2020 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

13.12.2019
1.688
A+
A-
2020 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Doğum yapan annelere, çocuk başına doğum yardımı parası yapılmaktadır. İlk doğumunu yapmış anneler, çocukları için 300 TL doğum yardımı almaktadır. Doğum yardımı parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Annelerin ya da babaların başvurması şartıyla, doğum yardımı ödenekleri hesaplara yatırılmaktadır. Doğum yardımı parasının limiti, her çocuk için artış göstermektedir. Aynı anda çoklu doğumlar gerçekleştirildiği zaman, çocukların sayısına göre doğum yardımı ödeneği hazırlanmaktadır.

Doğum Yardımı Parasının Özellikleri Nelerdir?

Doğum yardımı parası, Türkiye Cumhuriyeti olan tüm annelere verilen bir ödenek türüdür. Doğum yardımı ödenekleri, aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma vakfı tarafından verilmektedir. Annelerin maddi durumu ya da sigortalı olup olmadıkları ayırt edilmeksizin, Türk vatandaşı tüm annelere doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğum yardımı parası, tek seferlik olacak şekilde ödenmektedir. Doğumun gerçekleşmesinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde doğum yardımı parasına başvuru yapılabilir. 5 yılın sonunda başvuru yapmayan anneler, doğum yardımı ödeneği alma haklarını kaybetmektedir.

Doğum Yardımı Parası Kimlere Verilir?

Doğum yardımı ödeneği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere verilmektedir. Annelerin 2015 tarihinden sonraki tüm doğumlarında, doğum yardımı ödeneği oluşturulacaktır. Annelerin Sosyal Güvenlik Kurumu sigortaları kapsamında çalışma zorunluluğu yoktur. Kişilerin maddi durumunun yerinde olup olmaması önemsenmez ve değerlendirmeye alınmaz.

Doğum yardımı parası için bizzat başvuru yapılmalıdır. Ödenek başvurusu yapılmadığı zaman, doğum yardımı ödenekleri geri çekilecektir. Doğum yardımı ödenekleri, sadece yaşayan çocuklar adına verilmektedir. Ölü doğumlar ve kürtajlar için doğum yardımı ödeneği sağlanmayacaktır. Doğum parası alarak doğum iznine ayrılan annelere de doğum yardımı parası verilmemektedir.

Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardım parası başvurusu yapılabilen kurumlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri
 • Kaymakamlık binalarında bulunan sosyal hizmetler müdürlüğü
 • Yurt dışındaki Türk vatandaşları için Türkiye büyükelçilikleri ya da Türkiye konsoloslukları

Yukarıda sıralanan kurumlardan herhangi birisine gidilerek doğum yardımı başvurusu yapılabileceği gibi, ilgili belgelerin postayla kuruma ulaştırılması sonucunda da doğum yardımı parası için başvuru oluşturulmaktadır. Doğum yardımı parası başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Doğum yardımı başvuru formu, doğrudan anneler tarafından imzalanmalıdır.
 • Doğum yardımı başvurusu yapmadan önce, bebeklerin kimlik belgesinin çıkarılması gerekir.
 • Kamu personeli olan anneler, doğum yardımı ödeneği başvurusu için görev aldıkları kurumun personel veya maaş birimine gitmesi gerekir.

Kamu Çalışanları Doğum Yardımı Ödeneği İçin Nereye Başvurmalıdır?

Kamuda memur olarak görev yapan anneler, BAĞ-KUR ya da 4D sigorta kapsamında çalışan anneler, görev yaptıkları işyerleri üzerinden doğum yardımı parasına başvuru yapmalıdır. Maaş birimi ya da personel birimlerine gidilere, doğum yardımı başvuru formu birime teslim edilebilir. Kamu kurumlarında çalışan kişiler, görev yaptıkları kurum üzerinden doğum yardımı başvurusu yapabilir. SSK ya da SGK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşleri adına, kendi çalıştıkları kurumlara başvuru yapabilirler.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

Doğum yardımı ödeneğinin limitleri, 2015 yılından sonra doğmak şartıyla çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Doğum yardımı parasının çocuk başına dağılımları aşağıdaki gibidir:

 • 2015 yılından sonra ilk doğumunu gerçekleştiren annelere, 300 TL doğum ödeneği verilmektedir.
 • İkinci doğum için çocuklara 400 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Üçüncü çocuklar için verilen ödeme 600 TL olarak hesaplanmıştır.
 • Üçüncü çocuktan sonraki tüm doğumlarda, çocuk başına 600 TL yardım ödeneği verilecektir.
 • İlk doğumunda ikiz bebek sahibi olan annelere, birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL olmak üzere, toplamda 700 TL doğum yardımı parası verilmektedir.
 • İlk doğumunda üçüz bebek sahibi olan annelere, birinci doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL, üçüncü doğum için 600 TL olmak üzere toplamda 1300 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İlk doğumdan sonra ikiz ya da üçüz bebek sahibi olan annelere, bebekler için 400 TL ve 600 TL olacak şekilde ödeme yapılmaktadır.

