2023 İBB sosyal yardım kartı alımı, limit değeri ele alınırken, limiti 50 ila 100 TL arasında olan kartın ikamet edilen ilde yer alan Kadın ve Aile Hizmetleri biriminin Kadın Koordinasyon merkezine gidilip, gerekli evrakların teslimi ve başvuru formu doldurma aşamalarının tamamlanması ile alındığı belirtilir.

2023 İBB yardım kartı almak için tercih edenler ilgili evrakları ile ikamet ettikler yerin muhtarlığına giderek de başvuru formu doldurup, kart alım talebi yapabilirler. Her iki başvuru tipi ardından da belediyenin ilgili birimi kişinin gelir durumunu sistemlerden inceler ve maddi açıdan zor durumda olan kişilere bu kart verilir. Başvuru evraklarını alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Nedir?

İBB yardım kartları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından maddi açıdan zorluk çeken bireylere verilen ve belirli alışveriş merkezlerinden kart içindeki bakiye ile alışveriş yapabilme imkanı sağlayan karttır. Yalnızca muhtaç aileler için sunulan kart, 50 TL ila 100 TL arasında limite sahipken, limit tanımlaması ise kişinin gelir durumunu değişir. 2014 senesi öncesinde belediye tarafından direk olan yapılan gıda yardımı artık İBB yardım kart ile yapılırken, kart sahipleri yine belediyenin belirlemiş olduğu marketlerden gıda ve kişisel ihtiyaç alışverişlerini gerçekleştirirler.

2023 İBB Yardım Kartı Kimlere Verilir?

2022 İBB yardım kartı verilen kişiler şu şekilde sıralanır:

 • Herhangi bir işi, maaşı ve geliri bulunmayanlar,
 • Eşi vefat eden kadınlar,
 • Sağlık durumu yüzünden geçimini çalışarak karşılayamayacak olan kişiler,
 • Çalışıyor olmasına rağmen düşük kazancı sebebi ile ailesini geçindirmeye yetecek maddi durunu olmayanlar,
 • Muhtaçlık durumundayken üzerine her hangi bir taşınmaz mal kaydı bulunmayanlar,

Bu kişiler İBB yardım kartı başvurusu gerçekleştirebilecek olan kişilerdir.

İBB Yardım Kartı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

İBB yardım kartı müracaat evrakları şunlardır:

 • Başvuru yapan kişinin İstanbul’da ikamet ettiğini gösteren ikamet belgesi,
 • Eşi vefat eden kadınlar için eşlerinin ölüm belgesi,
 • İş güvencesi olmayanlar için ikamet yerindeki muhtarlıktan alınmış ‘’fakirlik belgesi’’,
 • Çalışan ancak maaşı evini geçindirmeye yetmeyenler için ‘’aile bireyleri sayısı bildiren aile bildirim formu’’ ve maaş bordrosu,
 • Hastalığı yüzünden çalışamayanlar için bunu kanıtlayan sağlık raporu,
 • TC kimlik kartı,

Bu belgeler ile İBB yardım kartı alımı için başvuru gerçekleştirilir.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Muhtarlıktan Nasıl Yapılır?

Muhtarlıktan İBB yardım kartına başvurmak için izlenen aşamalar şöyledir:

 • Kişi ikamet ettiği yerdeki muhtarlığa TC kimlik kartı fotokopisi ile gider.
 • Muhtarlığa fotokopiyi iletip, kendisine verilen fakirlik belgesi alım formunu, kimlik, gelir(gelir yoksa olmadığı beyan edilmeli), iletişim bilgileri ile doldurur ve imzalar.
 • Daha sonra ise muhtarın sunduğu ‘’İBB yardım kartı başvuru talep formu’’ kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.

Bu aşamalar ile muhtarlıktan başvuru tamamlanır. Kişi eğer bir işte çalışıyorsa gelirini düşük belirten maaş bordrosunu, eşi vefat etmiş ise eşinin ölüm belgesini muhtarlığa evrak olarak sunmalıdır.

