PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

05.09.2019
1.328
A+
A-
PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT şubelerine gitmeden e- devlet giriş şifresi almak, anlaşmalı bankalar ve internet üzerinden şifre yenileme işlemleri sayesinde mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda PTT’ye gitmeden e- devlet şifresi almak mümkün olduğu gibi, e- devlet şifresi olmadan sisteme giriş yapmak da mümkündür. Sistem üzerindeki diğer giriş seçenekleri içerisinden mobil imza kullanılarak da e- devlet kapısı sistemine girişler mümkün olabilmektedir.

PTT Kullanmadan E-Devlet Sistemine Nasıl Girilir?

PTT’den alınacak şifre olmadan sisteme giriş yolları, şu şekilde sıralanabilir:

 • Mobil imza
 • Elektronik imza
 • C kimlik kartı
 • İnternet bankacılığı

Bu yöntemler yardımıyla PTT şubelerine gidip şifre almak zorunda olmadan e- devlet sistemine girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerle girişinizi yapmanızın ardından, sistem sizden bir e- devlet şifresi belirlemenizi isteyecektir. Bu kapsamda e- devlet şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Bunun yanında şifrenizi unutmanız halinde de bu yöntemleri kullanarak sisteme giriş yapabilir, yeni bir şifre alabilirsiniz.

Bankaları Kullanarak E- Devlet Şifresi Almak

Anlaşmalı bankalardan e- devlet şifresi almak için  herhangi bir ücretin ödenmesi gerekmemektedir. PTT ‘nin anlaşmasının olduğu bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Akbank
 • Albaraka
 • Anadolu Bank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Odeabank

Bu bankaların şubelerinden ya da internet bankacılığı işlemlerinden e- devlet şifresi alınabilmektedir. Alınan şifreler, temelde internet bankacılığı şifreleri olup, e- devlet kapısına girişi sağlamasının yanında, tam olarak e- devlet şifresi görevi  görmezler. Bu nedenle girişin ardından bir e- devlet şifresi belirlenmesi gerekir.

İnternet Bankacılığından E-Devlet Şifresi Almak

İnternet bankacılığını kullanarak e- devlet sistemine giriş sağlamak için uygulanması gereken aşamalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öncelikle https://turkiye.gov.tr adresine ulaşılmalıdır.
 • Sitenin açılmasından sonra sağ üst köşede bulunan ‘sisteme giriş’ kısmına tıklanmalıdır.
 • Giriş sayfası ekranında giriş yöntemi seçimi yapılmalıdır.
 • Giriş yöntemleri arasından İnternet Bankacılığı seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Bu adımdan itibaren bankanın internet bankacılığı açılış sayfasına yönlendirilir. İnternet bankacılığına yeni girmişsiniz gibi giriş şifrenizi girmelisiniz.
 • İnternet bankacılığına giriş yapmanızın ardından sistem, kayıtlı cep telefonu numaranıza bir SMS kodu gönderecektir. SMS doğrulamasının ardından e- devlet sistemi giriş ekranına yeniden yönlendirilirsiniz.
 • Size sistem tarafından gönderilecek SMS ile gelen kodu, internet bankacılığı sayfasındaki KOD bölümüne girmenizden sonra, e- devlet sistemi açılır.
 • E- devlet yönlendirmesinin ardından, ekranın sağ üst kısmında bulunan Benim Sayfam butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılacak seçenekler arasından şifre ve güvenlik ayarları işaretlenmelidir.
 • Ayarlar sayfasında bulunan Şifre Değiştir butonu kullanılmalıdır.
 • Ekrana e- devlet şifresi değiştirme seçenekleri gelecektir. Buradan ilk satıra e- devlet şifresi olmasını istediğiniz karakterleri, ikinci satıra ise yazdıklarınızın aynısını girerek onaylamanız gerekmektedir.
 • Şifre ve şifre tekrarının girilmesinin ardından Değiştir butonuna tıklanarak şifre değişikliği yapılmış olur. Belirlenen bu yeni şifre ile e- devlet sistemine anında giriş sağlanabilir.
 • Bu şekilde yapacağınız girişlerin kotası vardır ve sürekli olarak internet bankacılığından e- devlet sistemine giriş yapmanız halinde sistem, şifrenizde sorun algılayarak sistem içerisindeki bazı hizmetlerin kullanımını engeller. Bu nedenle e- devlet şifrenizi değiştirdikten sonra, değiştirmiş olduğunuz bu yeni şifre ile giriş yapmalısınız. Şifrenizi yeniden kaybetmeniz ve tekrar internet bankacılığını kullanarak PTT’ye gitmeden e- devlet şifresi alma işlemini talep etmeniz halinde sistemin bazı hizmetleri kısıtlama ihtimalini unutmamalısınız.

