Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama

Yeni yılın ilk günlerinde önce enflasyon rakamı ardından da emekliler için öngörülen 6 aylık zam oranı açıklandı. Kabine toplantısının ardından halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşı zam oranı ve en düşük emekli maaşının kaç TL olduğunu duyurdu. Alınan karar göre;

 • SSK ve BAĞ-KUR emeklileri %25,48 zam alırken
 • En düşük emekli maaşının zamdan bağımsız olarak 2.500 TL olması kararlaştırıldı.
 • Memur emeklileriyse 2022 yılının ilk 6 ayında %30,50 zamma hak kazandı.

SSK emeklileri 2022 yılının ilk zamlı maaşını 17-26 Ocak arasında alırken, BAĞ-KUR emeklilerinin maaşı her zaman olduğu gibi ödeme günleri olan 25-28 Ocak aralığında hesaplarına yatacak.

E-Devlet Yeni Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

Zamların açıklanmasının hemen ardından emekliler güncel maaşlarının kaç TL olduğunu öğrenmenin yollarını araştırmaya başladılar. 2021 yılı maaşını bilenler aldıkları zam oranını ekleyerek güncel maaşlarının kaç TL olduğunu basit bir şekilde öğrenebilirler.

Vatandaşın hemen hemen tüm resmi işlemlere tek tıkla erişimini kolaylaştıran e-Devlet Kapısı üzerinden güncel maaş bilgisi öğrenilebilir. Bunun için PTT’den alınmış e-Devlet şifresi olması ve uygulamanın akıllı cihazlara indirilmesi yeterlidir. Adım adım yeni maaş sorgulama nasıl yapılır?

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girilir.
 2. E-hizmetler sekmesi tıklanır. Bu alandan resmi kurumların sundukları hizmetlere ulaşılabilir.
 3. Sosyal Güvenlik ve Sigorta kategorisine tıklanır.
 4. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan “Emeklilik Uygulamaları” seçilir.
 5. 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı “Emekli Ödeme Bilgileri” sorgulama işlemi yapılabilir.

4A Emeklilik nedir? 5510 SK hizmet akdiyle işverence çalıştırılırken emekli olanları kapsar.

4B Emeklilik nedir? 5510 SK muhtarlar, kendi hesabına ya da bağımsız çalışırken emekli olanları kapsar.

4C Emeklilik nedir? 5510 SK 657 sayılı DMK’na uygun olarak çalışırken emekli olanları kapsar.

e-Devlet Kapısı Emeklilik Uygulamaları Nedir?

4A, 4B ve 4C kapsamında emekli olanlar için hizmet veren uygulama üzerinden

 • Banka ve adres değişiklik işlemleri
 • Emekli aylığı kesintileri
 • Emekli aylık bilgisi
 • Emekli aylık bilgisi belge doğrulama
 • Emekli ödeme bilgileri ve
 • Emeklilik kaydı sorgulama işlemleri yapılabilir.

En güncel ve doğru bilgilere ulaşmak için kullanıcı talep ve beklentilerine uygun olarak artan işlem seçenekleri emeklilerin de hayatını kolaylaştırır.

Zamlı Maaşım Kaç Lira?

e-Devlet Kapısı Emeklilik uygulamaları kapsamında zamlı maaşın kaç TL olduğu kolay bir şekilde öğrenilebilir.

 • https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-odeme-bilgileri adresi üzerinden
 • Kimlik doğrulama işlemi yapılmalıdır.
 • Giriş işlemlerinin ardından çıkan ekranda
 • İlgili döneme ait, tahsis numarasına istinaden emekli ödeme bilgileri ekranı açılır.

Bu ekranda kullanıcılar; ad, soyadı, sicil no, maaş ödeme günü, maaş ödeme dönemi, aylık tutarı, sosyal yardım zammı, kesinti tutarı, ek ödeme tutarı, net aylık tutarı ve birikmiş ödeme tutarı hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumuna cep telefonu kaydı yaptırmış olanlar, belli projeler kapsamında SMS ile ücretsiz bilgilendirme alabilirler.

e-Devlet Emeklilik Uygulamaları Kapsamında Hangi Bilgilere Erişim Sağlanabilir?

