2019 SSK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım ?

24.06.2019
1.472
A+
A-
2019 SSK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım ?

2019 senesinde emekli maaşları için planlanan zam yakın zamanda hesaplara da yansıyacak. Emekli maaşlarının hesaplanması için 3 farklı sigorta kapsamında hesaplama yapılmaktadır. Özellikle uzun süre çalışan ve yüksek prim ödemiş olan sigortalı vatandaşlar, diğer vatandaşlara göre daha yüksek emekli maaşı almaktadır. Emekli maaşları ise senede 2 defa hem Ocak hem de Temmuz aylarında enflasyon oranlarına göre zam almaktadır. Buna göre 2019 Ocak ayında yapılan son zam ile en düşük emekli memur maaşı ise 2 Bin 379 TL olarak belirlenmiştir.

SSK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

SSK emeklisi maaşları kişinin çalıştığı dönemlerde ödenmiş olan toplam prim oranlarına göre belirlenmektedir. Prim oranlarının yüksek yatması, maaşların da daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Öte yandan emekli maaşlarına her sene yılda 2 defa enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır. Buna göre 2019 Ocak ayında yapılmış olan son zam ile en düşük emekli memur maaşı ise 2 Bin 379 TL iken diğer maaşlar:

 • İşçi emeklisi olan ve 2000 senesinden sonra emekli olan kişilerin Ocak ayından itibaren aldıkları maaşlar ise 1.125 TL olmuştur.
 • En düşük işçi emeklisi maaşı ise 1.888 TL olarak belirlenmiştir.
 • En düşük Bağ-Kur emeklisi olan esnafların maaşları ise 1.690 TL olarak belirlenmiştir.

Kişinin alacağı maaşlar ödenen primlere göre hesaplanmaktadır. Öte yandan senede 2 defa enflasyona göre emekli maaşlarına da zam yapılmaktadır.

4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

4A’dan emekli olacakların maaş hesaplamaları e-devlet sistem üzerinden yapılmaktadır. Buna göre sorgulama yapabilmek için 3600 günlük sigortalılık süresinin dolmuş olması gerekmektedir. 4A emekli maaşı hesaplamak için yapılması gerekenler ise:

 • http://e.sgk.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Daha sonra sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘’vatandaş’’ sekmesine tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alana tıkladıktan sonra ekrana çıkan ‘’Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama’’ alanına tıklanmalıdır.

Bu sorgulama sistemleri için minimum 3600 gün sigortalılık süresinin dolmuş olması gerekmektedir. Bu koşulları karşılayan vatandaşlar ne kadar emekli maaşı alabileceklerine dair bilgi sistemlerini bu sayfa üzerinden kolayca görüntüleyebilmektedir.

SSK Emekli Maaşı Hesaplama – Ne Kadar Maaş Alırım Diyenler için

SSK üzerinden emekli maaşı hesaplama sistemleri e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Emekli maaşlarını sorgulamak için izleyebileceğiniz adımlar ise:

 • Emekli maaşı sorgusu için ilk olarak e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi ise herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alınabilmektedir.
 • E-devlet şifresi edindikten sonra e-devlet kapısına TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır.
 • Ardından e-devlet kapısındaki arama kısmında 4A emekli aylık bilgisi yazabilirsiniz.
 • Bağ-Kur’lu olan kişiler arama kısına 4B emekli aylık bilgisi yazmalıdır.
 • Emekli Sandığı’na mensup olan vatandaşlar ise 4C emekli aylık bilgisi yazarak arama yapabilir.

Ardından aylık bilgisi kısmına tıklayarak açılan sayfa üzerinden emeklilik ile ilgili tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu sayfa üzerinden aylık gelir bilgilerinizin dışında aylık kesintileri de görüntülemeniz mümkündür.

