Yüksek Emekli Maaşı Almanın Yolları, Nasıl Alırım ?

29.10.2019
1.392
A+
A-
Yüksek Emekli Maaşı Almanın Yolları, Nasıl Alırım ?

Yüksek Emekli Maaşı Almanın Yolları, Emekli olurken aslında herkesin hayalidir yüksek emekli maaşı alabilmek. Emeklilik zamanı gelince ne kadar emekli maaşı alacağını herkes heyecanla ve merakla beklemektedir. Emekli olunca emeklilik maaşının yüksek olması demek emeklilik hayatı boyunca rahat bir kalan ömür demektir.

Emekli maaşının yüksek bağlanması için gerekli olan işlemler nelerdir? Hepsi ve daha fazlasını yazımızdan bulabilirsiniz.

Hepiniz daha önceden de bildiği gibi uzun yıllar boyunca çalışmış olmak, emekli olurken yüksek maaş almamızı sağlamamaktadır. Yani prim gün sayısının yüksek olması yüksek emekli maaşı alabilmek için bir etken olmamaktadır. Günümüz koşullarına göre ise asgari ücretli ve asgari ücretin biraz üzerinde olarak çalışanlar, ne kadar uzun çalışırsa maaş o kadar düşmektedir. Emekli maaşının yüksek bağlanması için gerekli olan prime esas kazancın yani sigortanın yüksek ödenmesidir.

Emekliliği yaklaşan vatandaşlar için en çok merak edilen konuların başında gelmektedir emekli maaşının ne kadar olacağı. Bazı vatandaşlarımızın emeklilik günü gelip geçmesine rağmen hala çalışmaya devam etmektedir. Sadece emekli maaşının yüksek bağlanabilmesi için çalışmaya devam eden bireyler bulunmaktadır.

Bazı bireylerde çalışma hayatları boyunca emeklilik maaşı zamanı geldiğinde yüksek emeklilik maaşı bağlanması için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Daha pek çok merak edilen ve emekli maaşını artırmanın yollarına gelin hep birlikte göz atalım.

Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Emekli olabilmek için belirlenen 3 koşulun sağlanmış olması gerekmektedir.

 • İstenen süre zarfında çalışmış olmak,
 • Çalışılan süre zarfında primin düzenli ve eksiksiz olarak ödenmiş olması,
 • Emeklilik başvurusu yapabilmek adına gereken yaş şartının gelmiş yani doldurulmuş olması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız gerekli şartlardan sadece bir tanesinin eksik olması demek, emekli maaşının bağlanmasına engel teşkil etmektedir. Emekli maaşının ne kadar bağlanacağı ise çalışan bireyin aylık ortalama kazancı ve aylık emekli maaşının bağlanma oranının çarpımı sonucunda elde edilen tutar olarak söyleyebiliriz.

Çalışanlar için aylık kazanç oranı, adına ödenmiş olan prime esas kazanç oranı önemli rol teşkil etmektedir. Ayrıca emekli maaş tutarında enflasyon oranı ve büyüme oranı da önemli rol teşkil etmektedir. Aylık bağlanma oranı ise çalışanın malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalılık süresince toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanmaktadır.

Emeklilikte Son 7 Yılın Önemi

Emeklilikte Son 7 Yılın Önemi, Çalışanların emekli maaşı bağlanma işlemi sırasında, kişinin işçimi, Bağ-Kur’lumu, Memur mu hangi statüde olduğuna bakılmaktadır. Burada önemli olan çalışanın son 7 yılını hangi statü sınıfında geçirdiğidir. Çünkü esas olarak çalışan son 7 yıllık zaman zarfını hangi statüde olarak çalışmış ise emeklilik de o statüye göre gerçekleşmektedir.

Burada son 7 yıl olarak anlatılmak istenen son prim ödemesinden önceki fiili hizmet yılı. Mesela son 7 yılını Memur olarak çalışmış ise bu statüden emekli olmaktadır.

Diyelim ki son 7 yılınızı iki statüde çalışarak geçirdiniz. O zaman emeklilik statünüz son 3,5 yılınızı hangi statüde geçirmiş iseniz o kurumdan emekli olursunuz. Fakat şunu da belirtmekte fayda var 1 Ekim 2018 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olarak işe başlayacak olanlar için bu durum değişmektedir. Belirtilen tarihten sonra 7 yıl kuralı geçerli olmamaktadır.

Bu tarihten sonra tüm çalışma sürelerine bakılarak emekli emeklilik gerçekleşmektedir. Bu durumda en fazla hangi statüde çalışılmış ise o statü üzerinden emeklilik gerçekleşiyor. Bu durum emeklilikte ki emekli maaşını ve emeklilik esnasında alınacak zam ve ikramiyeleri de etkilemektedir.

Emekli Maaş Oranları Kimlerin Düşmektedir?

Emekli Maaş Oranları Kimlerin Düşmektedir? Herkesin merak ettiği emeklilik için gereken şartların dolmasına rağmen, emeklilik maaşı artar mı? düşer mi?  Şu şekilde belirtmek gerekirse SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan bir bireyin primleri ne kadar yüksek olarak ödenirse emekli maaşı aynı oranda yüksek olmaktadır. Şunu da belirtelim ki asgari ücret üzerinden çalışan ve emeklilik için gerekli şartları sağlamasına rağmen, emekli maaşı yükselsin diye hala çalışmaya devam eden bireyin emeklilik maaş maalesef düşmektedir.

Düşüşler her ay için 1 – 3TL olarak belirtilmektedir. Düşüş nedeni ise Aylık emekli maaşı bağlanma oranları düştükçe, otomatik olarak emekli maaş oranı da düşmektedir. Fakat asgari ücretin 2 ya da 3 katı maaş alan çalışanlar ise emeklik süreleri gelmesine rağmen çalışmaya devam ederler ise bu çalışma ne kadar uzarsa emekli maaşı da o kadar artmaktadır.

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler, Emekli maaşının yüksek bağlanması için bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar nelerden oluşmaktadır, gelin hep birlikte bakalım.

 • Sosyal Güvenlik Kurumuna prime esas kanacın yüksek bildirilmesi gerekmektedir.
 • Eğer ödeyebilirseniz priminizi Tavan oranından ödeyin.
 • Maaşı yüksek fakat bordroda asgari ücret üzerinden prim ödemesi gerçekleşirse, emekli maaşı düşer.
 • Prim ve İkramiye gibi alınan ücretleri de prime esas kazanca eklenirse maaş yükselişine katkı sağlar.
 • Birden fazla yerde sigortalı olarak çalışmak prime esas kazancı yükselteceği için emekli maaşını olumlu yönde etkiler.
 • SGK’dan emekli olmak, Bağ-Kur ya da Tarım Bağ-Kur statülerinden emekli olanlara göre daha avantajlı olarak emeklilik getirmektedir.
 • Kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için de askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanmaları ödeme şekli tavan oranından gerçekleşir ise emekli maaşına olumlu yönde etkiler.

Emeklilik İçin Eksik Primleri Tamamlama Yöntemleri Nelerdir?

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur ?

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Burhan dedi ki:

  Hocam ben inşaat sektöründe çalışıyorum ama ssk düzenli yatmadığı için isteğe bağlı olarak yaptırdım ileride bana negibi zararı olur