Bu başvuru ardından muhtarlık kart alımı için başvuranın uygun olup olmadığını değerlendirmek için bir dizi araştırma ve değerlendirme sürecine girer. Bu süre ortalama bir ay sürer. Bir ay sonra kart alımı için net cevap verilir.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Telefonla Nasıl Yapılır?

Telefonla İBB yardı kartı müracaatı yapmak için izlenen aşamalar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi telefonda ‘’0212 444 00 93’’ numarasını arar. Bu numara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kart taleplerini aldığı destek hattı numarasıdır.
 • Telefonu yanıtlayan temsilciye TC kimlik numarası verilip İBB kart alımı yapılmak istendiği iletilir.
 • Bu kapsamda görevli Kadın ve Aile Hizmetler Birliği ile görüşme yapılması için bir randevu oluşturur. Saat bilgisini kişiye sunar.
 • Kişi bu saat bilgisinde ikamet ettiği ilde yer alan Kadın ve Aile Hizmetler Birliği binasına gider.
 • Burada görevli çalışanlara TC kimlik kartı fotokopisini ve fakirlik belgesini iletir.
 • İşlem ardından verilen ‘’İBB kart başvuru talep formu’’ kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanarak teslim edilir.

Bu adımlar ile başvuru başarı ile tamamlanır. Telefon ile direk kart alımı yapılması mümkün olmazken, ancak randevu alımı ardından gerekli evrakların kuruma iletişmesi ile kart alınabilir. Bu işlem adımlarını yaparken belediye hattından cevap alamayanlar aynı adımlar ile ALO 153 üzerinden kart alımı için bildirimlerini gerçekleştirirler.

İBB Yardım Kartı Ne Zaman Teslim Edilir?

İBB yardım kartı teslim tarihi, başvurudan sonra gelen ilk ayın 15’i olarak bilinir. Örneğin kişi 2023 Ocak ayı içinde kart başvurusu yapmışsa 2023 yılı 15 Şubat gününde kartını teslim alır. Teslim işlemi ise gayet pratik bir yol izlenerek yapılır.

Başvurusu sırasında doldurulan başvuru formu üzerinden kişinin telefon ve adres bilgileri yer aldığından, kişinin kart alımı onaylandığında belediye cep telefonuna bir SMS gönderir. Bu SMS’te kişinin kart alımının onaylandığı kartının ayın 15’inde ev adresine teslim edileceği ifade edilir. Kişi kartını direkt olarak eve gelen kargo ile alır. Kartı aldıktan 24 saat sonra ise alışveriş yapmaya başlar.

İBB Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

İBB yardım kartı kullanılan yerler şöyledir:

 • Happy Center,
 • Çağrı,
 • KİM,
 • Rammer,
 • Onur Market,
 • UCZ,
 • ŞOK,
 • Migros,
 • CARREFOURSA,

Bu marketlerden yapılacak alışverişlerde İBB yardım kartı kullanılır. Bu kart ile market reyonlarında yer alan ürünlerden tercih edilenler alınır.

İBB Yardım Kartı Limiti Neye Göre Belirleniyor?

İBB yardım kartı limitini belirleyenler, kişinin sahip olduğu gelirin tutarı ve başvuru ardından belediyenin ilgili çalışanlarının yaptığı gelir araştırması sonuçlarıdır. Araştırma sonunda verilen bilgiler ile örtüşen bir gelir saptanırsa ve kişi fakirlik belgesini sunmuşsa kart limiti her ay için 100 TL olarak tanımlanır. Diğer yandan 50 TL’den 100 TL’ye kadar gelir bilgisine göre değişen kart limitlerinin hepsi için kartın alındığı ay, bir kereliğe mahsus 200 TL limit tanımlanır. Bu 200 TL sadece ilk ay herkes için verilir.

Eğer kişi çalışmaya başlamazsa veya çalışırken aldığı düşük gelir değeri değişmez ise kartı her ay kullanıma devam eder. Bir ay içinde karta tanımlanan maddi desteğin harcanması gerekir. Kart içinde bir ay kapsamında harcanmayan bakiye kalırsa bir sonraki aya devretmez ve biriktirilemez. Limit her ay sonunda sıfırlanarak yenilenir.

