Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada hızlı işe desteği sağlanacağı belirtildi. Meclise sevk edilecek yeni istihdam paketi kapsamında işsizlik ödeneği alırken 3 ay içinde istihdama katılacak olanların primleri devlet tarafından karşılanacak.

Hızlı İşe Dönüş Desteği Detayları

Koronavirüs salgını yüzünden ücretsiz izne çıkarılan kimselerin primleri, maaşları yatırılmadığı ve 30 günden az çalıştıkları gerekçesi ile yatırılmıyordu. Bu durum ise çalışanlar arasında önemli bir sorun yaratıyordu. Konuyla ilgili merak devam ederken ilk adımlar da açıklandı. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaların ardından hızlı işe dönüş desteği gündeme geldi. Bakanlıkta yapılan toplantı kapsamında açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, gündeme alınan yeni istihdam paketine dair soruları yanıtladı. Selçuk, paketin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olduğunu ve koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin giderilmesi için yeni önlemlerin alınacağını belirtti. Aynı zamanda ekonomik olarak oluşan zararın da giderilmesi için destekler de bu paket kapsamında hayata geçirilecek. Bakan aynı zamanda salgının geldiği noktada farklı bir aşamada olduğunu ve buna yönelik yeni adımların da atılması gerektiğinden bahsetti. İstihdamın özellikle salgın süresince düştüğünü ve işletmelerin de bu durumdan zararlı çıktığının da altını çizen Bakan yakın zamanda yaşama geçirilecek istihdam paketi ile birlikte hızlı işe dönüş desteği sunulacağını açıkladı.

Hızlı İşe Dönüş Desteği Sağlanacak

Yeni istihdam paketi kapsamında hızlı işe dönüş desteği kapsamında esnek çalışma uygulamaları bulunuyor. Buna göre işsizlik ödeneği almakta olan kimseler için uygulanacak destek ile ilgili işsizlik ödeneği almakta olan kimselerin tekrar istihdama kazandırılması amaçlanacak. İşsizlik maaşı alan kimselerin özellikle 6 aylık süre sonunda iş aramaktan vazgeçtiklerini ve kronik işsize dönüştüklerini belirten Bakan, bu destek ile birlikte işsizlik ödeneği almakta iken 3 ay içinde istihdama katılan kimselerin sigorta primlerinin işsiz kaldıkları süre boyunca devlet tarafından ödeneceğini açıkladı. Bu durum ise özellikle salgın yüzünden ücretsiz izinde olanların da ödenmemiş prim borçlarının devlet tarafından karşılanacağını akıllara getirdi. Ancak bu konuyla ilgili olarak detaylar teklif yasal hale geldiğinde belli olacak.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Sigortam Başladı mı, Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim

Ücretsiz İzinde Olan Çalışan Rapor Parası Alabilir mi ?

Editör: TE Bilisim