         4A, 4B ve 4C İçin Banka ve Adres Değişikliği

Bu hizmetten faydalananlar Sosyal Güvenlik Kurumundan aldıkları emekli maaşlarına ait ödeme yapılan banka ve şube hakkında bilgi alabilir, bilgi güncellemesi yapabilirler.

         4A, 4B ve 4C İçin Emekli Aylığı Kesintileri

Maaş kesintileri hakkında detay bilgilendirme yapılan ekranda öncelikle sorgulama yapılmak istenen dönemin seçilmesi gerekir. Ay ve yıl seçimi yapıldıktan sonra sorgula butonuna basılarak varsa kesintinin nedeni öğrenilebilir. Kesintiler genel olarak sağlık harcamaları kaynaklıdır.

         4A, 4B ve 4C İçin Emekli Aylık Bilgisi

Emekli tahsis numarasına göre emekli aylığının bağlandığı ilk tarihteki aylık bilgisi görüntülenebilir. Bu uygulama kapsamında emeklinin yıllara göre çalışma gün sayıları, ek ödemeleri, çalıştığı sektör veya maaş bağlamaya etki eden göstergeleri takip edilebilir.

         4A, 4B ve 4C İçin Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama

Resmi kurumlarda barkotlu belgeler bu alan üzerinden sorgulanabilir. e-Devlet barkotlu belge sorgulama işlemi mobil uygulama üzerinden ücretsiz, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanabilir.

         4A, 4B ve 4C İçin Emekli Ödeme Bilgileri

Emeklinin maaş alma gününden yaklaşık 1 hafta öncesinde ilgili döneme uygun olarak güncellenen ekran üzerinden zamlı maaşlar hakkında en doğru bilgiye ulaşılabilir.

         4A, 4B ve 4C İçin Emeklilik Kaydı

Bu ekran yardımıyla tahsis koduna göre ad, soyadı, sicil no, tahsis kodu, aylık/gelir durumu ve aylık/gelir türü hakkında bilgi sahibi olunabilir.

4A ve 4B emeklileri için uygulamadaki başlıklar tamamen aynıdır. 4C için emeklilik uygulamaları alanından;

 • Yaşlılık aylığı bağlanması
 • Aylık maaş tercihi
 • Emeklilik işlemleri evrak takibi
 • Evlenme ikramiyesi ödenmesi talebi ve
 • Ölüm yardımı ve dul/yetim aylığı talebi yapılabilir.

En Düşük ve En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücrete yapılan yüksek zammın ardından gözler emekli maaş zammına çevrilmişti. Açıklanan zam oranına rağmen alt sınır olarak belirlenen 2.500 TL’nin altında kalan emekliler için yapılan düzenlemeyle en düşük maaş bu rakama yükseltildi. Ocak-Temmuz 2022 ayları arasında;

 • En düşük maaşı 2.625 TL olan emekliler zamla birlikte yeni dönemde 3.294 TL maaş alacaklar.
 • Mevcut maaşı en yüksekten ödenen emekliler de %25,48 oranında zam alacak.

2022 Ocak ayından itibaren geçerli olan yeni düzenlemeyle resmi tatillere denk gelen ödeme günlerinde de maaşlar hesaba yatırılacak. 

Emekli Maaşına Yansıyan Ek Ödeme Nedir?

“Vergi İadesi” uygulaması 2006 yılında kaldırılmış ve mağduriyet yaşanmaması için 5454 sayılı kanunla ek ödeme uygulaması yürürlüğe alınmıştır.

 • Emekli ve hak sahiplerinin aylıklarıyla orantılı olarak belirlenen oranda maaşlarına eklenen tutara ek ödeme denir.

Ek ödeme almaya hak kazananlar; 5510 kanun statüsünde olan 4A Sosyal Sigortalar Kurumu, 4B BAĞ-KUR ve 4C Emekli Sandığı aylığı alanlardır.

Emekli Ek Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşının %4’ü ek ödeme olarak hesaplanır ve maaşa ilave edilir. Ek ödeme tutarı emekliler arasında farklılık göstermez. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan maaş zamları hesaplandıktan sonra yeni maaş için ek ödeme tutarı hesaplanarak anaparaya ilave edilir.

