Milyonlarca memuru ilgilendiren ve maaşların yükseltilmesini amaçlayacak olan 3600 ek gösterge ile önemli bir gelişme yaşandı. Uzun bir aradan sonra 3600 ek gösterge konusu tekrar meclis gündemine taşındı.

Ek Gösterge ile Yeni Gelişmeler

Milyonlarca memurun maaşlarının artmasına neden olacak 3600 ek gösterge ile uzun zamandır bir gelişme yaşanmıyordu. Uzun süredir beklenen 3600 ek gösterge ise CHP tarafından gündeme getirildi. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya tarafından yapılan konuşmada, seçim öncesinde 3600 ek gösterge sözü verilmiş olduğunu ve sözün hâlâ yerine getirilmediğinden bahsetti. Kaya aynı zamanda bir an önce bu sözün yerine getirilmesi gerektiğini ve pek çok memurun beklemekten kurtulması gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda birkaç ay önce hükümetten de ek göstergeye yönelik açıklama gelmişti. Hükümet tarafından yapılan açıklamada 3600 ek gösterge ile çalışmaların devam etmekte olduğu ancak henüz somut adımlar atmak için erken olduğundan bahsedilmişti. Kamu personelinin yıllardır beklemekte olduğu 3600 ek gösterge için Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha önceden konuyla ilgili çalışmaların yapılmakta olduğunu belirtmiş ancak uzun bir süredir konuyla ilgili gelişme olmamıştı.

3600 Ek Gösterge Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Memurları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge, memurların kıdemlerini belirleyen önemli bir göstergedir. Söz konusu ek göstergeler nedeniyle memurların emekli ikramiyeleri değişmektedir. Buna göre ek göstergesi yüksek olan memurlar, emeklilik hakkı kazandıklarında emekli maaşları ve ikramiyeleri de yüksek olmaktadır. En göstergenin 3600’e yükseltilmesi halinde polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri başta olmak üzere bir çok memurun maaşı ve emekli aylığı ile birlikte ikramiyesi de yükselecektir. 3600 ek göstergenin ne zaman çıkacağı ile ilgili ise kesin bir tarih bulunmuyor. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yakın zamanda açıklama yapmıştı. Açıklamasında Koca; “bu konuda daha etkili bir performans devreye sokulacak. Bununla ilgili olarak 3600 ek gösterge açısından sadece sağlık çalışanları için değil, benzer çalışanlar için de düzenleme yapılacak. Onunla ilgili çalışma olduğunu biliyoruz,” demiş ve çalışmanın devam ettiğini, geçerlilik tarihinin ise belirsiz olduğunu ifade etmişti.

50 Yaşında Nasıl Erken Emekli Olunur, Şartları Neler?

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır, Yüksek Maaş İçin Ne Yapmalı?

Emeklilere TOKİ Ucuz Ev Fırsatı! Nasıl Alınır, Şartları Neler ?

Editör: TE Bilisim