2020 TOKİ İstanbul Konutları Hangi İlçelerde Yapılacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 100 bin konut proje açıklamasının ardından başvuruların bu gün itibarı ile başladığı projenin, İstanbul^da hangi ilçelerde gerçekleştirileceği belli oldu. İstanbul’da yaşayan dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri açısından son derece önem taşımaktadır. Proje niteliğinde bulunan TOKİ’nin İstanbul evlerinin hangi ilçelerde gerçekleştirileceği en çok aranan konular arasında yer almaya başladı. Yaşanan depremlerin ardından yapılan çalışmalar neticesinde vatandaşlar, depreme dayanıklı, yeşil alanının bol olduğu ve mahalle kültürüne dayanan binalar arayışı içine girmiş bulunmaktadırlar. Bu anlamda aradıklarından fazlasını bulacaklarını gören vatandaşlar 16 Aralık 2019 itibarı ile başvurularının başladığı İstanbul projelerinin hangi ilçelerde olacağı merak konusu olmaktadır. TOKİ tarafından gerçekleştirilen her yıl 100 bin konut projesi kapsamında başvurular bu günden geçerli olmak kaydıyla başlamış bulunmaktadır. Yatay mimari ile mahalle ve komşu kültürüne uygun tasarımlanması planlanan 2+1 ve 3+1 şeklinde 100 bin konut inşa edilecektir. TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında başvurular 16 Aralık 2019 – 15 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. TOKİ konut başvurularına daha önceden TOKİ’den ev almamış ve konut kredisi kullanmamış ayrıca aylık gelir toplamı da 5.500TL’den düşük olanlar başvuru yapabileceklerdir.

TOKİ Konut Başvuruları Nereye Yapılacak?

TOKİ Konut Başvuruları Nereye Yapılacak? Dar gelirli vatandaşların faydalanabileceği TOKİ konut projesine başvurularınızı, Projenin bulunduğu illerde yetkili olan Ziraat Bankası şubelerine yapabilirsiniz. Başvurular dört kategoride değerlendirilecek olmakla birlikte,
 1. Kategori Şehit Aileleri, harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri,
 2. Kategori Engel oranı en az % 40 ve üzeri olan vatandaşlar,
 3. Kategori Emekli vatandaşlar,
 4. Kategori diğer adaylar olmaktadır.
Başvuru yapılacak TOKİ projeleri için başvuru bedelleri aşağıdaki gibi olmaktadır.
 • 2 + 1 Daireler için başvuru bedeli, 500TL
 • 3 + 1 Daireler için başvuru bedeli, 1.000TL

TOKİ İstanbul 2020 Projeleri hangi İlçelerde?

TOKİ İstanbul 2020 Projeleri hangi İlçelerde? İstanbul dar gelirli vatandaşların merakla bekledikleri projenin hangi ilçelerde yapılacağı açıklanmış bulunmaktadır. İstanbul projelerinin gerçekleşeceği ilçeler aşağıdaki gibi olmaktadır.
 • Arnavurköy Hadımköy
 • Sancaktepe,
 • Şile Ağva,
 • Tuzla Orhanlı,
 • Tuzla Aydınlı.

TOKİ’nin Konut Yapacağı Bölgeler Hangileri?

TOKİ’nin Konut Yapacağı Bölgeler Hangileri? TOKİ başlattığı sosyal proje kapsamında Türkiye genelinde birçok bölgemizde binalar inşa edecektir. Hangi bölgelerde nasıl konut inşa edecek haberimizin devamında bulabilirsiniz. Marmara: Depreme dayanıklı olarak geleneksel ve modern yapılar inşa edilecektir. Yeşil alanı bol mahalle kültürünü yansıtması planlanmaktadır. Karadeniz: Geleneksel yapıları bozmadan yığma taş yapıları andıran cephede zemin kat seviyesinde yöresel taş kaplamalar. Üst katlarda ahşap görünüm veren kaplamalar hakim olacak. Ege: İklim koşullarına uygun olarak açık renkli cephe kaplamaları ve boyamalarının hakin olduğu yapılar. Ahşap görünümlü kat silmeleri ve dikmeler, cephe süslemelerinin yanında da kiremit çatılar ağırlıklı yapılar. Akdeniz: Güneş ışınlarını yansıtacak canlılık doku ve renkleri ile sade ve yalın cepheli yapılar. Teras, eğimli çatılar ve geleneksele bağlı olarak kemerli pencereler ve perforjeli yapılar. İç Anadolu: Ahşap süslemelerin ağırlıklı olduğu bitişik yapılar. Cumbalı evleri örf ve adetleri yaşatan mahalle kültürünü benimsetsen yapılar. Doğu Anadolu: Arazilerin zor şartlarına uyum sağlayacak cephe sistemleri ile bölgenin yapısına uyum sağlayan malzemelerden inşa edilecek. Güneydoğu Anadolu: Yöresel taşların hakimiyet sağladığı cephe kaplamaları. Motif işlemeler, düz damlar ve büyük balkonlu yapılar, yer yer eğimli çatılar ve geniş saçaklardan oluşan yapılar. TOKİ Sosyal Konut Fiyatları Ne Kadar? TOKİ Sosyal Konut Fiyatları Ne Kadar? TOKİ 2020 yılı içerisinde gerçekleştireceği 100 bin konut için belirlediği fiyat listesi şu şekilde olmaktadır.
 • 2 + 1 Konut fiyatları, 140 – 180 bin TL arasında,
 • 3 + 1 Konut fiyatları, 160 – 210 bin TL arasında olacaktır.
TOKİ sosyal konut projelerindeki ödeme şekli ise hak sahiplerine konutlarının satış bedelinin %10 oranı peşin, kalan tutarın tamamı da aylık % 49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir. Ödemeler sözleşme tarihini takip eden ay itibarı ile başlatılacaktır.

TOKİ’den Dar Gelirli Vatandaşlara Müjde!

Ev Alacaklara, TOKİ’den Yeni İndirim Kampanyası

Emeklilerin Toki Konutlarına Başvuruda Aranacak Şartlar ve İzlenecek Yol