Hareketsiz Emekli Maaşı Nedir?

12 ay boyunca emekli maaş hesabına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmış ancak hiç çekilmemiş tutar, ilgili banka tarafından SGK’ya iade edilir. İşlem görmemiş maaş hesabı Hareketsiz Maaş olarak tanımlanır.

Temel amacı yalnız yaşayan ve vefatı resmi olarak bildirilmeyen emeklilerin maaşının devlet bütçesine kazandırılması olan uygulamaya e-Devlet Kapısı üzerinden yapılacak başvuruyla son verilebilir.  

Emekli veya hak sahiplerinin başvurusu sonrasında hareketsiz olarak değerlendirilerek Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmiş maaş ödemelerinin yeniden yapılması sağlanır.

Emeklilik Maaşının Hesaplanmasında Etkili Olan Kriterler Nelerdir?

Emekli maaşları çalışma hayatı boyunca ödenen prim süreleri ve prim ödeme katsayılarına göre hesaplanır. Emekli maaşı hesaplanırken dikkat edilen kriterler arasında;

 • Sigorta prim ödeme gün sayısı
 • Sigortalı olarak çalışılan toplam süre
 • Sigortalı oluş tarihi
 • Emekli olmaya hak kazanılan tarih sayılabilir.

e-Devlet Kapısı üzerinden Emeklilik Uygulamaları kapsamında; normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim, hareketsiz ve blokeli maaş sorgulama, eğitim öğretim yardım talebi, toptan ödeme talebi, emekli aylığının yurtdışına transfer edilme talebi, Almanya/Bulgaristan emekli ödemeleri, Gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi başta olmak üzere çok farklı işlemler gerçekleştirilebilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. slm sgk emekli icin bas vurdum 13000 euro odemem gerekiyor Yas 52 60 Yas emekli olacam nee Kadar aylik mas alabilirim tsklerr

 2. Merhabalar 1987 ssk girisim var.vergi muafiywtinden emeklilik verdim 2000 den once 1650gun 2000ve 2008 arasi 1650gun 2008 den sonra2100 gun 2008den sonraki günlerim asgari ücretin 40 ustunde 44 vergi indirimim emekli maas ne kadar olur saygilarimi arz ederim

 3. Merhaba.
  28.12.1968 doğumluyum
  Sgk başlangıcı 01.06.1983
  Prim ödeme gün sayisi 5150 olarak 17.12.2017 de doluyor.
  Emeklilik dilekçesi yılbaşı öncesinde mi avantajlıdır. Yılbaşı sonrası mi?
  Tesekkurler

 4. babam malulen emekli vefatının etti yetim ayligi almaktayım ucretli öğretmenlik basvurusu kabul edildi çalışmaya başlarsam maaşım kesilirse. enkisa zamanda haber verirseniz sevinirim saygılar

 5. 01/04/2017tatihinde emekli oldum ilk aylığımi deniz banktan alacağım.ptt ye aktarmak istiyorum. Bankalara kart borcum var. Pttden kıredi cekebilimiyim.

 6. Merhaba Ahmet Bey

  Turkiyede ssk ise girisim 06/04/1988 -1991 arasi 480 gunum var askerlik borclanmasi yaptim 1985-1987 arasi 540 gun 1994 2007 arasi 4380 gun yurt disi borclanma yaptim 2016 emekli basvurum ne kadar ayligim olur
  iyi isler

 7. Emekli maaşından kiredi çektim kalan çektiğim para tutari200tl dir bunu bankaya aktarabilirmiyiz su an ptt den çekiyor ayligi

 8. merhabar benim sorum normal çalışan ile ek 5 tarım sigortasından emekli olan kişnin arasındaki maaş farkı ne kadar olur cevaplarsanız sevinirm teşekkürler

  1. Değerli okurumuz;
   İkisi arasındaki yüzde 20 ya da 25 civarı bir maaş farkı olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. MERHABA SİZİ SÜREKLİ TAKİP EDİYORUM,BİZLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.BUGÜN EŞİM İÇİN EMEKLİ MAAŞ HESABI, EMEKLİLİK TARİHİ VE DOĞRU BORÇLANMA NEDENİ İLE SİZE YAZDIM

