kimlik belgesinin fotokopisi
 • Babaya ait kimlik belgesi fotokopisi
 • Bebeğin kimlik belgesi fotokopisi
 • Doğum belgesi
 • İkametgâh kaydı
 • Doğum yardımı başvuru dilekçesi

Belirtilen evrakların haricinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürlüğünün talep ettiği, farklı evraklar da bulunabilir. SYDV müdürlüğünün talep ettiği evraklar tamamlandıktan sonra, anneler adına çocuk yardımı parası ödemesi yapılacaktır.

Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu yapmak için iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Doğum yardımı almak isteyen anneler, belgelerini Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğüne postalayarak ya da doğrudan kuruma giderek, başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Doğum yardımı başvurusunda talep edilen evraklar kuruma gönderildikten sonra, evraklar kurumdan tarafından teslim alınır ve başvuru için sisteme işlenir. Talep edilen evrakların incelenmesinin ardından, kişiler adına doğum yardımı ödeneği çıkarılacaktır. Bizzat başvuru yapmak isteyen kişiler, kuruma giderek evrakları teslim etmeli ve doğum yardımı talep ettiğini beyan etmelidir. Doğum yardımı başvurusu işleme alındıktan sonra, 5 günlük inceleme süresi devreye girecektir. Doğum yardımı başvurusu incelendikten sonra, kişiler adına ödenekler hazırlanır ve hesaplara aktarılır.

Doğum Yardımı Ödeneği Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvuru sorgulama işlemleri için e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama bağlantı adresine tıklanmalıdır. Doğum yardımı sorgulama sayfası açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi yapılmalıdır. E-devlet sistem girişinin yapılmasının ardından, doğrudan sorgulama işlemleri başlatılacaktır. E-devlet sorgulama sayfasında, onaylanan başvurular için detaylı bilgilendirme yapılacaktır. Doğum yardımı ödemesi onaylandıktan sonra, PTT üzerinden, annelerin adına ödemeler gerçekleştirilir. 3 ay boyunca ödeneğin çekilmemesi durumunda, yapılan yardımlar geri çekilmektedir.

Süt Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?

Süt yardımı ödemesi, SSK kapsamında görev yapan annelere ya da eşi çalışmayan SSK’lı işçilere verilmektedir. SSK’lı olmayan kişiler, süt parası ödeneğinden faydalanamazlar. Her çocuk için tek seferlik ödenen süt parası, 2020 yılında 202 TL’ye yükselmiştir. Süt yardımı ödeneklerinden faydalanmak için annelerin doğum iznine çıkması ve izin öncesinde, en az 120 günlük prim ödemesini gerçekleştirmesi gerekir. Süt yardımı ödenekleri hem anneye hem de babaya verilmemektedir. Süt yardımı ödemelerinin alınması için bebeklerin yaşaması şart koşulmuştur. SGK kapsamında sigortalı olmayan kişiler, emzirme ödeneğinden faydalanamazlar. Emzirme ödeneğinin, bir çocuk için ikinci defa kullanılmasına izin verilmemektedir. Süt yardımı ödeneği alındıktan sonra, annelerin emzirme sürecinde yarım gün çalışmasına da izin verilmektedir.

Doğum Parası ve Doğum Yardımı Arasındaki Fark Nedir?

Doğum yardımı ödenekleriyle, doğum parası ödenekleri arasındaki farklar, aşağıda tüm detaylarıyla açıklanmıştır:

 • Doğum yardımı parası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara verilmektedir. Doğum parası ödemeleri, sadece çalışan annelerin kullanımına sunulmuştur.
 • Doğum yardımı ödemesi tek seferlik gerçekleştirilirken, doğum parası ödemeleri, 16 hafta boyunca devam etmektedir.
 • Doğum parası ödeneklerinin tutarı, kişilerin günlük çalışma ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Doğum parası alan anneler, 16 haftalık doğum iznine çıkacaktır.
 • Doğum izni süresi boyunca, farklı bir işte çalışılmasına izin verilmemektedir.
 • Doğum parasının en düşük tutarı, asgari ücret üzerinden değerlendirilir.
 • 2 bin 324 TL asgari ücretle çalışan bir kişiye, doğum yardımı ve süt yardımı ödeneğiyle birlikte, ilk ay 1.460 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum parası ödeneklerinden faydalanmak için doğum izninden önce, son 120 günlük prim ödemesi yapılmalıdır. Annelerin, hamilelik süresince aynı yerde çalışması ve son 1 yıldır sigortalı olarak çalışmaya devam etmesi gerekir. Çoklu doğumlarda, doğum izninin süresi ikişer hafta uzatılmaktadır. Doğum izni uzatıldığında, doğum parası ödemeleri de devam ettirilmektedir. Doğum parasının yanında, annelere doğum yardımı ödemeleri de yapılacaktır.

SGK Yurt Dışı Borçlanma Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

EV Hanımları İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ahmet bakioğlu dedi ki:

  Ben sadiye bakioğlu. Bayan. İyi akşamlar yaşım.56 holladadan malülen 100%seksen emekliyim.türkiyede.15 gün sigorta girişim var. Yurt dışı borçlanma kununiyle dürkiyeden emekli olabilirmiyim.teşekkürler.

  Cevapla

  Ahmet SARI
  2 Aralık 2017 at 12:55
  Merhaba;evet emekli olabilirsiniz borçlanma yoluyla.Ahmet bey özür dilirim bu söylediğiz hakkımız sgk dan mı. Yoksa bağkurdanmı? Teşekkür ederim.