Okul Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

02.12.2019
1.331
A+
A-
Okul Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Okul yardımı parası başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan sosyal yardımlaşma genel müdürlüğüne yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma müdürlükleri tarafından yapılan araştırmalarda, ailelerin maddi durumunun yetersiz olduğu tespit edilirse, dönemsel olarak eğitim yardımı ödemesi yapılmaktadır. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitim masraflarının giderilmesi için sağlanan ödenek, ailelerin maddi durumunun düzelmesiyle birlikte kesilmektedir.

Eğitim Parası Veren Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir?

Eğitim parası desteği sağlayan kurum ve kuruluşların isimleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal yardımlaşma müdürlüğü
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler
 • Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)
 • Ticaret kuruluşları, firmalar
 • Holdingler
 • İş adamları ve bireysel destekler

Yukarıda belirtilen kuruluşlardan eğitim yardımı alacak öğrencilerin, maddi açıdan yetersiz olması ve eğitim alanında başarılı olması şart koşulmuştur. Kurum ve kuruluşların talep ettikleri koşullara uygun olan öğrenciler, dönemsel ya da uzun vadeli eğitim yardımı alma hakkı elde etmektedir.

Eğitim Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğitim yardımı alacak kişilerin genel özellikleri ve kişilerde aranan koşulların tamamı aşağıdaki sıralamada yer almaktadır:

 • Öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Yabancı uyruklu öğrenciler, belli başlı kurumlar tarafından desteklenmektedir.
 • Eğitim yardımları, maddi açıdan zorluk yaşayan ailelere ve öğrencilere verilmektedir. Eğitim yardımı alacak ailelerin, yoksulluk seviyesinde olması gerekir.
 • Öğrencilerin ya da ailelerin üzerine kayıtlı gayrimenkul ya da farklı bir varlık bulunmamalıdır.
 • Öğrencilerin düzenli bir işi olmamalı ve farklı bir alanda geliri bulunmamalıdır.
 • Anne ve babası boşanan, anne ya da babasından bir tanesini kaybeden, dul maaşı alan, yetim maaşı alan ya da engelli raporuna sahip olan kişilere, eğitim yardımı ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca şehit çocuklarına ve gazilere de koşulsuz şartsız eğitim yardımı ödemesi yapılır.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından eğitim yardımı verilen aileler, 6 ayda bir denetlenmektedir. 6 ayın sonunda maddi durumu düzelen kişilere verilen eğitim yardımları kesilmektedir.
 • Eğitim yardımı parası başvurusu yapacak öğrencilerin, örgün olarak eğitimlerine devam etmesi gerekir. Açık öğretim ya da uzaktan öğretim öğrencilerinin, engelli raporu olmaması durumunda eğitim yardımı almasına izin verilmemektedir.
 • Öğrencilerin derslerinde başarılı olması ve sınıf tekrarına düşmemesi şart koşulmuştur. Yüz kızartıcı suç işleyen ya da disiplin cezası alan öğrenciler, eğitim yardımına dahil edilmemektedir.
 • Eğitim yardımı parası, kurum tarafından bir defa verilmektedir. Daha önce eğitim yardımı desteğinden faydalanan ailelere, ikinci defa eğitim yardımı ödemesi yapılmayacaktır.

Kurum tarafından verilen eğitim yardımı ödenekleri, sadece çocuklara ait eğitim masraflarında kullanılmalıdır. Ailelerin kendi ihtiyaçlarında kullanıldığı tespit edilen yardım paraları, kurum tarafından kesilmektedir.

Eğitim Parası Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Eğitim parası başvurusunda kuruma teslim edilmesi gereken evraklar şunlardır:

 • Başvurana ait kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Yardıma konu edilen kişiye ait öğrenci belgesi
 • Kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli görülmesi durumunda sağlık raporu
 • Kişilerin mesleki ve iş kurslarına başvurusunu temsil eden belgeler
 • İkametgâh kayıt belgesi
 • Aileye ve kişilere ait mülkiyet belgesi
 • Vefat eden anne ya da babaya ait ölüm belgesi
 • Öğrenci yardım parası başvuru formu

18 yaşından küçük olan çocuklar adına yapılan eğitim parası başvurularında, çocukların kimlik belgelerine ek olarak anne ve babanın da kimlik belgesi fotokopisi kullanılmalıdır. Ailenin aylık gelir dağılımını gösteren maaş bordrosu ve gelir testi evrakları, kuruma teslim edilmelidir.