  DOĞUM TARİHİ 15/12/1964

  İLK OLARAK EMEKLİ SANDIĞI GİRİŞLİ

  15/02/1991 -14/06/1994 TARİHLERİ ARASINDA 570 GÜN VEKİL ÖĞRETMENLİK ,TOPLAM KAZANÇ 17537000 TL

  25/10/1995 VE 08/02/1999 DOĞUMLU İKİ ÇOCUK İÇİN 24TL DEN 2014 ARALIK AYINDA 720+719=1439 GÜNÜ 24 TL DEN BORÇLANARAK,TOPLAM KAZANÇ 34,536.00 TL ÖDEMEMİZİ YAPTIK(ÖDEME TARİHİMİZ 16/02/2015 HALA HİZMET BELGESİNDE GÖZÜKMÜYOR ,DİLEKÇE VERDİK SİSTEMDE GÖREBİLİRSİNİZ DİYOR FAKAT GÖRÜNMÜYOR,SADECE YURT DIŞI BORÇLANMA GÖZÜKÜYOR)

  20/09/2003-20/09/2008 ARASI 1750 GÜN YURT DIŞI KKTC BORÇLANMASINI 2013 ÜN İLK 6 AYLIK DÖNEMİNDE YAPTIK TOPLAM KAZANÇ 17,556.00TL

  15/03/2011 DEN BERİ 4 A LI OLARAK SİGORTALI ÇALIŞIYOR ASGARİDEN KAZANÇLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

  2011 KAZANÇ 7862 TL 287 GÜN

  2012 KAZANÇ 10,962 TL 360 GÜN

  2013 KAZANÇ 12,000 TL 360 GÜN

  2014 KAZANÇ 12,643 TL 343 GÜN

  2015 KAZANÇ 14,008 TL 340 GÜN TAHMİNİ OLARAK(EMEKLİLİK TARİHİNİ 26/12/2015 DİYE HESAP ETTİK DOĞRU MU )

  HALEN ÇALIŞIYOR

  BUNLARA GÖRE EŞİMİN EMEKLİ MAAŞI NE OLUR VE BORÇLANMALARI DOĞRUMU YAPTIK ?

  SİSTEMDE DOĞUM BORÇLANMASI VE EMEKLİ SANDIĞI HİZMETİ GÖRÜNMEDİĞİ İÇİN MAAŞI HESAPLAYAMADIK

  1) EŞİMİN MAAŞI TAHMİNİ NE OLUR?
  2)DOĞUM BORÇLANMALARINI ASGARİNİN İKİ(2) KATI OLARAK, YURT DIŞINI ASGARİDEN BORÇLANDIK DOĞRUMU YAPTIK? MAAŞ AÇISINDAN
  3)EŞİMİN EMEKLİLİK TARİHİNİ DOĞRUMU BELİRLEDİK!
  4)3600 GÜN 58 YAŞTAN EŞİMİN EMEKLİ MAAŞI YÜKSEK Mİ OLURDU ACABA YOSA 47 YAŞ 5450 GÜNDEN Mİ DAHA YÜKSEK OLUR

  5)BORÇLANMALARIMIZ İÇİN TAVSİYENİZ NE OLUR HENÜZ AYLIK BAĞLANMAMIŞKEN

  ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ,ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DLERİZ. ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUZ.

  1. Değerli okurumuz;
   Uzun uzun soruyu yazarak emek vermişsiniz baya.Öncelikle üzülerek belirtmek isteriz ki emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.Çünkü alabileceğiniz maaşı hesaplayabilmek gerçekten çok zor.Sizleri yanıltmak istemeyiz.
   Gelelim yaptığınız borçlanmalara.Borçlanmaları yüksek tutarlardan ödemeniz ortalama kazancı yükselteceği için alacağınız maaş da yüksek olacaktır.Önemli olan 3600 gün ya da 5450 gün değil.Önemli olan ortalama kazancınızın yüksek olması.
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu