KYK burs ve kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerin, başvurularını e-devlet üzerinden başvurularını yapabilirler. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına gelinmeli, buraya burs ve öğrenim kredisi yazıldıktan sonra ara tuşuna basılmalıdır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili sayfasına yönlendirileceksiniz. Buradan ilgili linke tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Burs başvurusunun yapılması için adayların kişisel bilgilerini doldurması gerekir. Bu bilgiler doldurulduktan sonra bilgilerin yanlışsız ve eksiksiz olduğundan emin olun. Gerekli bilgilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:
 • Kimlik bilgileri,
 • Öğrenim bilgileri,
 • Adres bilgileri,
 • Özel durum bilgileri,
 • Aile bilgileri,
 • Ziraat Bankası ürün başvurusu gereklidir.
Bütün bu bilgileri doldurduktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Başladı

2020 – 2021 yılı için milyonlarca öğrencinin beklediği burs ve kredi başvuruları başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yapılan açıklamada 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında öğrenci seçme ve yerleştirme sınavına giren ve ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanmış öğrenciler ile halihazırda bir yükseköğretim programına devam etmekte olan ara sınıf öğrencileri ile yurt dışında öğrenim görmekte olan Türk vatandaşı olanların burs ve kredi başvuruları başladı. Burs ve kredi başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin buna göre 28 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekiyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada başvurular 3 Kasım Salı günü saat 23,59’a kadar devam edecek. Başvurular ise e – devlet üzerinden yapılacak. Başvuru yapmak isteyen adayların başvuru sayfasındaki bilgileri detaylı bir şekilde okuyarak onaylamaları ve doğru şekilde bilgilerini girmeleri gerekiyor. Başvurularında değişiklik yapmak isteyenler ise son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecekler. Başvuru esnasında öğrencilerin beyan etmiş oldukları ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler ise Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığı ile teyit edilebilecek. Yapılacak değerlendirme sonrasında ise mevzuata uygunluk taşıyan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsis edilmiş olacak.

Başvurularda Öğrenim Bilgileri Doğru Olmalı

Burs ve kredi başvuruları için en önemli nokta ise başvuru yapan öğrencilerin bilgilerinin doğruluk taşıması. Başvurular e-devlette bulunan yükseköğretim bilgi sistemi olan YÖKSİS’e kayıtlı öğrenim bilgilerine göre alınmakta olup öğrencilerin YÖKSİS’teki öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekiyor. Öğrenciler başvuru esnasında herhangi bir sorun yaşamamaları için ilk olarak  e-devlete giriş yapmaları ve okul, bölüm, hazırlık ve kayıt dondurma gibi bilgilerini kontrol etmeleri ve bilgilerinde hata olması halinde ise üniversiteleri ile görüşmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisi ile burs kredi başvurusu yapmış olan öğrencilerin başvuruları beyan ettikleri bilgiler üzerinden değerlendiriliyor. Aynı zamanda başvuruda özel durum beyan edecek olan öğrencilerin belge göndermesi de gerekmiyor. Başvuru ekranında yer alan özel durum, bu kapsamda; şehit – gazi çocukları, şehit bekar ise bekar kardeşi, gazi bekar ise kendisi, anne ve babası vefat edenler, tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış sağlık kurulu raporu ile en az yüzde 40 engel oranına sahip olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sevgi evlerinde tamamlamış olanlar, milli sporcular, Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olanlar, beyanda bulunmaları halinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile iletişime geçilecek ve elektronik ortamda bilgiler kontrol edilebilecek.

KYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK kapsamında verilen burs ve krediler, öğrenim süresi boyunca alınan parayı ifade etmektedir. Ancak burs ve kredi birbirinden farklı içeriğe sahiptir. Burs, öğrenim yaşamı boyunca karşılıksız olarak yani geri ödemesiz şeklinde alınan parayı ifade ederken, kredi daha sonra ödenmek üzere alınan parayı ifade etmektedir. Başka bir deyişle burs alınmışsa öğrencilik sırasında ya da sonrasında ödemesi talep edilmemektedir. Ancak öğrenim kredisi, mezun olduktan sonra geri ödenmek zorundadır. Öğrenim kredisi ilgili tarihlerinde ödenmediğinde yasal işlem başlatılmaktadır. Burs almak ve kredi almanın koşulları da birbirinden farklılık göstermektedir. Burs, geri ödemesiz bir destek olduğu için burs alımları için özel şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi başvuruları ise neredeyse her üniversite öğrencisi yapabilmekte ve olumlu sonuç almaktadır. KYK burs ve kredi başvurusu şartları şu şekilde;
 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık bölümlerden mezun olarak dört yıllık okulların üçüncü sınıflarına geçiş yapmış, ara vermeden eğitimlerine devam eden öğrenciler,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
 • ÖSYM sınav sonuçlarında ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler (burs için)
 • Milli sporcular KYK burs ve kredilerinden yararlanmaktadırlar.
Burstan yararlanmayacak olanlar;
 • Kurumdan daha önceden burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibariyle eksik öğretim yılı olanlar,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Normal öğrenim sürelerinden daha fazla öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans sınıflarının bilimsel hazırlık sınıflarında okuyan öğrenciler,
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri burs başvurusunda bulunamazlar.

Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Bu koşulları sağlayanlar için burs ve kredi başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama ekranına Gençlik ve Spor Bakanlığı yazılarak çıkan sayfaya gidilmesi gerekmektedir. Bu sayfada Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu sekmesi seçilmelidir. Açılan sayfada ise başvuru yapan öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler istenecek ya da sistem tarafından otomatik doldurulacaktır. Bilgilerin doğru olduğunun teyit edilmesinden sonra başvur butonu ile başvuru tamamlanacaktır.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenim Kredisi Borcu Sorgulama, Öğrenme ve Ödeme

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Editör: TE Bilisim