Ödenmiş SGK Priminin İadesi Nasıl Alınır?

09.11.2019
837
A+
A-
Ödenmiş SGK Priminin İadesi Nasıl Alınır?

Ödenmiş SGK Priminin İadesi Nasıl Alınır? Günü geldiğinde emekli olmak tüm çalışanların en çok hayalini kurdukları olaylardan biri olmaktadır. Yıllarca emeklilik hayali kurarak yaş ve prim şartlarını tamamlamak için çalışmaktadırlar. Fakat bazen istenmeyen durumlar neticesinde her şey hayal ettiği gibi olamıyor.

Bazı durumlarda yaş şartını sağlayan ama gerektiği kadar ödenmiş prim günü olmayan vatandaşlar emeklilik hayalini gerçekleştirememektedir. İsteğe bağlı ödeme içinde maddi imkansızlıklar nedeni ile gerçekleştirememektedir.

Emekli olabilmek adına çalışan kişiden istenen özellikler üç adet olmaktadır. Bunlardan ilki emeklilik koşulu için belirli bir yaş aralığına gelmek olmaktadır. Emeklilik şartının yerine getirebilmek için istenen ikinci şart ise belirli bir süre SGK kurumuna belirli bir süre prim ödemiş olmak üçüncü şart ise sigortalı olarak istenen süre kadar çalışmış olmak gereklidir. İstenen bu şartları yerine getiren vatandaşlar emeklilik hakkını kazanmış olmaktadırlar.

Fakat belirli şartları taşıyan ve emekli olamayan vatandaşlar eğer talep ederler ise SGK kurumuna ödenmiş prim günlerini iadesini talep edebilirler. Ayrıca prim iadesi talebinden yüksek maşa sahip ve birden fazla yerde çalışmış vatandaşlarda bu haktan faydalanabilmektedir. Ödenmiş SGK primlerinin iadesi konusunu pek çok kişi araştırmasını yapmaktadır. Yapılan araştırmaların başında emekli olamayacakları için ödenen primlerini nasıl geri alabilecekleri gelmektedir. Bazı vatandaşlarında kendileri adına ödenen fazla primi geri alıp alamayacağı konusunu araştırmaktadır.

Ödenen Primlerin İadesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ödenen Primlerin İadesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Elbette ki her gerçekleştirmek istenilen her işlemin belirli bir şartları olduğu gibi, SGK kurumundan adınıza ödenmiş primlerin iade talebiniz için de belirli şartlar istenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da ödenen primlerin iadesini talep etmeniz için istenen bir takım şartlar mevcut olmaktadır. İstenen şartları sağladığınız takdirde prim iade talebiniz kabul edilecektir.

Adınıza ödenen primlerin iadesi için istenen ilk şart emekli olamayan vatandaşların talebi doğrultusunda prim aide talepleri kabul edilmektedir. Bu şekilde bir işlemede toplu ödeme denilmektedir.

Emekli olmak adına istenen yaş şartı yerine getirildiği takdirde, ödenen primler emekli olmak için yeterli olmuyor ise bu durumda da prim iadesi yapılabilmektedir. Emekli olmak için istenen yaş şartını taşıdığınız halde, istenen prim günleriniz yeterli olmadığı için emekli olamıyorsanız. Emeklilik için ödenen günlerinizin iadesini talep edebilirsiniz.

Ayrıca emekli olabilmek için prim gününüzün fazlalığı, istenen yaş şartını sağlamadığınız müddetçe işleminiz gerçekleşmez. Bu tür durumlarda da talep etmeniz halinde prim aide işleminiz de yapılmamaktadır. Burada en önemli nokta istenen yaş şartını yerine getirmemiş olmanız olmaktadır. Prim iadesi talep işleminden sadece prim günü emekli olmak için yetmeyen vatandaşlarımız yararlanabilmektedir.

Kimler Prim İadesi Alabilmektedir?

  • Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olanlar
  • Kendine ait bir işyeri olmayanlar
  • Prim gün sayısı nedeni ile dul ve yetim maaşı alamayanlar,
  • Maaşı yüksek olan ve birden fazla işte çalışmış olanlar,
  • İstenen yaş şartı olsa bile yeteri kadar ödenmiş primi olmayanlar,
  • Sigortalı vatandaştan yanlış ve yersiz prim ödeneği tespit edilmiş olanlar,
  • Yaşı emekli olmaya yetmeyenler prim iade talebinde bulunamamaktadır.

Fazla Yatan Primlerin İadesi Yapılır Mı?

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır ?

SSK, SGK, Bağ-Kur Rapor Parası Hesaplama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.