2019 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

17.06.2019
1.316
A+
A-
2019 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik borçlanması ücreti 2019 yılında da geride bıraktığımız yıllarda olduğu gibi erken emekli olmak isteyen erkek vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Nitekim askerlik borçlanması sayesinde erken emeklilik yapmak mümkün olmaktadır. Devletin resmi kurumlarından çıkarılan ilgili yönetmelik ve kanunların nezdinde erkek vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmetinde geçirdikleri süreleri, askerlik borçlanması kapsamında geçmişe dönük borçlanarak daha erken emekli olabilme fırsatına sahiptir. Bununla birlikte emeklilik hayali kuran sigortalı çalışan vatandaşlara tanınan askerlik borçlanması hakkı, belirli şartlara ve prosedürlere uyarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. Dolayısıyla 2019 askerlik borçlanması ne kadar başlıklı bu yazımızda erken emeklilik yapma hayali kuran milyonlarca erkek vatandaşımızı yakından ilgilendiren askerlik borçlanması hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Rehber niteliğindeki yazımızda ayrıca;

 • Askerlik borçlanması nedir?
 • Askerlik borçlanması nasıl yapılır?
 • Askerlik borçlanması başvuru işlemleri ve başvuruda gerekli olan belgeler nelerdir?
 • Askerlik borçlanması prim ödemesi ne kadar?
 • Askerlik borçlanması hesaplama nasıl yapılır?

gibi bu konular ile ilgili olarak en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması kavramı, ilgili yönetmelikle erkek vatandaşlara sunulan ve bu uygulamayla erken emekli olma fırsatı sağlayan bir sistemi tanımlamaktadır. Zorunlu askerlik hizmeti dolayısıyla iş yaşamından uzak kalan ve bu kapsamda sigortalılık primlerini ödemekten mahrum olan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla böyle bir uygulama hizmete konulmuştur. Öte yandan vatandaşların zorunlu askerlik görevi dolayısıyla normal şartlardan daha geç emekli olabilmelerinin de böylelikle önüne geçilebilmesi sağlanmıştır. Dolayısıyla askerlik borçlanmasına başvuruda bulunan vatandaşlar, belirledikleri borçları ödeyerek emekli olma sürelerini daha erken bir tarihe çekebilme fırsatına sahiptir.

Ülkemizde bu konularla ilgili olarak ele alınan Emeklilik Kanunu ve diğer yönetmeliklere göre, sigortalı olarak çalışan tüm vatandaşların emekli olabilmeleri için üç farklı koşulu da sağlamaları gerekmektedir. Bu koşullar yerine getirilmediği takdirde sigortalı çalışanlara devlet tarafından emekli aylığı bağlanmamaktadır. Söz konusu koşullar şunlardır:

 • Sigortalılığa ilk başlangıç yapıldığı tarihten itibaren devam eden sigortalılık süresi
 • Sigortalı vatandaşın ödemesi gereken prim gün sayısı
 • Emeklilik Kanunu kapsamında belirlenen emekli olabilme yaşı

Görüldüğü üzere bu şartların tamamlanmadığı hallerde sigortalı vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşı bağlanmamaktadır. Bu durumda vatandaşın sigortalı olarak bir işe başladığı ilk tarih, sigortalılık süresinin hesaplanmasında temel çıkış noktası olarak kullanılmaktadır. Vatandaşın sigortalılık süresini doğrudan etkileyen bu tarih, SGK tarafından da göz önünde bulundurulmaktadır. Zira kurum söz konusu kaydın yani vatandaşa ait ilk sigortalılık tarihinin yapılmasından sonra kişinin bir işte çalışıp çalışmadığını değerlendirmeye almamaktadır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması işlemleri, yukarıda bahsettiğimiz gibi emekli olmak isteyen ancak SGK’nın vatandaşa emekli aylığı bağlayabilmesi için gerekli görülen şartları tamamlayamayan kişilerin imdadına yetişmektedir. Çünkü emeklilik için diğer şartları tamamladığı halde belirlenen sigortalı olma süresine ulaşamayan erkek vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmetlerini yerine getirirken doldurmaları gereken prim günlerini borçlanma yoluyla sigortalılık sürelerine saydırarak emeklilik hayallerine kavuşabilmektedir.