Eğitim Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli eğitim parası başvurusu yapmak isteyen kişilerin, gerekli evrakları hazırlayarak kaymakamlıklarda yer alan Sosyal Yardımlaşma Vakfı müdürlüğüne gitmesi gerekir. Gerekli evrakları kuruma teslim ettikten sonra, eğitim yardımı başvuru formu doldurulmalıdır. Kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda, eğitim yardımı parasının alınıp alınmayacağı belirlenecektir.

Eğitim yardımı başvuruları, SYDV heyet toplantısında değerlendirilmektedir. Maddi durumu kötü olan aileler, eğitim yardımının yanında muhtaçlık aylığı için de başvuru yapmalıdır. Gelir testinde aylık gelir dağılımı düşük olan kişilere, eğitim yardımı ödeneğinin yanında muhtaçlık aylığı da ödenmektedir.

Eğitim Parası Başvuru Sorgulaması Nereden ve Nasıl Yapılır?

Eğitim yardımı başvuru sorgulamaları, e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet kurum yardımları sorgulama ekranı açılmalıdır. Sayfanın sağ kısmında yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılmalıdır.

E-devlet şifresi bulunmayan kişiler, PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında şifre alabilirler. Sistem girişi sağlandıktan sonra “Eğitim Yardımı” seçeneğine tıklanmalı ve yardım alma hakkının oluşup oluşmadığı sorgulanmalıdır. Eğitim yardımı alma hakkı elde eden kişilere, sayfada bilgilendirme formu gösterilecektir. Yardım başvurusu geri çevrildiği zaman, sayfada herhangi bir bilgiye yer verilmemektedir.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Eğitim Parasının Özellikleri Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen eğitim yardımı, aylık olarak değil dönemlik olarak ödenmektedir. Eğitim yardımı ödemeleri, her aileye birer defa verilir ve belirlenen süre içerisinde ödemeler devam eder. Bir çocuk için eğitim yardımı alan aileler, ikinci çocuk için yardım talebinde bulunamazlar.

Eğitim yardımı kapsamında lise ve üniversite eğitimi gören öğrencilere, en az 456 TL en fazla 821 TL yardım parası ödenmektedir. Aile ve sosyal Yardımlaşma Bakanlığı tarafından sağlanan eğitim yardımı ödenekleri, çocuk yardımı altında tek bir pakette toplanmaktadır.

Okullar Tarafından Verilen Eğitim Parası Ne Kadardır?

Öğrencilerin eğitim aldıkları okullar tarafından eğitim yardımıyla desteklenmeleri için öğrencilerin üstün başarı göstermesi gerekmektedir. Lise ve üniversite giriş sınavlarında derece yapan ya da okullarda birincilik elde eden öğrenciler, dönemsel olarak eğitim yardımı ödemesi almaktadır. Öğrencilere verilen eğitim yardımı ödemeleri, alınan burslardan ayrı tutulmakta ve bir ödüllendirme olarak değerlendirilmektedir.

Devlet okullarında yer alan öğrencilere, dönemsel olarak 3 bin ila 4 bin TL aralığında eğitim yardımı ödemesi yapılmaktadır. Özel okullarda yer alan başarılı öğrencilere verilen eğitim yardımlarının limitleri şu şekildedir:

 • Okul öncesi eğitimi gören özel okul öğrencilerine, dönemlik 3.060 TL eğitim yardımı verilmektedir.
 • İlkokul ve temel lise eğitimi alan başarılı öğrencilere, dönemlik 3.680 TL eğitim yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Ortaokul ve diğer kategorilerdeki liselerde eğitim gören başarılı öğrencilere, dönem bazlı olarak 4.280 TL yardım parası ödemesi yapılmaktadır.

Öğrencilerin okul başarısı devam ettiği sürece, eğitim destek ödemeleri de devam ettirilmektedir.

KYK Kredi Desteği Ne Kadar?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine eğitim yardımı ödemesi yapılmaktadır. Maddi durumu yerinde olmayan ve herhangi bir işte çalışmayan öğrenciler, KYK tarafından karşılıksız burs ve kredilerle desteklenmektedir. Öğrencilere verilen KYK burslarının limitleri şöyledir:

 • Ön lisans ve lisans öğrencilerine aylık 500 TL burs verilmektedir.
 • Yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilere, aylık 100 TL KYK bursu verilmektedir.
 • Yüksek lisans ve doktora eğitimine devam eden kişilere, aylık 1.500 TL eğitim bursu verilmektedir.

KYK kredi desteği, burs başvurusu onaylanmayan öğrencilere sağlanmaktadır. KYK kredi desteğinin limitleri, karşılıksız burs desteğinin limitleriyle bire bir örtüşmektedir.

ALO 182 MHRS Randevu Alma Ekranı, Randevu Nasıl Alınır?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.