2020 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

10.03.2020
2.253
A+
A-
2020 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

2020’da şartlı sağlık yardım başvurusu yapabilmek için belirlenmiş şartlar bulunmaktadır. Şartlı sağlık yardımı başvurusu yapabilmek için ailelerin muhtaç olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Türkiye sosyal bir ülke yapısına sahiptir. Bundan dolayı da maddi zorluklar sebebiyle sağlık desteği alamayan çocuklar ve ailelerine destek verilmektedir.

Çocuk ve annelerin sağlıklı şekilde hayatlarını sürmesi için şartlı sağlık yardımı başvurusu yapılabilmektedir. Ancak bu alana başvurur yaparken belirlenmiş olan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kimlere Şartlı Sağlık Yardımı Yapılır?

Şartlı sağlık yardımının yapıldığı kişiler belirli şartları karşılamalıdır. Vatandaşların belirli bir yoksulluk sınırı çerisinde olması gerekmektedir. Vatandaşların şartları karşılayıp karşılamadığının belirlenmesi ise yetkililerin sorumluluğundadır.

Başvurular resmi olarak vatandaşların ikamet ettiği bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na bizzat yapılmaktadır. Başvuru yapan vatandaşların başvuru sırasında teslim etmesi gereken belgeler ise:

 • Hane Başvuru Kayıt Formunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan temin edilmesi ve doldurulması gerekmektedir.
 • Sorgu Dilekçesinin aynı yerden alınması ve doldurulması gerekmektedir.
 • Şartlı Eğitim Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi formlarının doldurulması gerekmektedir.

Başvuru yapan kişilerin kaydı bulunuyorsa Şartlı Eğitim Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi’nin imzalanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra başvuru süreçlerini tamamlamış olan kişilerin belirttikleri maddi durumun da araştırması yapılmaktadır. Bunun dışında şartlı eğitim ve sağlık haklarından yararlanmak için ailelerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

Şartlı Sağlık Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Şartlı sağlık yardım başvurusu yapmak için vatandaşların bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gitmesi gerekmektedir. Fakat başvurular yalnızca belirli koşulları karşılayan vatandaşlar tarafından yapılabilmektedir.

Şartlı sağlık yardım başvurusu kapsamında alınabilecek yardımlar ise:

 • Vatandaşın sağlık durumuna göre şartlı gebelik desteği verilmektedir.
 • Şartlı doğum yardımı yapılmaktadır.
 • Şartlı sağlık yardımı verilmektedir.

Şartlı sağlık yardımı almak için vatandaşların ikamet ettikleri kaymakamlık dairelerine gitmesi gerekmektedir. Burada hizmet veren Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma merkezlerine belgeler ile beraber gitmek gerekmektedir. Uygun şartlarda olduğu tespit edilen aileler için doğum süreci ve gebelik sürecinde ücretsiz sağlık yardımı yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımında Neler Yapılır?

Şartlı sağlık yardımı içeriği başvuru yapan vatandaşın durumuna göre değişmektedir. Ailenin muhtaç olduğunun tespit edilmesinden sonra gebelik süreci ve ardından çocuğun eğitim desteği de sağlanmaktadır.

Bu kapsamda verilen yardımlar:

 • Şartlı sağlık yardım kapsamında annelerin hamilelik döneminde bütün kontrollerine ve muayenelerine gitmesi gerekmektedir.
 • Yardım alan annelerin belirlenen aralıklarla kontrollerine gitmemesi durumunda sağlık yardım haklarını kaybetmeleri söz konusu olacaktır.
 • Annenin hastane kapsamında doğum yapması ve masrafları da şartlı sağlık yardımı ile ödenmektedir.
 • Çocuğun sağlıklı şekilde dünyaya gelmesinden sonra çocuğun kontrollerini de devlet karşılamaktadır.
 • Çocuğun altı yaşından sonraki eğitim süreci ve masrafları da karşılanmaktadır.
 • Hak sahibi olan 0-6 yaş arasında olan çocukların düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında muayenelere gitmesi ve takip edilmesi de önem teşkil etmektedir.
 • Şartlı sağlık desteği alan vatandaşların çocuklarına 72 aylık olana kadar ödeme yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şartlı sağlık yardım başvurusu belgeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından beyan edilmiştir. Belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi bu aşamada önem taşımaktadır. Şartlı yardım başvurusu kabul edilen annelerin çocuklarına 72 ay süresinde devlet tarafından destek verilmektedir.

