Nakdi Para Yardımı Yapan Kuruluşların Listesi

08.09.2019
653
A+
A-
Nakdi Para Yardımı Yapan Kuruluşların Listesi

Nakdi Para Yardımı Yapan Kuruluşların Listesi, ülkemizde yardıma muhtaç binlerce aile bulunmaktadır. Birçoğunun yiyecek yardımı, barınma yardımı, yakacak yardımı gibi yardım ihtiyacı bulunsa da genel olarak en çok aranan yardım türü nakit yardım yapan yardım kuruluşlarıdır. Nakit yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza nakit olarak yardımda bulunan pek çok kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır.

Maddi yardım yapan durumu oldukça üst düzeyde bulunan vatandaşlarımızdan, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardım elini uzatan birçok kurum ve kuruluşlarımız mevcuttur. İhtiyacı olana vatandaşlarımıza yardım elini uzatanlar arasında sanatçılarımızın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzattıkları bilinmektedir.

Ülkemizde her geçen gün zorlaşan yaşam şartları dolayısıyla birçok vatandaşımız ailesini dışarıdan yardım almadan geçindiremez bir hal almış durumdadır. Yardıma muhtaç olan vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükseltmek adına yardımda bulunabilecek onlarca kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Yalnız bu kurum ve kuruluşların tamamı nakdi yardımda bulunmaz birçoğunun yaptığı yardım şekli bazen nakit para, bazen gıda, bazen de giysi şeklinde olmaktadır. Aşağıda adı geçen kurum ve kuruluşların ne tür yardım ödeneğinde bulunduğunu inceleyebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü; Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakanlık bünyesinde yer alan ve Fak – Fuk – Fon olarak bilinen fakir fukara fonu adı altında biriken  yardım parasını ihtiyaç sahibi kişilere veren bir resmi kurumdur. İhtiyaç sahipleri bu kuruma başvuru yaparken doldurdukları yardım fonuna göre denetim elemanları tarafından incelenir ve yardıma muhtaç oldukları tespit edilen ailelere düzenli olarak yardım yapılır.

Sosyal Hizmetler; Valilik bünyesinde yer alan bu kurum ihtiyaç sahibi ailelere çocuk yardı parası adı altında düzenli olarak yardım yapmaktadır. Ülkemizde gerçekten ihtiyaç sahibi olan ailelere çocuk parası adı altında düzenli maddi yardım yapılması için muhtar ve nüfus müdürlüğünden ihtiyaç sahibi olduklarına dair belge alınması gereklidir.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı: Bu bakanlık bünyesinde yer alan ve ailelerin daha iyi şartlarda yaşaması için çalışan Aile Birliği kurumu  ihtiyaç sahibi ailelerin mahalle muhtarları tarafından belirlenmesi ve yapılan denetimler neticesinde  ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere düzenli maddi yardım yapılmaktadır  Özellikle anneler için çocukların yetişme çağında ihtiyaç duyulan maddi yardımı yapan Aile Birliği kurumuna muhtarların belirlediği aileler dışında herkes başvurabilir.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı; Özel bir vakıf olmasına rağmen devlet desteği alan İHH vakfı, yardıma muhtaç ailelerin başvurması ile maddi yardım yanında gıda yardımı da yapmaktadır. İHH vakfı, yardıma muhtaç olan öğrencilere de düzenli olarak burs vererek yardıma ihtiyacı olan her bireyin yanında olmaktadır.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı; Bu vakıf yarı özel yarı resmi olan bir kuruluştur. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda hayata kazandırılan sokak çocuklarının ailelerine maddi yardım yapılmaktadır. Buradaki amaç sokak çocuklarının  tekrar sokaklara dönmesini engellemek ve ihtiyaçlarının sağlanması için gerekli olan yardımı yapmaktır.

Kaymakamlıklar; Merkez ve taşra teşkilatlarında bulunan kaymakamlıklara başvuru yaparak para yardımı, eğitim yardımı, erzak yardımı ve yakacak yardımı gibi yardımlardan faydalanmanız mümkündür.

Öğrenciler İçin Burs Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir?

Öğrenciler İçin Burs Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir? Devlete ait Kredi ve Yurtlar Kurumu, maddi durumu yetersiz olduğu tespit edilen ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine karşılıksız para yardımı yapan kurumlar arasında başı çekmektedir. Bununla birlikte T.C. vatandaşı olmak şartıyla bütün öğrencilere geri ödemeli kredi verilmektedir.

Şirketlerin ve iş adamlarının kurdukları vakıflar aracılığıyla başarılı ancak maddi imkanlara sahip olmayan öğrencilere burs yardımında bulunduğu bilinmektedir. Burslar geri ödemesiz olduğu gibi çalışmaya başladıktan sonra uzun vadede geri ödenen kredi şeklinde de olabilmektedir. Burs yardımlarında bulunan bazı vakıflar aşağıdaki gibidir.

 • Vehbi Koç Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • Akkanat Eğitim ve Sanat Vakfı

Sosyal Yardımlardan Nasıl Faydalanabilirim?

Sosyal Yardımlardan Nasıl Faydalanabilirim? Elbette yapılan nakdi ya da diğer yardım olanaklarından faydalanmak için, yardım kuruluşlarının sıraladığı şartları taşımanız gerekmektedir. Belirtilen şartları sağladığınız zaman yardımlardan faydalanmanızda herhangi bir engel ile karşılaşmazsınız. Yapılan yardımlardan faydalanmak için aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.

 • Yardım talep edecek vatandaşın,  Sosyal Güvenlik Kurumlarında hiç bir kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Muhtardan alacağı fakirlik belgesi olmalı, yardıma muhtaç durumda olmalı ve geçimini idame ettirecek kadar bir gelire sahip olmaması gereklidir. Bu durum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkililerince yapılacak inceleme sonucunda farklı çıkarsa yardım yapılmamaktadır.
 • Yasada belirtildiği gibi muhtaç durumda olmalıdır. Muhtaçlık; kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuklarına bakamama durumudur. Bu durumda olan vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınabaşvurabilir ve yardım alabilirler.
 • Her hangi bir SGK, Bağ-Kur veya emekli sandığı ile ilişiğinizin olmaması gereklidir. İsteğe bağlı sigortalılık, tarım Bağ-Kur gibi sigorta kayıtları yasa gereği yardım almanızı engeller.
 • Eğitim yardımlarında, ailenin maddi durumunun yetersiz olduğu muhtar tarafından belgelenmelidir. Okul müdürleri tarafından yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen öğrencilere ayrıca kırtasiye yardımı yapılmaktadır.
 • Sağlık yardımlarında, kişinin yardıma muhtaç olması, her hangi bir gelirinin olmaması veya gelirinin sağlık giderlerini karşılamaması durumu olmalıdır. Bu durumların dışında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yardım yapmamaktadır.
 • Başbakanlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının şehit ve gazi yakınları için özel bir uygulaması bulunmaktadır. Şehit yakınlarına özel olarak Şehitlik veya gazilik maaşlarının yanında; sağlık yardımı, erzak yardımı ve eğitim yardımları yapılmaktadır.  Şehitlerimizin ve gazilerimizin özel durumlarından dolayı bu yardımlar yapılmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından bakıcı maaşı, özürlü maaşı alabilmek için en az  % 40 derece de özürlü olduğunuzu belirten raporunuz olmalı, bakmakla yükümlü olduğunuz özürlü olan 1. Derece yakınınız olmalıdır. Bu durumda bakıcı maaşı ve özürlü maaşı adı altında yardım alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.