Ali Tezel Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Ali Tezel emekli maaşı hesaplama sistemleri için öncelikli olarak bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Emekli maaşı; vatandaşın çalıştığı süreye, ödenen prim miktarına ve emekli olmadan önceki son 3 aya göre ödenmiş primlere göre belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse, daha uzun süre çalışan ve sigortası yüksek rakamlardan yatmış kişiler, emeklilik döneminde daha yüksek maaş almaktadır. Bunun dışında Ocak ve Temmuz aylarında da enflasyon oranlarına göre senede 2 defa enflasyon oranlarına emekli maaşlarına zam yapılmaktadır. Emekli maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar istediği herhangi bir banka şubesinden maaşlarını çekebilmektedir. Emekli maaşı hesaplamaları e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilse de bunun için vatandaşın mutlaka 3600 prim gününü tamamlamış olması gerekmektedir.

Emekli Maaşı Hesaplama Formülü

Emekli maaşını hesaplamak için formül emekli olunan döneme göre hesaplanmaktadır. 2000 ve 2008 senesinde yapılan düzenlemelere göre yapılmaktadır. 4A emekli maaşı hesaplanması için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar ise:

 • 2000 senesinden önce emekli olan kişiler için emekli maaşı hesaplama sistemi kat sayı ve aylık bağlama oranına göre yapılmaktadır. Emekli maaşının hesaplanması ile karmaşık bir formülden faydalanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse 2019 senesinde emekli olacak kişilerin emekli maaşı hesaplamaları bir önceki sene dikkate alınarak yapılmaktadır.
 • Gösterge rakamlarının bulunabilmesi için ise vatandaşın ortalama olarak yıllık kazancı dikkate alınmaktadır. Bu hesaplamalarda son 10 senelik yıllık kazanç dikkate alınmaktadır.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım E-Devlet

E-devlet üzerinden emekli maaşı hesaplama sistemi oldukça pratik şekilde yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden Emekli Sandığı 4C, Bağ-Kur 4B ve SSK 4A sigorta hesaplamaları ve aylık bilgileri hesaplanabilmektedir. Buna göre yapılması gerekenler ise:

 • E-devlet sistemine cep telefonları, bilgisayarlar ya da tabletler üzerinden giriş yapılmalıdır.
 • Daha sonra e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak kimlik doğrulanmalıdır.
 • Ardından 4A, 4B ya da 4C emekli aylık bilgisi yazılarak sistemde aratılmalıdır.
 • Bu alanda kişinin ne kadar emekli maaşı alacağı ve alacağı emekli maaşının hangi primler dikkate alınarak hesaplandığı gibi tüm bilgiler görülebilir.

4B Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur emekli maaşı hesaplaması vatandaşın emekli olduğu tarihe göre değişiklik göstermektedir. 4B emekli maaşı hesaplamalarında kullanılan formüller ise:

 • Bağ-Kur emeklisi olan ve 2000 senesinden önce yapılan hesaplamalarda yatan primlerin yüzde 70’i maaş olarak bağlanmaktadır.
 • 2000 senesi ve 2008 yılı arasında 4B emekli maaşı hesaplamalarındaki formüller ise emekli aylığı, ağırıklı ortalama ve aylık bağlama oranları dikkate alınmaktadır.
 • 2008 sonrası dönem için ise 4B emekli aylığı, ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranları dikkate alınmaktadır.
 • Buna göre büyüme hızzları ve TÜFE rakamlarının ortalaması da önem teşkil etmektedir.

4B sosyal güvenlik statüsü için emekli maaşı hesaplama işlemleri online olarak kolayca yapılabilmektedir. Bu sisteme giriş yapmak için internet bankacılığı ya da bilgisayar – telefon sistemleri kullanılabilmektedir. Emekli maaşlarının ne kadar olacağı ile ilgili tüm sorgulama işlemleri de bu sayfa üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir.

