Geçtiğimiz günlerde Bakan Vedat Bilgin, en düşük emekli maaşında ve bayram ikramiyelerinde düzenleme çalışmalarının yapıldığını ifade etmişti. Bu açıklamaların ardından milyonlarca emekli, en düşük emekli maaşına dair açıklamaları ve geçtiğimiz yıl 1.100 TL olan bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağını merakla beklemeye başlamıştı.

Yeni yıl ile hem emekli maaşlarına hem de asgari ücrete zam yapılmıştı. Bu zamların ardından emekliler, bayram ikramiyelerinde de zam olup olmayacağını araştırmaya başlamıştı. Beklenen çalışmalar tamamlandı ve yapılan açıklamalarda en düşük emekli maaşı olan 5.500 TL’nin 7.500 TL’ye yükseltildiği duyuruldu. Bunun yanı sıra, bayram ikramiyelerinde de artışın yapıldığı açıklandı.

BAYRAM İKRAMİYELERİ 2 BİN TL OLDU

Görüşmelerin ardından yapılan açıklamalarda, geçtiğimiz yıl 1.100 TL olarak emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde de zammın yapıldığı duyuruldu. Her yıl iki bayram süresinde emekli vatandaşların maaş hesaplarına yatırılan bayram ikramiyelerinin 2 bin TL olduğu açıklandı.

Bayram ikramiyelerindeki zam artışını AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıkladı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı; ‘’EYT’lilerden yıl sonuna kadar 2 milyon 250 bin kişi emekli olduğunu düşünürsek, 5 milyon daha gelirse 15 milyon kişi 2 bin liralık bayram ikramiyesinden faydalanmış olacak.’’

EYT’LİLERDE ZAMDAN YARARLANACAK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın yaptığı açıklamalarda, EYT düzenlemesi kapsamında emekli olacak kişilerinde, bayram ikramiyesinden yararlanacağı bildirildi. 3 Mart günü Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren EYT düzenlemesi ile mart ayında emeklilik için başvuru yapan kişiler, ilk emekli maaşlarını nisan ayında alabilecek.

Nisan ayına denk gelen Ramazan Bayramı nedeni ile de EYT’liler, zamlı bayram ikramiyelerinden yararlanabilecek. Bunun yanı sıra, emekli maaşlarına yapılan zamlardan sadece emekli maaşı en 5.500 TL olan kişiler ve emekli maaşı 7.500 TL’nin altında kalan kişiler yararlanabilecek.

Emekli maaşının aylık oranı 7.500 ve üzeri olan emeklilerin maaşlarında herhangi bir artış meydana gelmeyecek. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş bu konu ile ilgili olarak da şu açıklamalarda bulundu; ‘’Kanun Resmi Gazete’ de yayımlandığından itibaren, Türkiye’de 7.500 TL’nin altında emekli maaşı olmayacak.’’

Editör: TE Bilisim