Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal devlet anlayışını ve ilkelerini benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde ihtiyaç sahibi durumundaki vatandaşlara yönelik çok sayıda nakit, gıda, yakacak ve barınma gibi yardımlar yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ihtiyacı olan vatandaşlara yardım eli uzatılıyor. Son olarak koronavirüs salgınının da ülkemizde giderek artmasıyla birlikte ekonomik açıdan olumsuz etkilenen vatandaşlar için erzak yardımları kapsamı genişletildi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, muhtaç durumda olan vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardım paketinin genişletileceğini duyurdu. Vali Yerlikaya, ülkemizde giderek etkisini gösteren yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında maddi durumu iyi olmayan toplam 50 bin kişiye erzak yardımında bulunulacağını açıkladı. “Erzak yardımı nasıl alınır, nereye başvuru yapmak gerekir?” Bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

Vefa Hareketi kapsamı genişletildi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, koronavirüs salgını nedeniyle başlattığı Vefa Hareketi uygulaması ile ihtiyacı olan pek çok vatandaşa yardım eli uzatılacak. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, koronavirüs salgını nedeniyle evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşların gıda yardımı başvurusunda bulunarak erzak yardım hizmetinden yararlanabileceklerini kamuoyuna duyurdu.

Başvuruda Bulunanlara Erzak Yardımı Yapılacak

Sosyal devlet anlayışının bir parçası olan yardıma muhtaç vatandaşlara yardım yapılması hususunda harekete geçen devletin resmi kurumları, ihtiyacı olup da başvuruda bulunan vatandaşlara gerekli yardımları yapacak. Vatandaşlar ikamet ettikleri yerdeki belediyelere başvuru yaparak pek çok yardımdan faydalanma hakkına sahiptir. Sosyal yardım kapsamında belediyeler tarafından vatandaşlara nakit para, gıda, barınma, yakacak ve eğitim gibi yardımlar yapılıyor. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ailelere giysi yardımı da sağlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan virüs nedeniyle yardım paketlerinin genişletilerek daha fazla vatandaşa yardımda bulunulacağını duyurdu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında görev yapan yetkililerin incelemelerinin ardından belirlenen vatandaşlara gıda erzak yardımı yapılması kararı alındı. Erzak yardım paketi, sadece koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kalmak zorunda olan ve maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara yönelik başlatıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, resmi kurumlar tarafından başlatılan yardım kampanyası kapsamında 50 bin kişiye 6 hafta boyunca düzenli olarak erzak yardımında bulunacaklarını belirtti.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara koronavirüs salgınında risk grubu içinde yer almaları sebebiyle sokağa çıkma yasağının getirilmesinin ardından temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını düşünen vatandaşlara devletten yardım eli uzatıldı. İstanbul’da hazırlıklara başlandığını belirten Vali Yerlikaya, maddi durumu iyi olmayan 65 yaş üstündeki vatandaşların 112, 115 ve 156 Numaralı telefonları arayarak erzak yardımı isteyebileceklerini söyledi. Vefa Hareketi erzak yardımı programı kapsamında hazırlanan gıda malzemeleri ile donatılmış kolilerinin her hafta 50 bin ihtiyaç sahibine verileceği duyuruldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulanan İstanbul Vakisi Ali Yerlikaya, “Yaklaşık olarak 73 bin çağrı aldık. 65 binin biraz üzerinde olmak üzere büyüklerimizin talimatlarını yerine getirdik. Kalan 7-8 bin civarındaki rakam, bilgi edinmek için sunduğu husustu. Sokağa çıkma yasağı onlara devam ettiği müddetçe bu hizmet devam edecektir.” ifadelerini kullandı. Yaşlılara yapılacak olan erzak yardımı belediyeler tarafından dağıtılacak. Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstünün yanı sıra, belli bir gelirin altında olan öğrenciler, kimsesizler, aş evleri, hayır kurumları da erzak yardımından yararlanabilecek. Vefa Hareketi projesinden yararlanmak isteyen vatandaşların belediyeden veya muhtarlıktan muhtaçlık belgesi alarak bazı başvuru işlemlerini yerine getirmesi gerekiyor. Başvurunun ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri müracaat eden hakkında inceleme başlattıktan sonra şartları sağlaması halinde başvuruya onay veriyor.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Bende kiradayim bitek ben çalışıyorum oda asgari ücretle çalışıyorum oda yetmiyor benim ihtiyacım bunlar buzdulabı fırın tek kişilik yatak çocuklarıma çocuk yerde yatıyor bize çift yatak çocuklarım için masa üstü bilgisayar yada bir teflefun canlı derslere giremiyor oda yok kanape kultuk takımları benim hiç bir şey yok kiradayim evin sahibi eşyaları var Çamaşır giyim alamıyorum belki inanmayabilirsiniz bakabilirsiniz Bursa İnegöl huzur mahallesi 14 sokak no 7 zemin kat benim ihtiyacım bunlar bana yardımcı olun

 2. ben pandemiden basvuru yaptim amaa bi dönüşüm yapan olmadi ve hala bekliyorumm nisann 24 yaptim basvurumuu neden bi sonuccikmadi durumm yok iy detil 3 cocugum var

  1. Merhaba
   Yardım başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır.

 3. Evde kalıyorum şuan hiçbir gelirim yok kirada oturuyorum Manavgat belediyesinden erzak yardımı istedim gelmedi ne yapmalıyım… Saygılar

 4. Tek başıma yaşıyorum tansiyon hastasıyım evim kira bitek yetim maaşı alıyorum oda 645 ama giderim çok yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Merhaba
   Yardım başvurularınızı korona virüsü nedeni ile e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

 5. 4 çocuğum var kiracıyım maddi durumum çokkotü yardımınıza ihtiyacımız var

  1. Merhaba
   Korona virüsü nedeni ile tüm yardım başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bilgileriniz dahilinde yardım başvurunuzu e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

 6. Babam vefat etti.Annem sağ ayrıca bende dul ve yetim biriyim iki çocuğum var.para ve erzak konusunda yardımcı olursanız memnun olurum

  1. Merhaba
   Babanızın emekli maaş var ise onun için başvuru yapabilir ve düzenli olarak maaş alabilirsiniz. Emeklisi olmasa dahi SGK’lı olarak çalışılmış günü var ise istenen prim günü bulunması halinde yine maaş alma imkanınız mevcut olmaktadır. Babanızın bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne giderek gerekli şartları sağlıyor ise maaş bağlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu