Pandemiden dolayı dar gelirli vatandaşlara yapılan nakdi para yardımlarını sorgulamak isteyen vatandaşlar, yaptıkları başvuruları e-devlet üzerinden kolay bir şekilde sorgulayabilirler. Türkiye üzerinde düşük gelirli ailelerle nakdi ve gıda yardımları yapıldığı bilinmektedir. Özellikle salgın ve doğal afet gibi durumlarda verilmekte olan bu yardımın sorgulaması E-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım parası sorgulama kısmından yapılabilmektedir.

E-devlet sorgulama sistemi için www.turkiye.gov.tr adresine kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılması gerekmektedir. Sistem üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesine girilerek yardım sorgulaması yapılabilmektedir.Yardım sorgulama işlemleri için öncelikle PTT üzerinden E-Devlet şifresinin alınması gerekmektedir. Şifre alındıktan sonra sistem içerisindeki ilk kullanımda güvenlik amacıyla şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir.

Sosyal yardım parasının sorgulanması esnasında yönlendirilen sistemde T.C kimlik bilgisinin yeniden girilmesi gerekmektedir. Yapılan sorgulama işlemlerinde yardım hakkı olup olmadığı açılan tabloda görüntülenebilmektedir.

Sosyal Yardım Parasında Kimler Hak Sahibidir?

Devlet tarafından verilmesi planlanan sosyal yardımı alabilmek için vatandaşların belirli şartları sağlamalarını zorunlu tutmaktadır. Yardım yapılacak kişilerin ihtiyaç sahibi kişilerden olması, destek programının temel prensiplerinin başında yer alması nedeniyle sistemin onay vermediği kişilere yardım yapılmayacağı bilinmektedir.

Devlet tarafından resmi kanallarca sosyal yardım kapsamında değerlendirileceği ilan edilen kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 65 yaş ve üzeri olmakla beraber yaşlı aylığı alan kişiler
 • Engelli aylığı alanlar
 • Silikozis aylığı alanlar
 • Eşi vefat eden dul kadınlar
 • Muhtaç asker aileleri
 • Öksüz-yetim olanlar
 • Şartlı eğitim yardımı alanlar
 • Şartlı sağlık yardımı alanlar
 • Tüberküloz ve SSPE desteği alanlar

Bu kişilerin devlet kayıtları içerisinde ihtiyaç sahibi olarak görünmeleri nedeniyle herhangi bir başvuru yapmalarına gerek kalmadan sosyal yardım desteği alabilmektedirler. Yeni yapılan zamla birlikte bu destek bir defaya mahsus karşılıksız olarak 1.100 TL olacak şekilde verileceği belirtilmektedir.

Kimler Yardım Başvurusu Kapsamında Değildir?

Yardım başvurusu kapsamında olmayan ve bu yardımdan faydalanamayan bazı vatandaşlar bulunur. Bu vatandaşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL'lik nakdi destekten faydalanmış olanlar
 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri ve memurlar
 • SGK'dan gelir veya aylık alanlar (emekliler)
 • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar
 • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar

Sosyal Yardım Parasının Verileceği Tarihler Nelerdir?

Sosyal yardım desteği almak isteyenlerin ilgili birimlere başvuru yapmaları halinde farklı tarihlerde yardım paralarını almak mümkün olmaktadır.

PTT üzerinden verilmekte olan yardımlar esnasında yoğunluk yaşanmaması için tarihler şu şekilde ayrıştırılmaktadır:

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar için ödemeler 1 Nisan’da yapılacaktır.
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar için 2 Nisan’da ödeme yapılacaktır.
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar için 3 Nisan’da ödeme yapılacaktır.
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar için 4 Nisan’da ödeme yapılacaktır.
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar için 5 Nisan’da ödeme yapılacaktır.

Sosyal Yardım Paraları Nereden Ödenir?

Yardım başvurusunda bulunan kişilerin yardım paralarını, bağlı bulundukları ikamet yerine en yakın PTT şubelerinden alabilecekleri ilan edilmişti. Fakat durumun yığılmaya neden olacağı düşünülerek evlere doğrudan teslimat yapılacağı duyurulmuştur.

Sosyal Yardım Paraları Evlere Nasıl Teslim Edilecek?

PTT şubelerinde yığılma olmaması açısından evlere teslim edilmesine karar verilen sosyal yardımların, PTT görevlileri aracılığıyla teslim edileceği bilinmektedir. PTT görevlilerine destek olmak amacıyla bekçiler ve kolluk birimlerinin de bu noktada yardımları dağıtma konusunda görevli oldukları bilinmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Ekranı Nasıl Kullanılır?

