2020 Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

24.02.2020
1.021
A+
A-
2020 Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

2020 Yetim maaşı (aylığı) ödemeleri, SGK’lı olan anne ya da babasını kaybetmiş çocuklara, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. Eğitim yardımı başvurusu yapmak isteyen kişilerin, kurum tarafından belirlenen genel koşullara uygun olması gerekir.

Kurumun belirlediği koşulları yerine getiren kişiler, düzenli olarak yetim aylığı alabilirler. Kız çocukları için evlenene ya da sigortalı bir işe başlayana kadar ödenen yetim aylığı, üniversite okumayan erkek çocukları için 18 yaşına, üniversite okuyan erkek çocukları için de 21 yaşına kadar ödenmeye devam etmektedir.

Kız çocukların yetim maaşından faydalanması için yaş sınırlaması getirilmemiştir. Kişilerin alacakları yetim aylığı, vefat eden anne ya da babanın SGK prim ödemesine göre belirlenmekte ve kardeşler arasında pay edilmektedir.

Yetim Maaşının Genel Özellikleri Nelerdir?

Yetim maaşları, SGK kapsamında sigortalı olan anne ya da babasını kaybetmiş çocuklara verilmektedir. Vefat eden kişilerin alacakları emekli maaşları, eşleri ve çocukları arasında pay edilmektedir. Erkek çocuklarının maaştan faydalanma yaşı 18 olarak belirlenmişken, eş ve kız çocukları için maaş alma yaşında sınırlama bulunmamaktadır.

Yetim aylığı alan kişilerden bir tanesinin maaş alma hakkı ortadan kalktığı zaman, o kişinin maaş hakkı diğer kardeşler ve eş arasında pay edilmektedir. Örneğin SGK’lı bir babanın hayatını kaybetmesi durumunda, alacağı emekli maaşı eşi ve çocukları arasında pay edilir.

Erkek çocuk 18 yaşını doldurduktan sonra, yetim aylığı alma hakkı feshedilecek ve kalan maaş, anne ile diğer kardeşler arasında pay edilecektir. Yetim aylığının ne kadar olacağı, vefat eden ebeveynin sigorta primine ve maaşın pay edildiği kişi sayısına göre değişiklik gösterir.

Yetim Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim aylığından faydalanacak kişilerde aranan koşullar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Vefat eden anne ya da babanın maaşı üzerinden yetim aylığı alınması için anne ve babanın sigorta primlerinin en az 5 yıl boyunca ödenmiş olması gerekir.
 • Ödenmesi gereken minimum prim sayısı, 900 gün olarak hesaplanmıştır.
 • Okumayan erkek çocukları, 18 yaşını doldurana adar yetim aylığından faydalanmaktadır. Lise eğitimi alan erkek çocuklarına 20 yaşına kadar aylık ödemesi yapılmaya devam edilir. Üniversite eğitimi alan erkek çocukları, 25 yaşına kadar yetim aylığı ödemesi almaya devam edecektir.
 • Kız çocuklarının yetim aylığı alması için yaş ve süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Kız çocuklarının ve eşlerin SGK kapsamında bir işe girmemesi ya da evlenmemesi durumunda, yetim aylığı alınmaya devam edilecektir.
 • Evlendikten sonra tekrar boşanan kız çocukları, yetim aylığı almaya devam edebilirler.
 • Eşlerin dul maaşı altında ödeme alması için tekrardan evlenmemesi gerekir.

Yetim aylığı alan çocukların bedensel fonksiyonları, %40 altında çalışma gücüne sahipse, ömür boyu yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır.

Yetim Maaşı Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilir?

Yetim maaşı başvurusunda talep edilen evraklar, aşağıdaki sıralamada yer almaktadır:

 • Sosyal Güvenlik kurumundan yetim aylığı başvuru formu alınmalı ve tüm kişiler tarafından doldurulmalıdır.
 • Vefat eden anne ve babaya ait SGK hizmet dökümü belgeleri, kuruma teslim edilmelidir. SGK hizmet dökümü evraklarına, e-devlet sistemi üzerinden ulaşılmaktadır.
 • Hayatını kaybeden anne ya da babaya ait ölü-m belgesi kuruma iletilmelidir.
 • Yetim aylığına başvuru yapan çocukların her birine ait kimlik belgesi fotokopisi hazırlanmalıdır.

Yetim aylığı başvurusunda talep edilen tüm evraklar hazırlandıktan sonra, maaş başvurusu işleme alınacaktır.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvurusu yapmak için il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine gidilmesi gerekir. Yetim maaşı başvurusu aşamasında talep edilen tüm evraklar hazırlanarak, kuruma teslim edilmeli ve yetim aylığı başvuru formu doldurulmalıdır.

Kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda kişilerin yetim aylığı alma hakkına sahip oldukları tespit edilirse, kişiler adına ödenek çıkarılmaktadır. Yetim aylığı başvurusunun onaylanmasının ardından, başvurunun onaylandığı tarihten sonraki ay başında ilk maaş ödemesi yapılmaktadır. Yetim aylığı ödemeleri, kız ve erkek çocuklarının tamamına yapılmakta ve her çocuğun kendi hesabına yatırılmaktadır.

