Devlet’den Muhtaç Ailelere Elektrik Desteği Para Yardımı Yapılıyor! Başvuru Ekranı

Maddi durumu iyi olmayanlara ve ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından elektrik yardımı yapılıyor. Aylık olarak 80 TL olarak yapılan elektrik yardımı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanıyor.

Elektrik Desteği Şartları Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında geliştirilmiş olan sosyal projeler çerçevesinde ihtiyaç sahibi olanlara elektrik desteği sunuluyor. Elektrik desteğinden yararlanmak için ise belirli şartlar bulunuyor. Buna göre öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kayıtlı olunması gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hane içinde kişi başına düşecek gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması halinde yani gelirin 701 TL’den düşük olması halinde elektrik desteği sunulmaktadır.

Sisteme kayıtlı olanların elektrik tüketim desteği taleplerini PTT şubeleri üzerinden iletmeleri gerekiyor. Elektrik yardımı başvurusu esnasında kişilerin aynı zamanda güncel tarihli elektrik faturalarının da bulunması gerekiyor. Güncel fatura üzerinden elektrik borç bilgilerine yönelik sorgulama yapılmaktadır. Sorgulama sonrasında elektrik yardımına yönelik hak sahipliği elde etmiş olanlara nakdi olarak fatura bedeli verilmemektedir. Sadece elektrik faturası ödeneceği zaman 80 TL ödeme yapılmaktadır. Faturanın 80 liradan daha düşük olduğu hallerde ise ilgili tutar ödenmekte, 80 TL’den yüksek olması durumunda ise aradaki fark abone sahibi tarafından ödenmektedir.

Elektrik Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik faturası yardım desteğine başvuru yapmak için ikamet etmekte oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvurularını iletmeleri gerekiyor. Elektrik faturası yardımı başvurusu için gereken belgeler; başvuru dilekçesi, hane içinde yaşayanların kimlik fotokopileri ve güncel elektrik faturası gerekmektedir. Aynı zamanda belediye ya da muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi de gerekecektir.

Elektrik Desteği Yardım Tutarları

Elektrik desteği yardım tutarları 2020 yılı için şu şekilde;

  • 1 – 2 kişilik hanelere aylık 40 TL,
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovasaat- 53 TL
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovasaat- 67 TL
  • 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı hanelere ise aylık 150 kilovasaat 80 TL destek yapılmaktadır.

Kronik hastalığı olanlara ya da evde tıbbi cihazlar ile yaşayanlara ise kesintisiz güç kapsamında aylık 200 TL destek sunulmaktadır.

[jnews_element_embedplaylist playlist=”https://www.youtube.com/watch?v=DzvJM5RrOmg”]

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bana yardım et istiyorum 7ay yıl hamileyim esim trafık kazası yaptı calısmıyor sadece benim gelirim var kredi borcum var ödeyemedim gecikmedeyim zordurumdayım yardımınız dilerim 1200 kiram var sadece bu ay 10. 000 odemem var zordurumda olmasam yardım istemem

  2. Iki çocuğum okula giden var ne tabletleri var ne bilgisayarları var okullar açılma onu istiyorum Çünkü evde uzak eğitim olduğu zaman çocuklarımın ne Bilgisayarım ne tabletine alacak Maddi durumum var ya Devlet bize Bir el alsın ya da çocuklarım okulların okulundan geri kalacaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu