Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Tarafından 325 TL Para Yardımı

Eşi vefat eden kadınlara devlet tarafından 325 TL para yardımı yapılmaktadır. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında sosyal yardım ödemelerinde miktarların arttırıldığı belirtti. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre miktarı arttırılan yardım ödenekler ise Şartlı Doğum Yardımı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara yönelik olan yardımların miktarlarında artış yapılmıştır. Şartlı Doğum Yardımı 100TL’ye çıkartılmış, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara yapılan ödemenin de 325TL tutarına çıkarıldığını belirtmiş bulunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasına devam ederken şunu da belirtmiş bulundu, yapılan sosyal yardım ödemelerinde hak sahiplerinin % 61’lik oranının kadınların oluşturduğunu söylemiş bulunmaktadır.

Sosyal Yardım Ödemelerinde Artış Uygulamasına Gidildi!

Sosyal Yardım Ödemelerinde Artış Uygulamasına Gidildi! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yapılan yardım ödemelerindeki artış işleminin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılan talimat doğrultusunda artırıldığını belirtmiş bulunmaktadır. Korona virüsü ile oldukça yoğun bir şekilde mücadelenin devam ettiği şu günlerde kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittiklerini belirtmektedir.

Bu kapsamda

  • Şartlı Doğum Yardımını 100TL,
  • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yapılan Yardımı 325TL,

Olarak belirlendiğini, oranlara zam yapıldığını açıklamaktadır. Bakan Selçuk 2003 yılından bu yana Sağlık Yardım Programı düzenlediklerini ve bularında aşağıdaki gibi olduğunu belirtmektedir.

  • Çocuklar ve kadınlar için şartlı sağlık yardımı,
  • Şartlı gebelik yardımı,
  • Şartlı doğum yardımı
  • Şartlı lohusalık yardımı

Bakan Selçuk ayrıca eşi vefat eden kadınlara yönelik olarak da 2012 yılından bu yana da yardımda bulunduklarını ve kapsamın içeriğini de şöyle ifade etmektedir.

  • Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Programı(EVEK)

Bakan Selçuk konuşmalarına devam ederken şunları da belirtmiş bulunmaktadır. 2019 yılında

  • Sağlık programları kapsamında 1,3 milyon kişi için 433 milyon,
  • EVEK programı kapsamında da 165 bin kadın için 377 milyon,

Ödeme yaptıklarını açıklayan Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile sosyal koruma alanına yönelik tüm hizmetlerin Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısının altında toplandığını da hatırlatmış bulunmaktadır. Bakan Selçuk yapılan yardım ödemelerinin rekor seviyelerde arttırıldığının da bilgisini aktarmış bulunmaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile de şartlı sağlık yardımı, şartlı lohusalık yardımı ve şartlı gebelik yardımlarında yapılan artım oranının % 29 olduğunu belirtmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

İBB’den Nakdi Yardım, Para Yardımı ve Ayni Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu