3 Mart Cuma günü Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren EYT düzenlemesi ile ilk olarak 2 milyon 250 bin kişinin emekli olması bekleniyor. EYT düzenlemesinin kabul edilmesi ile birlikte milyonlarca kişi Sosyal Güvenlik Kurumu binalarının yolunu tuttu.

Aktif olarak çalışan ve EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı kazanan kişiler, EYT düzenlemesinin kabul edilmesi ile iş yerlerinden çıkış belgelerini alarak Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına gitti ve EYT kapsamında emeklilik başvurularını gerçekleştirdi. Düzenlemenin kabul edilmesi ile birlikte başvuru yapan EYT’liler, nisan ayı içerisinde farklı kalemler adı altında ücretlerden yararlanabilecek.

TOGG Para İadesi Yapılacak mı? TOGG 60 Bin TL İadesi Ne Zaman? TOGG Para İadesi Yapılacak mı? TOGG 60 Bin TL İadesi Ne Zaman?

BAŞVURULARI NİSAN AYINA BIRAKMAYIN

EYT düzenlemesi kapsamında emeklilik hakkı kazanan kişiler, başvurularını mart ayı içerisinde gerçekleştirerek, nisan ayında ilk emekli maaşını almaya hak kazanacak. Mart ayı içerisinde başvurusunu yapan EYT’liler nisan ayında ilk emekli maaşını, bayram ikramiyesini, banka promosyonunu ve aktif çalışan ise bir de tazminat tutarını alacak.

Mart ayı içerisinde emeklilik başvurusu yapan EYT’liler geçtiğimiz gün 1.100 TL’den 2 bin TL’ye yükseltilen bayram ikramiyesinden de yararlanma hakkına sahip olacak. Emeklilik başvurularını nisan ayında gerçekleştirecek olan kişiler ise ilk bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı’nda almaya hak kazanacak. Aynı zamanda, nisan ayındaki başvurular ile ilk emeklilik maaşı da mayıs ayında alınabilecek.

‘BİZ HEP UYARDIK’

Konuya dair açıklamalarda bulunan ekonomist Muhammet Bayram, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; ‘’EYT’li vatandaşlarımızın çoğu başvurularını tamamladı bir kısmı maalesef son günlere bıraktı. Biz hep uyarılarda bulunmuştuk. Eğer bu ay sonu itibari ile emeklilik başvurusunda bulunurlarsa Nisan başı itibari ile emekli maaşı almayı hak edecekler.

Eğer bir nisanda başvuru yaparlarsa 1 Mayıs itibariyle maaşı hak edebilecekler. Bu nedenle vatandaşların bir an evvel emeklilik başvurusu için e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Burada başvururlarken de daha önceden daha fazla promosyon verecek banka ile anlaşmaları gerekiyor. Promosyonlarını alacakları bankaları seçerek emeklilik işlemlerinin sonlandırabilir.

1 Nisan itibari ile maaş almaları şundan dolayı önemli; eğer 1 Nisan itibari ile maaş alırlarsa bayram ikramiyesi almaya hak kazanacaklar. Bayram ikramiyesinin alınabilmesini ön şartı, o ay içerisinde emekli maaşı alabilmektir. EYT’li vatandaşlarımız hem bayram ikramiyesi 2.000 TL, en düşük emekli maaşı olarak 7.500 TL ve banka promosyonunu toplu bir şekilde 5 ile 15.000 TL arasında alacaklar. Hem de kıdem tazminatı alacaklar. Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen katmerli bir kazançları var.’’

Editör: TE Bilisim