E-Devlet üzerinden yapılan sosyal yardım parası sorgulama işlemleri için E-devlet sisteminin aktif olarak kullanılabiliyor olması gerekli olmaktadır. Aktif olarak kullanılan sistem için kişilerin şifrelerini edinmiş olmaları gerekmektedir.

Şifre ile kullanılan E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine girilmesi gerekmektedir. Bu sekme içerisinde Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama başlığının içerisinde yapılan başvuru sonuçlarına ulaşılabilmektedir.

1100 TL para yardımı sorgulaması için ilk önce edevlet sistemine T.C Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor.

Eğer hiç başvurunuz yoksa, ekranda ki alanları eksiksiz bir şekilde doldurup başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Başvuru yaptıktan 48 saat içinde sonuçlar yukarıda ki resimde gözüken ekranda gözükecektir.

Ekran üzerinde yapınla başvuruya ilişkin; başvuru yapan kişinin kişisel bilgileri ve başvuru yapılan yerin iletişim bilgileri yer almaktadır. Bu iletişim bilgilerinden reddedilen yardım başvurularının gerekçelerinin öğrenilmesi mümkün olmaktadır.

Sosyal Yardım Sorgulama İçin E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet sistemini aha önce kullanmayanlar için şifre alma işlemleri doğrudan PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerinden kapalı zarf aracılığıyla alınan şifrelerin ilk kullanım sonrasında yeni bir şifre ile değiştirilmesi gerekmektedir.

E-devlet sistemi içerisinde pek çok resmi işlemin yapıldığı bilinmektedir. Bu nedenle E-devlet şifresinin yakın ya da uzak hiç kimseyle paylaşılmaması herhangi bir mağduriyet yaşanmaması açısından önemli olmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu için Hangi Şartlar Gereklidir?

Sosyal yardım desteği almak isteyen vatandaşlardan Yeşil Kart kapsamında değerlendirilenlerin herhangi bir evrak beyan etmeden bu yardımı almaları mümkün olmaktadır.

Fakat diğer vatandaşlardan başvuru durumunda bulunanlar için şu evraklar gerekli görülmektedir:

 • Karantina durumundan kaynaklanarak işe gidemiyor olduğunun belgelenmesi
 • Gelir testi sonucunda asgari geçim düzeyinin altında kalanlar
 • Günlük kazanç ile geçimini sürdürenler

Bu kişilerin E-devlet sistemi üzerinden alacakları bir evrak ile ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yaptıkları başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından gerekli yardıma hak kazanmaları mümkün olmaktadır.

Sosyal Yardım Desteği Yapmak İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Devlet tarafından yapılan sosyal destek programı kapsamında yardım talebinde bulunmak için ikametgahın bulunduğu Kaymakamlık içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra başvuru sonucu için doğrudan E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Sorgulama ekranı üzerinden başvuru sürecine ilişkin pek çok veriye ulaşmak mümkün olmaktadır. Reddedilme halinde ise başvuru yapılan birimle ileitşime geçilmesi önerilmektedir.

Sosyal Yardım Talepleri Neden Reddedilir?

Sosyal yardım talebinde bulunan her vatandaşın başvurusunun kabul edilmediği bilinmektedir. Bu başvuru durumları E-devlet üzerinden sorgulandığında reddedildi yazısının bulunması yardım hakkının bulunmadığını göstermektedir.

Yardım talepleri içerisinde kişilerin asgari geçim durumlarının incelendiği bilinmektedir. Bu inceleme sonucunda hane başına düşen miktarın asgari geçimin üzerinde olması halinde başvuruların olumsuz sonuçlandığı bilinmektedir.

Sosyal yardım taleplerinde, resmi belgelerde mevcut durumun beyan edilebilir olması gerekmektedir. Bu süreçte herhangi bir evrak talebi bulunmasa da sistem üzerinden bu verilerin doğruluğunun teyit edilmesi önemli olmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuruları İçin Nerelere Başvurmak Gereklidir?

Sosyal yardım başvurularının sosyal izolasyon nedeniyle resmi kurumlara gidilmeden yapılması mümkün olmaktadır. İkamet yerine bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iletişim numarası üzerinden görüşme yapılarak başvuru yapılması mümkün olmaktadır.

Bazı il ve ilçelerin Sosyal Yardımlaşma birimlerinin internet sitesi üzerinden başvuru aldıkları bilinmektedir. Bu yerlerde telefon ile iletişim kurmaya gerek kalmadan doğrudan online kanal ile başvuru durumu tamamlanabilmektedir.

Başvuruların kabul edilmesinin ardından sosyal yardım parası sorgulama işlemlerinin E-Devlet ekranları üzeründen yapılması mümkün olabilmektedir.

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

Editör: TE Bilisim