4A Emekli Aylığı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

4A emekli maaşını hesaplama işlemleri e-SGK üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinden 3600 prim gününü doldurmuş olan kişiler, emekli aylıklarının ne kadar olabileceğine dair de sorgulamaları yapabilmektedir. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için izlenebilecek adımlar ise:

 • İlk olarak e-devlet sisteminin resmi internet sitesi olan https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Daha sonra açılmış olan sayfada girilmesi gereken bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır.
 • Bilgilerin girilmesinden sonra ‘’Sorgula’’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Bu alana TC kimlik numarası girilmelidir.
 • SSK sicil numarası eksiksiz şekilde girilmelidir.
 • Baba adı girilmelidir.
 • Nüfus il bilgileri girilmelidir.
 • Doğum tarihi bilgileri girilmelidir.

Bu bilgileri girdikten sonra sorgula tuşuna basılarak 4A emekli aylığı hesaplama işlemleri kolayca yapılabilmektedir.

Yeni Emekli Olanlara Banka Promosyonu Ödeniyor mu?

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Kimlere Verilecek ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Murat AKTAŞ dedi ki:

  MERHABA SİZİ SÜREKLİ TAKİP EDİYORUM,BİZLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.BUGÜN EŞİM İÇİN EMEKLİ MAAŞ HESABI, EMEKLİLİK TARİHİ VE DOĞRU BORÇLANMA NEDENİ İLE SİZE YAZDIM

  DOĞUM TARİHİ 15/12/1964

  İLK OLARAK EMEKLİ SANDIĞI GİRİŞLİ

  15/02/1991 -14/06/1994 TARİHLERİ ARASINDA 570 GÜN VEKİL ÖĞRETMENLİK ,TOPLAM KAZANÇ 17537000 TL

  25/10/1995 VE 08/02/1999 DOĞUMLU İKİ ÇOCUK İÇİN 24TL DEN 2014 ARALIK AYINDA 720+719=1439 GÜNÜ 24 TL DEN BORÇLANARAK,TOPLAM KAZANÇ 34,536.00 TL ÖDEMEMİZİ YAPTIK(ÖDEME TARİHİMİZ 16/02/2015 HALA HİZMET BELGESİNDE GÖZÜKMÜYOR ,DİLEKÇE VERDİK SİSTEMDE GÖREBİLİRSİNİZ DİYOR FAKAT GÖRÜNMÜYOR,SADECE YURT DIŞI BORÇLANMA GÖZÜKÜYOR)

  20/09/2003-20/09/2008 ARASI 1750 GÜN YURT DIŞI KKTC BORÇLANMASINI 2013 ÜN İLK 6 AYLIK DÖNEMİNDE YAPTIK TOPLAM KAZANÇ 17,556.00TL

  15/03/2011 DEN BERİ 4 A LI OLARAK SİGORTALI ÇALIŞIYOR ASGARİDEN KAZANÇLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

  2011 KAZANÇ 7862 TL 287 GÜN

  2012 KAZANÇ 10,962 TL 360 GÜN

  2013 KAZANÇ 12,000 TL 360 GÜN

  2014 KAZANÇ 12,643 TL 343 GÜN

  2015 KAZANÇ 14,008 TL 340 GÜN TAHMİNİ OLARAK(EMEKLİLİK TARİHİNİ 26/12/2015 DİYE HESAP ETTİK DOĞRU MU )

  HALEN ÇALIŞIYOR

  BUNLARA GÖRE EŞİMİN EMEKLİ MAAŞI NE OLUR VE BORÇLANMALARI DOĞRUMU YAPTIK ?

