TOKİ’den Dar Gelirli Vatandaşlara Müjde!

TOKİ’den Dar Gelirli Vatandaşlara Müjde! Kurulduğu günden bu güne her zaman dar gelirli vatandaşın ödeme şartlarına göre ev alma hayalini gerçekleştirmek için çalışmaktadır. Dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak için çalışmalar tam gaz devam etmektedir. Her yeni proje için başvuru yapabilirsiniz. Fakat başvuruların yoğunluğu nedeni ile başvurunuzun kesinliği yapılacak olan kura çekimi işleminde de adınızın kuradan çıkması gerekmektedir. Yapılan kura çekiminde adınız okunmaz ise yeni proje için katılım sağlayabiliyorsunuz.

Son olarak 50 bin konut projesi, kura çekimi ile gerçekleştirilerek 50 bin dar gelirli vatandaş ev sahibi olmuştur. Yapılan kura işleminde adı çıkmayan dar gelirli vatandaşlarımızın umudu TOKİ’nin önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği projelere yönlenmiş durumdadır. TOKİ 2019 – 2023 yılları arasında dar gelirli aileler için yaklaşık 280 bin konut inşa etmeyi planlamaktadır. TOKİ’nin inşa ettiği konutlar her yıl düzenli olarak yeri ve fiyatları vatandaşlara açıklanacaktır. Dar gelirli vatandaşlar için yeni projeleri bulunan TOKİ uygun taksitler ile dar gelirli aileleri ev sahibi yapacak.

TOKİ’nin dar gelirli vatandaşlar için inşa edeceği konutların, başvuru şartları ve gerekli evraklar nelerdir tüm dar gelirli aileler tarafından araştırılmaktadır. TOKİ’nin 2019 – 2023 yılları arasında ki 11. Kalkınma Planı’na göre 280 bin konut inşa edeceği açıklandı. On binlerce dar gelirli vatandaşımız aylık 388TL taksit ödeyerek kira öder gibi ev sahibi olabilecekler. Her yıl gerçekleştirilecek olan konut projeleri yeri ve fiyatları, TOKİ tarafından ilam edilecektir.

Dar Gelirli ve Emekli Vatandaşlar İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Dar Gelirli ve Emekli Vatandaşlar İçin Başvuru Şartları Nelerdir? TOKİ’ni düzenleyeceği düşük taksitlerle ev sahibi olma projesinin başvuru şartları aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması, Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.
 • Projenin gerçekleştirileceği il, ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak. Projenin gerçekleştirileceği il nüfus müdürlüğüne kayıtlı olmak.( Şehit aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuruda bulunacak olan vatandaşların ise en az 3 yıldır ikamet ediyor olması ve il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol ve her türlü alınan yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800TL olarak uygulanmaktadır.),
 • TOKİ’den konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
 • Kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı, kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç),
 • Bir hane halkı adına yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları yalnızca bir adet başvuru yapabilmektedir.

Yukarıdaki başvuru şartlarına sahip

 1. Kategori olan Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul Ve Yetimlerinin
 2. Kategori olan En az % 40 engelli vatandaşlarımızın,
 3. Kategori olan Emekli Vatandaşların,
 4. Kategori olan diğer Alıcıların

Başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul görecektir.

TOKİ Konutları ve Ödeme Şekli

TOKİ Konutları ve Ödeme Şekli, TOKİ’nin gerçekleştirdiği dar gelirli vatandaş için konut projelerinde ki ödeme şekli ve fiyatı ilden ile farklılıklar göstermektedir. Her ne kadar iller arasında fiyat farklılıkları görülse de, dar gelirli vatandaşlar en az 388TL taksit imkanları ile ev sahibi olma fırsatını yakalayabiliyorlar.

TOKİ dar gelirli aileler için 75 ve 85 metrekarelik konutlar inşa etmektedir. Fiyatı ise %12 peşinat uygulaması ile 240 aya varan taksitler gerçekleştiriliyor. Bedeli 116 bin 400 TL olan 2 + 1 konutlar için % 12 peşinat(13,988 TL), 240 ay vade seçenekleri ve 388 TL taksit imkanları ile sahip olabiliyorsunuz.

Yine TOKİ’nin inşa ettiği 3 + 1 daireler ise 110 ve 128 metrekare olarak inşa edilmektedir. Fiyatları ise % 10 peşinat uygulaması ile 180 aya varan taksit ile satın alınabiliyor. Daire fiyatları ise 170 bin 720 TL olarak belirlenmiş durumda. % 10 peşinat(17,072 TL) 180 ay vade, aylık 759 TL taksit ile satın alabiliyorsunuz. Konutlar en geç olarak 36 ay içerisinde sahiplerine teslim edilmektedir.

Dar Gelirli Vatandaşların Başvuruları İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Dar Gelirli Vatandaşların Başvuruları İçin Gereken Belgeler Nelerdir? Dar gelirli vatandaşların TOKİ konut projelerine başvuruları için gerekli belgeler ise şöyledir,

Başvuruyu gerçekleştirecek olan, başvuru sahibinin,

 • Kimlik Fotokopisi,
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul Ve Yetimleri,
 • Kredi kullanım durumlarına göre T.C. Emekli Sandığı’ndan alacakları Hak Sahipliği Belgesi,
 • Engelli vatandaşlarımız için Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kartının fotokopisi ya da tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık heyet raporu ( en az % 40 engelli olduğuna gösterir belge)

Emekli Vatandaşlarımız için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan Emekli Kimlik Belgesi ya da emekli olduğunu gösteren belge veya yazı ibrazı gerekmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu