ALO 182 MHRS Randevu Alma Ekranı, Randevu Nasıl Alınır?

06.11.2019
1.244
A+
A-
ALO 182 MHRS Randevu Alma Ekranı, Randevu Nasıl Alınır?

MHRS randevu ekranı veya telefonundan randevu alma işlemi yapmak için kişilerin sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Sistem, Sağlık Bakanlığı ile çalışmaktadır. Kişilerin yapacakları işlemler kaydedilmekte ve alınan randevuya gitmeme durumunda kişilerden ceza ücreti alınması sağlanmaktadır. MHRS randevu alma işleminin yapılmasından sonra randevu bilgilerinizi e- mail ya da telefon mesajı şeklinde alabilmeniz de mümkündür.

MHRS Randevu Hattını Arayarak Nasıl Randevu Alırım?

MHRS randevusunu telefonla almak için yapılacak işlem, 182 hattını aramak olmalıdır. Aramanızdan sonra gerekli soruları soran görevlinin sorularına yanıt vererek işlemlerinizi sürdürebilirsiniz. Ancak işlem öncesinde T.C. kimlik numaranızın yanınızda olması gerekecektir. T.C. kimlik numaranızı kullanarak randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak arama yapmadan önce hangi hastaneden ve hangi bölümden randevu alacağınızı kesinleştirmeniz gerekmektedir. görevli, hastaneler ve bölümler konusunda size yardımcı olamaz.

Telefonla Yapılan MHRS Randevu Alma İşlemlerinde Hangi Sorular Sorulur?

Görevli tarafından telefonla randevu alımı sırasında sorulacak sorular, hangi bölümden randevu alacağınız ve hangi hastaneyi tercih edeceğinizdir. Aramayı yaptığınızda ilk olarak sizden T.C. kimlik numarasını isteyecektir. Ancak eğer hasta siz değilseniz, hastanın yakını iseniz, hastanın T.C. kimlik numarasını vermeniz gerekmektedir.

Verdiğiniz T.C. kimlik numarasına göre sisteme kayıt açılır. Sonrasında yaşadığınız şehir ve hangi hastane/ bölümden randevu alacağınız sorulur. Randevu gün ve saati konusunda tercihiniz, boş randevu günleri ışığında sorulur. Ardından uygun gün ve saatte randevunuz kesinleştirilir.

Telefonla Alınan Randevu İçin SMS Bilgilendirmesi Nasıl Yapılır?

Telefonla alınan randevunun mesaj olarak iletilmesi için görevliden bu işlemi yapmasını rica etmeniz yeterli olacaktır. bu sayede yapacağınız işlemlerde sizden alınan telefon numarasına randevu günü, saati, doktor adı, hastane adı, bölümü ve hastanenin yeri mesaj olarak iletilir. Ancak bu işlem kalıcı değildir. Her randevu alımında ricanızı yenilmeniz gerekecektir.

İnternetten Alınacak Randevularda Hangi Web Sitesi Kullanılır?

İnternet üzerinden alınacak MHRS randevularında kullanılan web sitesi, www.mhrs.gov adresidir. Bu web sitesi üzerinden yapılacak girişler ile randevu alınması mümkün olacaktır. randevu alım işlemi sırasında kişilerin şifre ile giriş yapmaları ve şifre girişlerinden sonra istedikleri bölümü, hastaneyi seçmeleri gerekecektir.

Alo 182 İnternet Ekranından Nasıl Randevu Alınır?

MHRS internet adresinden randevu almak için yapılması gereken işlem, kişilerin bilgileri ile sisteme giriş yapmalarının ardından gerekli hastane seçimlerini yapmalarıdır. Hastane seçimlerinin sonrasında bölüm ve doktor seçimi, ardından boş gün ve saat seçimi gerçekleşecektir. Yapılacak bu işlemlerde kişilerin sadece randevu almaları değil, randevularını iptal etmeleri ya da değiştirmeleri de mümkün olmaktadır. randevu iptalinin, randevudan 24 saat önce yapılması sayesinde kişilerin gitmedikleri randevular için ceza ödemesine gerek kalmayacaktır.

Alo 182 Ekranı Randevusu İçin Nasıl Şifre Oluşturulur?

MHRS randevu sisteminden şifre oluşturma işlemi, ekrana ilk giriş sırasında gerçekleştirilir. İşlem, bir defa yapılır. Oluşturulan şifre ile kişilerin tekrar randevu alabilmesi sağlanmaktadır. MHRS randevu sisteminden şifre almak için kişilerin kimlik bilgilerini kullanmaları gerekmektedir.

Alınacak şifre öncesinde ekrana T.C. kimlik numarasının ve diğer kimlik belgelerinin girilmesi gerekmektedir. kimlik belgelerinin girişinden sonra kişilerin güvenlik için cep telefonun numaralarını ve e- posta adreslerini de girmelerini gerekir.

E-posta ve cep telefonuna doğrulama amaçlı kodlar gönderilir. Kodların ekrana girilmesinden sonra randevu alma sistemi için seçtiğiniz şifre aktive edilir. Şifrenizle giriş yapmak ve randevu almak için sistemi yenileyerek tekrar giriş yapmanız gerekmektedir.

