İNTERNETTEN GELİR TESTİ SONUCU SORGULAMA

03.03.2015
264
A+
A-

Bilindiği gibi Genel Sağlık Sigortası güvencesi olmayan herkes için 01.01.2012 tarihi itibariyle zorunlu hale gelmiştir.

01.01.2012 tarihinden itibaren hiç bir sağlık güvencesi bulunmayan kişilere yüksek olan gelir seviyelerinden Sosyal Güvenlik Kurumu otomatik olarak tescil yapmış ve bir çok kişi yüklü müktarda borçla karşı karşıya kalmıştır.

Hepimiz iyi biliyoruz ki Genel Sağlık Sigortası için gelir tespiti seviyesi büyük önem arz etmektedir.Çünkü kişiler çıkacak olan gelir seviyesine göre Genel Sağlık Sigortasına prim ödemektedirler.

İNTERNETTEN ZORUNLU SGK GSS SİGORTASI GELİR SEVİYESİ SORGULA

Genel Sağlık Sigortası İçin Kaç Çeşit Gelir Seviyesi Vardır?

Genel Sağlık Sigortasında 4 çeşit gelir seviyesi bulunmaktadır.Şimdi bu gelir seviyelerinin ne anlama geldiğini ve hangi gelir seviyesinde olan kişilerin ne kadar prim ödeyeceğini ele alalım.

1) C-1 (Yeşil Kart) Gelir Seviyesi:

Taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlar kanuna göre C-1 yani yeşil kartlı olarak sayılmakta ve prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

2) G-1 Gelir Seviyesi

Gelir seviyesinin asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilen kişiler  5510 Sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının üçte biri tutarında prim ödemektedirler.

2015 YILINDA GSSYE KİM NE KADAR PRİM ÖDER SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

3) G-2 Gelir Seviyesi

Gelir seviyesi Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olduğu tespit edilen kişiler 5510 Sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarı oranında Genel Sağlık Sigortasına prim ödemektedirler.

4)G-3 Gelir Seviyesi

Gelir seviyesi Asgari   ücretin   iki  katından  fazla  olduğu  tespit  edilen  kişiler  için  82 nci  maddeye  göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının iki katı prime esas asgari kazanç tutarı olarak esas alınır.

GSS BORCUNUZ VAR MI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Gelir Tespiti Başvurusu Nereye Yapılır?

Gelir tespiti başvurusu kişinin ikamet ettiği yerdeki Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

Gelir Tespiti Başvurusunda Tüm Hane Halkının Geliri mi Baz Alınır?

Gelir tespiti yapılırken sadece başvuran kişinin değil, aynı adreste birlikte ikamet ettiği herkesin taşınır, taşınmaz mal varlıkları da baz alınarak kişi başına düşen ortalama gelir baz alınır.

Gelir Testi Sonucu İnternetten Sorgulanabilir mi?

Gelir tespiti sonucunun E-devlet şifresiyle www.turkiye.gov.tr  adresinden giriş yapılarak sorgulama imkanı bulunmaktadır.Gelir tespiti sonucu için şu aşamaların takip edilmesi gerekmektedir:

1-www.turkiye.gov.tr

2-Sisteme Giriş

3-Üst taraftaki E-Hizmetler butonundan giriş yapılır.

4-Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığı

5-Gelir testi sonucu sorgula

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.