PTT’ye Gitmeden Telefon Yoluyla Şifre Belirleme

Telefon numarası üzerinden e- devlet şifresi oluşturmak için, e- devlet sisteminde cep telefonunuzun tanımlı olması gerekmektedir.  Telefon numaranızın tanımlı olması halinde, sistem üzerinde e- devlet şifresi alabilmek için giriş kısmında bulunan mobil imza ve e- imza seçenekleri de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra şifre unutulması nedeniyle yeni e- devlet şifresi almak istiyorsanız, şifremi unuttum butonunu kullanabilirsiniz.

Bu şekilde yeni şifre belirlemek için girişte bulunan şifremi hatırlamıyorum seçeneğine tıklandıktan sonra devam et butonu işaretlenmelidir. Sonrasında ekranınıza gelecek sorgulama bilgileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Birinci sayfada kimlik bilgilerinizin sorgusu yapılacak ve kimlik detayları hakkında sorular sorulacaktır. Burada, kimliğinizde bulunan aile sıra no’ya kadar sorulabilmektedir.
 • İkinci adımda iletişim bilgileri butonu yer alır. Tablo üzerinde bulunan iletişim bilgilerinin giriş alanı şeklinde duran boşluklara, sorulan iletişim bilgileri yazılmalıdır. Burada ev adresinden cep telefonu numarasına kadar yazmanız gerekecektir.
 • En alt kısımda güvenlik kodu içerikli sorgu düğmesi yer almaktadır. Burada, bir önceki adımda girilen cep telefonu numarasına bir kod gönderilmektedir. 2 dakika içerisinde gelen kodun burada bulunan boşluğa yazılması gerekmektedir. Kodu buraya yazmanızın ardından ekrandaki bilgilerde herhangi bir eksik bulunmuyorsa, yeni şifre belirleme ekranı bulunacaktır.
 • Yeni şifrenizi ‘şifre’ ve ‘şifre tekrar’ bölümlerine birer defa yazmanız gerekmektedir. Ardından onay butonuna basarak yeni şifrenizi oluşturmuş olursunuz.

PTT’den E- Devlet Şifresi Almanın Ücreti

PTT’den alınacak e- devlet şifresinin bedeli, ilk defa için 2 TL olarak belirlenmiştir. Şifre, PTT veznelerinden alınabilmektedir. PTT’den alınacak şifrenin unutulması ya da kaybedilmesi durumunda ödenmesi gereken ücret 4TL olarak belirlenmiştir. PTT şubelerinden alınacak e- devlet şifrelerinde yanınızda kesinlikle kimlik belgeniz olmalıdır. Kimliğiniz yanınızda değilse, e- devlet şifrenizi alamazsınız.

Yeni Kimlik Kartı İle E- Devlet Sistemine Giriş

Değiştirilmiş kimlik kartı ile e- devlet sistemine giriş yapmak için e- devlet giriş ekranında yer alan seçenekler arasından ‘T.C. kimlik Kartı İle Giriş’ seçeneği işaretlenmelidir. Ancak bu şekilde yapılacak girişler için e- devlet uygulamasının telefonunuzda yüklü olması, yüklü bir uygulama üzerinden giriş yapıyor olmanız gerekmektedir. Bunun yanında e- devlet uygulamasını bilgisayara indirerek de aynı şekilde giriş işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu işlem için indirdiğiniz e- devlet sistemini açmalı, giriş sayfasına gelmelisiniz. Giriş seçenekleri arasında yer alan T.C. kimlik kartı ile giriş seçeneğine tıklamalısınız. Burada ekrana gelecek bölmeye T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz. Devam seçeneğini işaretlemenizden sonra, size işlem kodu gönderilecektir. Burada size gönderilecek kodu ekranda bulunan boş bölmeye girmelisiniz. Ardından kod okuma programına yapılacak yönlendirme ile kimlik kartınızın üzerindeki barkodu okutarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Mobil İmza İle E-Devlet Girişi

Mobil imzanın kullanılması ile e- devlet sistemine giriş yapmak, kullanılmakta olan cep telefonunun sisteme tanımlı olmasını gerektirir. Mobil operatörlerin ücretli olarak verdiği mobil imza hizmeti kullanılacağından, operatörünüzden bu hizmeti aldığınıza emin olmalısınız. Hizmeti alıyorsanız, hattınızla yaptığınız tüm işlemlerde ekranda görülecek mobil imza seçeneği  ile giriş yapabilirsiniz.

E- Devlet Uygulamasının Çalışmamasının Nedeni

E- devlet uygulamasının çalışmaması, PTT’ye gitmeden şifre almanızın önüne geçebilmektedir. Bu kapsamda sistemin bazı telefon ve bilgisayarlarda çalışmamasının nedeni, Java uygulamasının olmaması olabilmektedir. Eğer kullandığınız cihazda Java uygulaması yoksa, indireceğiniz e- devlet uygulaması çalışmayacaktır. Ayrıca PTT’ye gitmeden e- devlet şifresi almak istiyorsanız ve bunu uygulama üzerinden yapmak istiyorsanız, bir adet barkot okuma uygulamasına ihtiyacınız olacaktır. Uygulamanın eksik olması halinde e-devlet sistemini indirmenizin anlamı olmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.