İBB Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB yardım kartının limitini öğrenmek için İBB ile anlaşma yapan marketlerin kasa ödeme bölümünde yer alan çalışanlara kart teslim edilerek, bakiye tutarı öğrenilir. Aynı zamanda ALO 153 hattı üzerinden arama yapılarak da bakiye tutarı öğrenilebilir.

Kartın limit bilgilerini sunmak için anlaşma sağladığı marketleri görevlendirmiştir. Bu yüzden kişi kartının içinde kar TL kaldığını öğrenmek istiyorsa Happy Center, Çağrı, KİM, Rammer, Onur Market, UCZ, ŞOK, Migros, CARREFOURSA marketlerinden birine gider. Burada yer alan kasa çalışanlarına İBB yardım kartı verilerek, bakiye hakkında bilgi alabilir.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Fakirlik belgesi; muhtaçlık belgesi olarak geçmektedir ve uygun şartları sağlayan kişiler muhtarlıklardan bu belgeyi alabilmektedirler. Ücretsiz verilen bir belgedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, belediyeler ve Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda yapılacak işlemlerde kullanılabilmektedir. Devletin sağladığı bazı sosyal imkanlardan yararlanabilme amacı ile alınmaktadır.

Gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır.
 • Sigortalı bir işte çalışmıyor olunması istenmektedir.
 • Kişinin üzerine kayıtlı araç veya gayrimenkulün olmaması gereklidir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Teslim Alınır?

Başvurunun değerlendirme sonucunun açıklanabilmesi için yetkililerin başvuru sahibinin evini ziyaret etmesi gerekmektedir. Şartları sağlaması durumunda da başvurusu onaylanmaktadır. Ancak başvuru yapılan tarih ile belediye çalışanlarının evi ziyarete geldikleri tarih arasında geçen süre 7-8 aya kadar çıkabilmektedir.

Başvuru dilekçesinde belirtilen iletişim numarasına başvuru sonucu gönderilmektedir. Başvuru sonucu bildirildikten sonra da 14 iş günü içerisinde başvuru dilekçesinde yazılı olan adrese sosyal yardım kartı gönderilmektedir.

Kartı başvuru sahibi dışında aynı evde yaşadığı aile üyeleri de teslim alabilmektedir. Adreste kartı teslim alabilecek birinin bulunamaması durumunda ise; kart en yakın PTT şubesine teslim edilmektedir ve başvuru sahibinin PTT’den alması gerekmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Sıfırlanır mı?

İBB Sosyal yardım kartı alan kişilerin aklında beliren bir konu da kullanmadıkları bakiyelerin sıfırlanıp sıfırlanmayacağı konusudur. Düzenli olarak her ay yatırılan yardım parasının tamamını harcamak zorunda değilsiniz. Bir sonraki ay için birikim yapmanız mümkündür. Gereksiz harcamalara engel olma amacıyla İBB, kullanılmayan bakiyelerin sıfırlanmasını engellemiştir.

İBB Sosyal Yardım Kartlarının Kapatılma Sebebi Nedir?

Hali hazırda İBB sosyal yardım kartına başvuru yapmış olup bekleme sürecinde olan ve bu kartı kullanıp gelir durumu devamlı olarak değişen birçok aile bulunmaktadır. Bunların takibinin yapılması zor olduğu için kısa bir süreliğine yardım kartları kapatılmıştır. Gelir durumunda iyileşme olanlar tespit edilecek ve kartları iptal edilecektir.

Şartları sağlayanlara ise kartlar verilecektir. Ayrıca gelir durumunda değişiklik olanların da limitleri düzenlenecektir. Birkaç ayın sonunda gerekli denetlemeler ve güncellemeler yapıldıktan sonra ise kartlar tekrar açılacaktır.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

ALO 182 MHRS Randevu Alma Ekranı, Randevu Nasıl Alınır?

Editör: TE Bilisim