6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından on bir ilde binlerce bina yıkıldı. Yaşanan bu acı felaketin ardından insanlar, oturdukları binaların güvenliğinden endişe duymaya başladı. Çok katlı apartman binaları yerine insanlar, daha güvenli olan prefabrik konutları araştırmaya başladı.

Müstakil ve daha güvenli bir yaşam alanı imkanı sunan prefabrik konutlar, son aylarda arama motorlarında en çok aratılan konular arasında yer aldı. Kullanıcılar, prefabrik konutun ne olduğunu, nasıl yapıldığını, prefabrik konutun avantajlarının ne olduğunu ve bu güvenli konutların fiyatlarının ne kadar olduğunu araştırmaya başladı.

KISA SÜREDE TAMAMLANIR

En çok araştırılan konular arasında ilk sıralarda yer alan prefabrik konut; duvar, pencere gibi tüm parçaları fabrikada üretilen ve inşası için temel kazılması gerekmeyen yapı türüdür. Prefabrik konutlar bir ya da iki katlı olarak istenilen metrekare ve oda yerleşim planına göre özel olarak hazırlanabilmektedir. Prefabrik evlerin üretimi her iklim koşuluna göre gerçekleştirilebilmektedir.

Fabrika evler üretim ve montaj sürelerinin kısalığı sayesinde ayrı bir özelliğe de sahiptir. Prefabrik konutların yapımında kullanılan malzemeler bu yapıların deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar prefabrik konutların tasarımını istediği şekilde gerçekleştirebilmektedir. Prefabrik konutların kullanıcılara sunduğu diğer bir avantaj ise, evlerin yerinin değiştirilmesinin mümkün olmasıdır. Aynı zamanda prefabrik evlerin fiyatları da oldukça uygundur.

UYGUN FİYATLARA SAHİP OLUNABİLİR

Prefabrik konutlar özellikle doğal afetlere karşı dayanıklı olması nedeniyle son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Çok katlı binalarda yer alan daire fiyatlarına bakıldığı zaman prefabrik konutların fiyatlarının oldukça uygun olduğu görülmektedir. Örneğin; 72 metrekare kullanım alanına sahip olan bir prefabrik ev 246 bin 800 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılara sunmaktadır.

Bunun yanı sıra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen prefabrik ev desteğinden de yararlanabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen prefabrik ev desteği ile prefabrik ev maliyeti 246 bin 800 TL’ye bu şeyi bilmektedir.

40 metrekare bir prefabrik evin fiyatı 143.200 liradan, 52 metrekare prefabrik evin fiyatı 195.700 liradan, 60 metrekare bir prefabrik evin fiyatı 208.700 liradan, 72 metrekare bir prefabrik evin fiyatı 246.800 liradan başlıyor. Bu fiyatların yanı sıra, 70 metrekare 2+1 prefabrik ev ahşap desen özelliği ile 312.900,00 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

Editör: TE Bilisim