Maddi Durumu Kötü Olanlara Devletten 5000 TL Beyaz Eşya Desteği Veriliyor. Maddi durumu kötü olanlara yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından beyaz eşya ve prefabrik ev yardımlarında kullanılmak üzere anında 5000 TL ödeme yapılıyor. Başvurular bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne yapılıyor.

Eşya Almak İsteyenlere 5000 TL Destek

Eşya yardım parası olarak da bilinen 5000 TL’lik destek maddi durumu kötü olan ve kötü yaşam koşullarına sahip kimselere yönelik ödeniyor. Maddi durumlarının kötü olmasından ötürü eşyalarını yenilemeyen kimselere yönelik verilen bu yardım böylece ihtiyaç sahiplerinin eşyalarını da yenilemesine olanak tanıyor. Eşya yardım desteğinden yararlanmak için ise belirli şartlar bulunuyor. Buna göre en önemli şart kişinin maddi durumunun kötü olmasını belgelemesi. Başka bir deyişle bakanlığın belirlemiş olduğu en önemli koşul hane gelir şartının sağlanması. Aylık hane geliri belirli bir seviyenin altında olanlara eşya yardım desteği yapılıyor. Buna göre kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin 3’te 1’i olması gerekiyor. Bu şartı sağlayanlar ve evlerindeki kötü durumda ya da eksik eşyası olanların başvuru yapmaları halinde kendilerine destek veriliyor. Başvurular ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne yapılması gerekiyor. İlk olarak bulundukları ilçedeki kaymakamlığa giderek buradan dilekçe ile başvuru yapmaları ve aynı zamanda muhtarlık ya da belediyeden alacakları yoksulluk belgesini de ibraz etmeleri gerekiyor.

Yardım Parası Başvuru İşlemleri

Ev eşyası desteğinden yararlanmak isteyenler muhtarlık ya da belediyeden muhtaçlık belgesi alarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekiyor. Bakanlık il binalarının içinde olduğu gibi kaymakamlıkların içinde de bulunan dayanışma vakıfları böylece ihtiyaç sahiplerini tespit etmek için gerekli incelemelere başlıyorlar. Yapılan inceleme sonrasında ihtiyaç sahiplerine ev eşyalarını temin etmeleri için 5000 TL destek sunuluyor. Destek şartlarının sağlanması için ise temel ev eşyalarına ihtiyaç duyulduğunun da görevliler tarafından tespit edilmesi. Kişinin gelirinin olmaması ve aynı zamanda da evinde buzdolabı, ocak, çamaşır makinesi gibi temel eşyaların bulunmaması ya da çok eski olmaları gerekiyor. Tespit sonrasında uygun görülen kimselere destek sağlanıyor.

Devlet’den Muhtaç Ailelere Elektrik Desteği Para Yardımı Yapılıyor! Başvuru Ekranı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

Editör: TE Bilisim