Milyonlarca emekli ve çalışanları ilgilendiren haber. Emeklilikte yaşa doldurmalarına rağmen prim gün sayılarını ve çalışma nedeni ile emeklilik hakkını elde edemeyenler ve haliyle maaş alamayanlar ödemiş oldukları primleri toplu halde alabilirler. Bu haktan yararlanmak için ise kadın çalışanların 58, erkek çalışanların da 60 yaşını doldurmaları gerekiyor. Emeklilikte prim iadesi nasıl alınır?

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor

Emeklilikte yaşını dolduranlar ya da emeklilik yaşını geçmelerine rağmen emeklilik için gereken prim gün sayısı ve çalışma yılını dolduramayarak emekli maaşı alamayanlar için ödenmiş olan primler Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’dan geri talep edilebiliyor. Son zamanlarda artan prim iadesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı ancak bu şekilde yanıtlanabiliyor. Bunun için işçi statüsünde yani 4A kapsamında olan bir kadın çalışan 7000 prim gün sayısını doldurduktan sonra 58 yaşında emeklilik hakkı kazanabiliyor. Aynı zamanda 15 yıl çalışarak 3600 gün prim gün sayısını doldurarak 58 yaşında da yaş nedeni ile emekliye ayrılabiliyor. Fakat bu kişinin yaşı 58 olmasına karşılık ödemiş olduğu primlerin toplamı 3000 gün ise ve çalışma yılı da sadece 10 yılı buluyorsa, bu durumda emeklilik için hak kazanamıyor. Bu durumda olanlar ise SGK’ya başvuru yaparak o güne kadar ödemiş oldukları primlerin iadesini alabilmektedirler.

Sigorta Kapsamında Olunması Gerekiyor

Primlerin iade alınma koşulları da merak ediliyor. Bu konuda her sigortalının istediği anda primlerini alabileceği gibi bir durum oluşmamalıdır. Prim iadesi hakkından yararlanmak için emeklilik yaşının doldurulması yani kadınlar için 58, erkekler için ise 60 yaşında olunması gerekiyor. Bu yaş şartlarının sağlanmaması halinde sigortalılar prim iadesi talebinde bulunamıyorlar. Prim iadesi tutarlarının hesaplanması için de belirli formül kullanılıyor. 7000 prim gün sayısının dolması ve 60 yaşının tamamlanmasının ardından erkek sigortalı emekli olmaya hak kazanamayınca, ödenmiş olan prim tutarlarının aynı oranında iadesini talep edebiliyor. Aynı şekilde kadın çalışanlar da ilgili yaş şartlarının tamamlanmasının ardından örnek olarak sadece 1750 gün prim günü ödemişlerse ödenmiş olan prim tutarlarının iadesini alabilmektedirler. Prim iadeleri kişilere tek seferde ve toplu olarak yapılmaktadır. Başvuru için SGK’ya dilekçe verilmesi gerekli.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi İndir

Toptan Ödeme Talep Dilekçesi İndir

Editör: TE Bilisim