Geçtiğimiz hafta içerisinde en düşük emekli maaşı olan 5.500 liranın yapılan zam ile beraber 7.500 liraya yükseltildiği açıklandı. Bu açıklamaların ardından asgari ücretle çalışan kişiler, asgari ücrete ara zammın yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladı.

Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağına dair bilgiler çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından duyuruldu. En düşük emekli maaşının 7.500 liraya yükseltilmesinin ardından, asgari ücrete ara zammın gelip gelmeyeceğine dair sorular yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekli görülmesi halinde asgari ücrete ara zam yapılmasından kaçınmayacağını belirtmişti.

ERDOĞAN VE BİLGİN BİR ARAYA GELDİ

İHA’nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin AKP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşme öncesi konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret zammı için temmuz ayını işaret etti.

Bakan Vedat Bilgin, görüşme öncesinden ‘Asgari ücrete zam temmuzda’’ dedi. Bakan Vedat Bilgin, gündemde yer alan asgari ücrete ara zam yapılmayacağına dair haberlere karşın açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi; ‘’Bazı web sitelerinde asgari ücret ile ilgili yeni gibi servis edilen bazı haberler yer alıyor. Bakanlığımızın asgari ücretle ilgili yeni bir açıklaması olmamıştır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.’’

CUMHURBAŞKANI ARA ZAMMI İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılına dair asgari ücret açıklamalarında gerekli görülmesi halinde ara dönemde asgari ücrete zam yapılmaktan geri durmayacağını ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan bu açıklamaların ardından geçtiğimiz hafta en düşük emekli maaşının 5.500 liradan 7.500 liraya yükseltilmesi ile birlikte asgari ücretli çalışanlar, asgari ücrete ara zammın yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in görüşmelerin neticesinde Bakan Vedat Bilgin asgari ücret için zammın temmuz ayında gerçekleştirileceğine duyurdu. Asgari ücret ile çalışan kişiler şimdi ise asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını merak ediyor.

Editör: TE Bilisim