Geçtiğimiz hafta içi yapılan açıklamalarda en düşük emekli maaşı olan 5.500 liranın 7.500 liraya yükseldiği duyuruldu. Yapılan bu maaş düzenlemesinin ardından asgari ücrete ara zammın gelip gelmeyeceği ve memura refah payı düzenlemesinin nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

3 Nisan Pazartesi günü enflasyon rakamları açıklanacak. Maaş beklentileri ile birlikte enflasyon açıklamaları için meraklı bekleyiş başladı. İki aylık enflasyon farkı yüzde 9,8 olurken memurun alacağı en düşük maaş şimdiden 13.009 liraya yükseldi. Nisan ayının üçüncü günü açıklanacak yeni enflasyon rakamlara da bu nedenle daha önemli bir hale geldi.

AÇLIK SINIRI GÜNDEME GELDİ

En düşük emekli maaşının 7.500 liraya yükselmesiyle birlikte bayram ikramiyelerinin de 2.000 liraya yükseltildiği duyuruldu. İlgili düzenleme mecliste kabul edildi. En düşük emekli maaşının artırılması ve bayram ikramiyelerinde zam yapılmasının ardından milyonlarca asgari ücretli çalışan, asgari ücrete ek zam gelip gelmeyeceğini merak etmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, gerekli görülmesi halinde asgari ücrete ek zam yapılmasından kaçınmayacağını ifadeleri yer almıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarına göre asgari ücrete zam yapılmasını mevcut şartlarda mümkün olduğu belirtilirken mevzuatın da bu duruma elverişli olduğu ifade edildi. Bu gelişmeler kapsamında Türk-İş’in şubat ayı açlık sınırı olan 9.425 lira da yeniden gündeme geldi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 11 BİN 848 TL

2022 Yılı enflasyonunun yüzde 64,27 olarak açıklanması ile memur, sözleşmeli ve memur emeklileri maaşları toplu sözleşme ve enflasyon farkı dolayısı ile yüzde 16,5, SSK ve Bağ-Kur emeklilerin aylıkları da yaklaşık yüzde 15,4 artış kazandı. Ancak, memurların altı aylık enflasyon farkı dahil uygulanması öngörülen yüzde 16,48 artış oranı, yüzde 13,52 puan refah payı eklenerek yüzde 30’a çıkartılmıştı.

Gerçekleşen bu son gelişmeler ile en düşük memur maaşı 11.848 liraya yükseltildi. Yeni zam dönemine birkaç ay kala emeklilere yapılan zammın ardından memurlar da yeniden refah payı talebinde bulundu. Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanması için nisan ayının üçüncü günü merakla bekleniyor. 

Editör: TE Bilisim