Yetim Aylığı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvuru sorgulamaları e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aşağıda ki bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet sistemi yetim aylığı sorgulama ekranı açılmalıdır. Sistemde yer alan “Giriş Yap” simgesine tıklanarak, e-devlet giriş ekranına gelinmelidir.

Yetim Aylığı Sorgulama

T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazıldıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklanması gerekir. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra, yetim aylığı başvurusunun son durumu teyit edilebilir. Başvurusu onaylanmayan kişiler yetim aylığı başvuru sorgulaması yaptığı zaman, sayfada herhangi bir bilgiyle karşılaşmayacaktır. Başvuru onayı alan kişiler, alacakları maaş tutarı ve aylığın yatırılma tarihiler ilgili tüm bilgilere, aynı ekran üzerinden erişecektir.

Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesintiye Uğramaktadır?

Yetim aylığının kesilmesine sebep lan durumlar, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Yetim aylığı ödemeleri, kişilerin maddi durumlarına göre değerlendirilmemekte ve gerekli şartlara uyum sağlayan tüm kişilere maaş ödemesi yapılmaktadır. Yetim aylığı alırken Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında işe giren kişilere, maaş ödemesi yapılmamakta ve kişiler işten çıkana kadar ödemeler durdurulmaktadır.
 • Yetim aylığı alan erkek çocukları, okumamaları durumunda 18 yaşını, okumaları durumunda da 25 yaşını tamamladıkları takdirde aylık alma haklarını kaybedeceklerdir.
 • Yetim aylığı alan kız çocukları, evlenmeleri durumunda aylık alma haklarını yitirmektedir. Yetim aylığı alırken ilk evliliğini yapan kişilere, çeyiz parası altında 12 aylık maaş tutarı toplu olarak ödenmektedir.
 • Evlendikten sonra ayrılan kız çocukları, yetim aylığı alma haklarını kullanmaya devam edebilirler.

Dul Maaşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Dul maaşları, SGK’lı olarak çalışan eşlerini kaybeden kadınlara ve erkeklere verilmektedir. Eşinin alacağı emekli maaşına oranla dul maaşı alan kişilere, 2 ayda bir maaş ödemesi yapılmaktadır. Dul maaşlarının limitleri, vefat eden eşin çocuklarıyla pay edildikten sonra belirlenmektedir. Dul maaşının oran dağılımları aşağıda yer almaktadır:

 • Vefat eden sigortalının çocuğu bulunmuyorsa, alacağı emekli maaşının %75’i eşe dul maaşı olarak verilmektedir.
 • Çocukları bulunan kişilerin maaşları, çocuklara %30 ve eşe %60 olacak şekilde pay edilmektedir.
 • Dul kalan eşin kamuda çalışması ya da emekli maaşı alması durumunda, eşten kalan emekli maaşının %50’sini dul maaşı olarak almasına izin verilmektedir.

Dul maaşı ödemeleri, maaş alan kişilerin farklı bir kişiyle evlenmemesi durumunda devam etmektedir. Kişilerin kendi emekli maaşlarının olması, dul maaşının alınmasına engel değildir. Dul maaşı alırken farklı bir kişiyle evlenen kişiler, eski eşlerinden kalan dul maaşını bir daha geri alamazlar. Eşlerinden kalan dul maaşını alırken farklı bir kişiyle gizlice evlenen kişilere, cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Dul Maaşının Kesilmesine Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

Dul maaşı alırken yeni bir sigortalı işe başlayan kişiler, sigorta girişlerinin yapılmasıyla birlikte maaş alma haklarını kaybetmektedir. Eşlerin farklı bir kişiyle resmi nikah kıyması durumunda, dul maaşı ödemeleri tamamen kesintiye uğrayacaktır. Dul maaşı alan kadın ya da erkekler tekrardan evlenmedikleri sürece, hayatlarının sonuna kadar maaş almaya devam edeceklerdir.

Çocuklarının evlenmeleri ya da maaş almayı bırakmaları durumunda, çocuklara verilen maaş tutarı da anne ya da babanın maaşına eklenmekte ve dul maaşına zam yapılmaktadır. Dul maaşının kesilmesine sebep olan herhangi bir durum olmadığı sürece, eşten kalan maaş tutarında dul maaşı alınmaya devam edecektir.

Du ve Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar Oldu ?

2020 yılının enflasyon oranlarına göre dul ve yetim aylığı maaşlarına da zam yapılmıştır. 2020 yılında ki dul ve yetim aylığı maaşları ne kadar oldu ?

 • Dul Maaşı (Aylığı) : 587 TL
 • Yetim Maaşı (Aylığı) : 293 TL

Olarak belirlenmiştir.

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Torun Bakma Maaşı (Parası) Nasıl Alınır ?

Yaş Aylığı Nasıl Alınır, Kimler 65 Yaş Aylığı Alabilir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.