  SİSTEMDE DOĞUM BORÇLANMASI VE EMEKLİ SANDIĞI HİZMETİ GÖRÜNMEDİĞİ İÇİN MAAŞI HESAPLAYAMADIK

  1) EŞİMİN MAAŞI TAHMİNİ NE OLUR?
  2)DOĞUM BORÇLANMALARINI ASGARİNİN İKİ(2) KATI OLARAK, YURT DIŞINI ASGARİDEN BORÇLANDIK DOĞRUMU YAPTIK? MAAŞ AÇISINDAN
  3)EŞİMİN EMEKLİLİK TARİHİNİ DOĞRUMU BELİRLEDİK!
  4)3600 GÜN 58 YAŞTAN EŞİMİN EMEKLİ MAAŞI YÜKSEK Mİ OLURDU ACABA YOSA 47 YAŞ 5450 GÜNDEN Mİ DAHA YÜKSEK OLUR

  5)BORÇLANMALARIMIZ İÇİN TAVSİYENİZ NE OLUR HENÜZ AYLIK BAĞLANMAMIŞKEN

  ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ,ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DLERİZ. ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUZ.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Uzun uzun soruyu yazarak emek vermişsiniz baya.Öncelikle üzülerek belirtmek isteriz ki emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.Çünkü alabileceğiniz maaşı hesaplayabilmek gerçekten çok zor.Sizleri yanıltmak istemeyiz.
   Gelelim yaptığınız borçlanmalara.Borçlanmaları yüksek tutarlardan ödemeniz ortalama kazancı yükselteceği için alacağınız maaş da yüksek olacaktır.Önemli olan 3600 gün ya da 5450 gün değil.Önemli olan ortalama kazancınızın yüksek olması.
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. fatma aksu dedi ki:

  merhabar benim sorum normal çalışan ile ek 5 tarım sigortasından emekli olan kişnin arasındaki maaş farkı ne kadar olur cevaplarsanız sevinirm teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   İkisi arasındaki yüzde 20 ya da 25 civarı bir maaş farkı olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. Fatma senkal dedi ki:

  Emekli maaşından kiredi çektim kalan çektiğim para tutari200tl dir bunu bankaya aktarabilirmiyiz su an ptt den çekiyor ayligi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kredili maaşlar banka değiştiremez

 4. gungor kutlu dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey

  Turkiyede ssk ise girisim 06/04/1988 -1991 arasi 480 gunum var askerlik borclanmasi yaptim 1985-1987 arasi 540 gun 1994 2007 arasi 4380 gun yurt disi borclanma yaptim 2016 emekli basvurum ne kadar ayligim olur
  iyi isler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL aylığınız olur.

 5. Mustafa kamil soydan dedi ki:

  01/04/2017tatihinde emekli oldum ilk aylığımi deniz banktan alacağım.ptt ye aktarmak istiyorum. Bankalara kart borcum var. Pttden kıredi cekebilimiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba maaşınızı aktarabilirsiniz,ancak bankanin kredi verip vermeyeceğini bilemeyiz

 6. FİLİZ ADIGÜZEL dedi ki:

  babam malulen emekli vefatının etti yetim ayligi almaktayım ucretli öğretmenlik basvurusu kabul edildi çalışmaya başlarsam maaşım kesilirse. enkisa zamanda haber verirseniz sevinirim saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaşınız kesilir.

 7. Fdt Kty dedi ki:

  Merhaba.
  28.12.1968 doğumluyum
  Sgk başlangıcı 01.06.1983
  Prim ödeme gün sayisi 5150 olarak 17.12.2017 de doluyor.
  Emeklilik dilekçesi yılbaşı öncesinde mi avantajlıdır. Yılbaşı sonrası mi?
  Tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dolduğu gün dilekçenizi verin.yılbaşındaki zamları da alabilirsiniz.

 8. Faruk dedi ki:

  Merhabalar 1987 ssk girisim var.vergi muafiywtinden emeklilik verdim 2000 den once 1650gun 2000ve 2008 arasi 1650gun 2008 den sonra2100 gun 2008den sonraki günlerim asgari ücretin 40 ustunde 44 vergi indirimim emekli maas ne kadar olur saygilarimi arz ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100-1300 TL aylık alabilirsiniz.

 9. murat1 dedi ki:

  slm sgk emekli icin bas vurdum 13000 euro odemem gerekiyor Yas 52 60 Yas emekli olacam nee Kadar aylik mas alabilirim tsklerr