MHRS Randevu Ekranından Nasıl Şehir Seçilir?

MHRS randevusu için şehir seçimi, ekrana gelecek Türkiye haritası ile mümkün olabilmektedir. Ekranda bulunan Türkiye haritası ile kişilerin yaşadıkları şehri seçmeleri sağlanır. Bunun yanında haritanın hemen yanında şehir listesi de bulunmaktadır. Şehir listesi kullanılarak da şehir seçilmesi yeterli olacaktır.

MHRS Randevu Ekranından Nasıl Hastane Seçilir?

Randevu sisteminden hastane seçimi için yapılması gereken, kişilerin şehir seçiminden sonra ekrana gelecek formu doldurmasıdır. Ekrana gelecek formda kişilere randevu tarihi, bir takvim aracılığıyla sorulmaktadır. Ekranda bulunan takvim kullanılarak kişilerin bir gün seçmesi istenir.

Ardından alt kısımdan, seçilen şehirde bulunan tüm hastanelerin arasında istedikleri hastaneyi seçmeleri istenmektedir. Hastane seçiminden sonra alt kısımdan bölüm seçilmesi gerekmektedir. Bölüm seçimi ve poliklinik seçiminden sonra kişiler, doktor seçimi yapmalıdır.

MHRS Randevu Ekranından Nasıl Boş Randevular Görülür?

Randevu sisteminde doktora ait boş saatlerin görüntülenmesi için istenen doktorun ismine tıklanması gerekir. Doktorların fotoğrafları sistemde görüntülenemez. Ancak isimleri ve cinsiyetleri, temsili resimlerle ifade edilir. Seçim gerçekleştikten sonra tablonun hemen yan kısmında boş ekranda randevu saatler görüntülenebilir.

Eğer doktorun işaretlediğiniz tarihte hiç boş randevu saati yoksa, en yakın boş randevunun olduğu güne yönlendirilirsiniz. MHRS randevu sisteminin randevuları, 15 günlük periyotlarla açılmaktadır. En fazla 15 gün sonrasının randevularını görüntüleyebilirsiniz.

MHRS Randevu Ekranından Nasıl Boş Saat Seçilir?

MHRS randevu ekranından boş saat seçimi, yeşil saatler arasından yapılabilmektedir. Saatler, mavi ve silik gri olmak üzere iki renk kullanılarak ifade edilir. Randevuları işaretlemek için istediğiniz saatin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu şekilde yapacağınız işlemlerde randevu saatinizi seçtikten sonra ekranda randevunuza ait bilgilerin son halini belirten bir ekran görürsünüz. Bu ekranda yer alan bilgilerin doğruluğundan eminseniz, alt kısımdan ‘Kaydet’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Butona tıkladığınız andan itibaren randevunuzu almış olursunuz. Aynı zamanda ekranda bulunan ‘Geçmiş Randevularım’ seçeneğinden randevu geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. randevu geçmişinizden geçmişte aldığınız randevuları görüntüleyebilir ya da henüz günü gelmemiş randevularınızın iptali işlemini yapabilirsiniz.

MHRS Randevu Ekranından Alınan Randevu Nasıl Mesaj Olarak Alınabilir?

MHRS sisteminden alınacak randevunun SMS olarak iletilmesi için, sistemde kayıtlı cep telefonu numaranızın kullanılmakta olması gerekmektedir. tek seferlik yönlendirme numarası verilmesi, bu sistem için söz konusu değildir. Tüm bilgilendirme mesajları, sadece kayıtlı cep telefonuna yapılır.

Cep telefonuna gelecek mesajlar için son kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra, ‘Bilgilendirme SMS Almak İstiyorum’ seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. bu seçeneği işaretlemenizin ardından alacağınız tüm randevular size SMS olarak iletilir.

Cep telefonu numaranızı değiştirmeniz ya da numaranızın kapanması durumlarında sisteme yeni numara bildirimi yapmanız gerekmektedir. numara bildirimi yapmamanız halinde aldığınız randevularla ilgili bilgilendirilmezsiniz. Ayrıca randevu iptal gibi durumlarda ya da doktordan kaynaklı zorunlu muayene günü değişikliği durumlarında da cep telefonu mesajı ile bilgilendirirsiniz.

MHRS Randevu Ekranından Alınan Randevu Nasıl Mail Olarak Alınır?

Randevu ekranından alınacak randevu hakkında e- posta ile bilgi almak için, kişilerin e- posta adreslerinin güncel olması gerekmektedir. E- posta adresinin güncel olması durumunda aynı zamanda MHRS randevu sistemi içerisinde yer alan hizmet değişikliği gibi bilgiler de e- posta ile kişilere gönderilmektedir. Bunun yanında alınan randevu ile ilgili bilgiler e- posta ile kişilere gönderilirken, randevunun hemen yanında ‘İptal Et’ butonu da bulunacaktır.

Ayrıca randevunuzda bir değişiklik olması durumunda SMS bilgilendirmesi de kullanılmaktadır. SMS bilgilendirmesi ile e- posta bilgilendirmesini aynı anda almak da seçenekler arasında yer alır. her iki kanaldan da randevu bilgileri alınabilmektedir.

MHRS Online Randevu Al

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.