Buna göre:

 • Hane içinde yaşayan tüm aile üyeleri incelenmektedir. Bu vatandaşların herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması önem teşkil etmektedir.
 • Şartlı sağlık yardımı almak için Ailenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma merkezi tarafından muhtaç olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.
 • Gebelik süreci boyunda annenin düzenli olarak muayene olması ve hastanede doğum yapması şartı aranmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Şartlı sağlık yardımı kesintisi şartlara uymayan ve sözleşmeyi bozan kişiler için geçerlidir. Şartlı sağlık yardımında verilen yardımın devam etmesi için ailenin sözleşme kurallarına uyması gerekmektedir. Annenin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi ve doğumu hastanede yapması için destek verilmektedir.

Çocuğun dünyaya gelmesinden sonraki süreçte aşılarının yapılması ve kontrollerinin devam etmesi gerekmektedir. Aksi halde yardım kesilecektir.

Şartlı sağlık yardımlarının kesildiği durumlar ise:

 • Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan muayene tarihlerinde anne ya da çocuğun kontrollere gitmemesi, aksatması gibi hallerde şartlı yardım kesilir.
 • Çocuğun 72 ayını doldurduğu tarihte bu yardım kesilir.
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na ikametgah yeri değişir ve aile bu konuda bilgi vermezse, yapılan ödemeler kesilmektedir.
 • Yardımı alan anne ya da çocuğun hayatını kaybetmesi durumunda verilen yardımlar kesilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar?

Şartlı sağlık yardım ödemesi ailenin durumunun araştırılmasından sonra verilmektedir. Muhtaç durumda olan ailelere yapılan ödemeler:

 • İlköğretim kurumunda eğitim gören kız öğrenciler için 40 TL yardım verilmektedir.
 • Erkek çocuklarının ilköğretim kurumlarında eğitim görenleri için 35 TL tutarında yardım verilmektedir.
 • Orta öğretim kurumu için kız çocuklarına 60 TL yardım verilmektedir.
 • Orta öğretimde erkek çocuklarına verilen yardım tutarı 50 TL’dir.

Bu yardıma başvurmak ve yardımın kesilmemesi için belirlenen aralıklarda kontrollere gitmek ve muayene olmak gerekmektedir. Öte yandan kadının birden fazla çocuğu varsa, tüm çocukları için bu yardıma başvuru yapabilir. Bu yardımı almak için çocuğun eğitimine devam etmesi şartı aranmaktadır.

Eğitimine devam etmeyen çocuklara herhangi bir yardım yapılmayacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da farklı resmi kurumlar tarafından ödenen öksüz ve yetim aylıklarıyla beraber şartlı sağlık yardımı alınabilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardım Parası Nereden Sorgulanır?

Şartlı sağlık yardımı sorgulama işlemleri için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Şartlı sağlık yardım parası sorgulamak için:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sisteme girdikten sonra TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kimliğin doğrulanması gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulaması yaparken e-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir.
 • Şifreyi satın aldıktan sonra ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu alana tıkladıktan sonra e-hizmetler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama kısmına tıklamak gerekmektedir.

Şartlı Sağlık Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Şartlı sağlık ödeme tarihleri Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında ödenmektedir. Başvuruları kabul edilmiş vatandaşlar ödemelerini kimliklerini göstermek şartı ile PTT şubelerinden alabilmektedir. Şartlı sağlık yardımı ödemelerinin yatması ise TC kimlik numarasına göre olmaktadır.

Buna göre:

 • Annenin TC kimlik numarasının son sayısı 0 olduğunda ayın 24’ünde,
 • Son sayı 2 ise ödemeler ayın 25’inde,
 • Son sayı 4 ise ödemeler ayın 26’ında,
 • Son sayı 6 ise ödemeler ayın 27’sinde,
 • Son sayı 8 ise ödemeler ayın 28’inde yapılmaktadır.

Ödemelerin yapılacağı tarihler haftasonuna ya da resmi tatillere denk geliyorsa, ilk Pazartesi günü ödemeler PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilmektedir ?

Şartlı eğitim yardımı alacak kişiler, çocukların bakımını şartlı olarak üstlenen kişilerdir. Eğitimini (Örgün) olarak liseye kadar devam ettiren kişilere sağlanan bir haktır. Bu ödemeler, ilk önce eğitim gören çocuğun bakımını üstlenen anneye, daha sonra babaya, baba da yoksa eğer sorumlu olan kişiye ödeme yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Ölüm Yardım Parası Ne Kadar, Kimlere Ödenir ?

SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.