Annelerin doğum yardımı ödeneği almaları için 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmaları gerekir. Doğum yardımı ödeneklerinin hesaplamalarında, tüm bebeklerin bu tarihten sonra dünyaya geldiği değerlendirilmektedir. 2015 yılından önce doğan çocuklar, doğum yardımı hesaplamasında yer almayacaktır.

Doğum Yardımı Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı parası başvuru sorgulamaları, e-devlet sistemi kullanılarak yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama bağlantısına tıklayarak, doğrudan e-devlet sorgulama ekranı açılmalıdır. E-devlet sayfasındaki “Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra, e-devlet sistem girişi yapılacaktır.

Açılan sayfa üzerinden, doğum yardımı parası başvurusunun yapıldığı tarih seçilmeli ve başvuru sonuçları için sorgulama yapılmalıdır. Sorgulama ekranında, onaylanan doğum yardımlarının tüm detaylarına yer verilecektir. 15.05.2015 tarihinden önceki doğumlar için doğum yardımı başvurusu yapıldığı zaman, başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Doğum yardımı başvurusu onaylanmadığında, sorgulama ekranında herhangi bir bilgiye ulaşılamaz.

Doğum Yardımı Parasıyla Doğum Parasının Farkı Nedir?

Doğum yardımı ödeneğiyle doğum parasını birbirinden ayıran özellikler aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Doğum yardımı parası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara verilmektedir.
 • Doğum parası, sadece SSK’lı olarak çalışan ve doğum iznine ayrılan anneler adına çıkarılan ödenek türüdür.
 • Doğum yardımı parası almak için doğum izninden önce çalışılması ve tüm sigorta primlerinin ödenmesi zorunlu tutulmuştur.
 • Doğum yardımı parası, tek seferlik olarak hazırlanmıştır ve bir defa ödendikten sonra devamı gelmez.
 • Doğum parası, doğum izninin süresi boyunca düzenli olarak ödenmektedir.
 • Doğum parasının tutarı, çalışan annelerin maaşlarına göre hesaplanmaktadır.
 • Doğum yardımının limitleri, doğum sayısına göre çocuk başına belirlenmektedir.

Doğum yardımı parasından faydalanacak anneler, doğum izninden en az 1 yıl önce işe başlamalı ve doğum izninden önceki 3 aylık sigorta primlerini düzenli olarak ödemelidir. Doğum izni süresince, annelerin farklı bir işte çalışmasına müsaade edilmemektedir.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır, Nasıl Ödenir?

Doğum parasının tutarı, annelerin brüt maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Doğum parasının limit hesaplamasında, son 3 ayda alınan maaşlar değerlendirilmektedir. SGK kayıtlarında gösterilen maaş haricinde, doğum parası hesaplamasında farklı bir ödeme üzerinden hesaplama yapılmadığı bilinmelidir. Annelerin günlük çalışma ücreti hesaplandıktan sonra, günlük ücretin 2/3’ü oranında hesaplama yapılır. Annelere verilen toplam doğum izni 16 haftadır. Günlük çalışma ücretinin 2/3’üyle 16 haftanın çarpılması sonucunda, doğum parasının limiti hesaplanacaktır. Annelerin çoklu doğum yapması ya da özel bir rahatsızlık geçirmesine bağlı olarak, doğum izninin süresi uzatılabilir. Hekim raporuyla doğum izni uzatıldığı zaman, alınan doğum parasının limiti de artacaktır.

Süt Yardımı Ödeneği Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Süt yardımı, sadece SSK’lı annelere ya da SSK’lı babaların çalışmayan eşlerine verilen doğum ödeneğidir. SGK’lı olarak çalışan annelerin doğum iznine ayrılması ya da SSK’lı babaların başvurması karşılığında verilen süt yardımı, tek seferlik olarak planlanmıştır. Süt parasının toplam tutarı 180 TL olarak hesaplanmıştır. Çocukların doğum tarihinden itibaren, 5 yıllık süre içerisinde süt yardımı başvurusu yapılmaktadır. Süt yardımı ödenekleri, emekli sandığına bağlı olan annelere ya da babalara verilmemektedir.

SGK Yurt Dışı Borçlanma Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

EV Hanımları İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ahmet bakioğlu dedi ki:

  Ben sadiye bakioğlu. Bayan. İyi akşamlar yaşım.56 holladadan malülen 100%seksen emekliyim.türkiyede.15 gün sigorta girişim var. Yurt dışı borçlanma kununiyle dürkiyeden emekli olabilirmiyim.teşekkürler.

  Cevapla

  Ahmet SARI
  2 Aralık 2017 at 12:55
  Merhaba;evet emekli olabilirsiniz borçlanma yoluyla.Ahmet bey özür dilirim bu söylediğiz hakkımız sgk dan mı. Yoksa bağkurdanmı? Teşekkür ederim.