Askerlik borçlanmasının ne şekilde yapılacağı bu alanda çalışmalar yürüten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre askerlik borçlanması yapmak isteyen erkek sigortalı çalışan vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmetini tamamladıklarına dair gereken resmi belgeyi tedarik ederek söz konusu işlemi başlatabilmektedir. Bu bağlamda 5510 sayılı Kanun’un 41. maddesinde yer alan hükümlere göre; zorunlu askerlik hizmetinde er veya erbaş olarak silah altında olan veya yedek subay statüsünde askeri okullarda geçen süreler, borçlanabilir olarak görülen sürelere dahil edilmektedir. Dolayısıyla vatandaşların bu sürelere ilişkin borçlanma başvurularını ilgili kurumlara yapmaları gerekmektedir. 2019 Askerlik borçlanması ne kadar sorusuna ilişkin hazırlamış olduğumuz bu yazımızın devamında askerlik borçlanması başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Başvuru İşlemleri

Askerlik borçlanması başvuru işlemleri, zorunlu askerlik hizmeti kapsamında geçen günlerine ilişkin sigortalılık sürelerini borçlanarak daha erken bir tarihte emekli olmak isteyen sigortalı çalışan vatandaşların yakından takip ettiği bir konudur. Söz konusu askerlik borçlanması işlemleri için bu başvuruyu yapacak olan hak sahiplerinden birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgeleri vatandaşların, son 6 ay içinde çalışmış oldukları veya çalışmaya devam ettikleri iş yerlerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne ibraz etmemeleri yasal bir zorunluluktur. Dolayısıyla gerekli belgeleri çıkardıktan sonra bu belgeler aracılığıyla SGK İl Müdürlüklerine başvurunun yapılmasının ardından askerlik borçlanması başvuru işlemleri tamamlanmış sayılmaktadır.

Askerlik Borçlanması Başvurusunda Gerekli Olan Edilen Belgeler

Askerlik borçlanması başvurusunda talep edilen evraklar, iki farklı belge olmasıyla birlikte kolaylıkla temin edilebilen belgelerden oluşmaktadır. Bu bağlamda askerlik borçlanması başvurusunda vatandaşlardan “askerlik borçlanması formu” doldurmaları istenmektedir. Söz konusu form belgesi, internet üzerinden de kolaylıkla temin edilebileceği gibi askerlik şubesinden de alınabilmektedir. Vatandaş askerlik borçlanması formu üzerinde yer alan yerleri kendi bilgileri ile doldurduktan sonra bu belgeyi bağlı bulunduğu askerlik şubesine onaylatması gerekmektedir.

Askerlik şubesine bu form onaylatıldıktan sonra askerlik yapıldığına dair belgeyi de temin ederek vatandaşın 4A’ya (eski adıyla SSK) bağlı olarak çalıştığı iş yerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne şahsen başvuruda bulunması önem teşkil etmektedir. Bu esnada hak sahibi olan ve askerlik borçlanmasıyla erken emekli olmak isteyen kişinin T.C. nüfus cüzdanı fotokopisinin de yanında bulundurulmuş olmasına dikkat edilmelidir.

Askerlik Borçlanması Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Askerlik borçlanma süresi, borçlanma yapacak olan hak sahibinin tercihine kalmış bir durumdur. Dolayısıyla askerlik borçlanmasında bulunacak olan kişi dilerse zorunlu askerlik hizmetini gerçekleştirdiği görev süresi boyunca borçlanma yapabileceği gibi dilerse de kısmi olarak belirli bir süreliğine borçlanma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu konuya bir örnek ile açıklık getirecek olursak, 18 ay zorunlu askerlik görevini yerine getirmiş olan sigortalı çalışan vatandaşın toplamda 540 günlük askerlik borçlanması yapabilme hakkı bulunmaktadır. Öte yandan söz konusu vatandaşın emekli olabilmesi için gereken süre farzı misal 120 güne tekabül ediyor ise, vatandaş bu 540 günlük süre içinde sadece 120 günlük borçlanma yaparak emekli olabilme hakkına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Prim Ödemesi Ne Kadar?

Askerlik borçlanması prim ücretleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücret üzerinden hesaplanarak gündeme getirilmektedir. Bu bağlamda ilgili yönetmelikte yer alan ifadelere göre askerlik borçlanması için günlük minimum ve maksimum tutarlar belirlenip kamuoyuna duyurulmuştur. Bu konuya ilişkin detayları askerlik borçlanması hesaplama başlıklı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Hesaplama 2019

Askerlik borçlanması hesaplama işlemleri 2019 yılı itibarıyla belirlenen asgari ücret üzerinden şu şekilde kamuoyuna duyurulmuştur:

 • Askerlik borçlanması için günlük en düşük tutar, 27,28 TL olarak belirlenmiştir.
 • Askerlik borçlanması için günlük en yüksek tutar ise 204,65 TL olarak açıklanmıştır.

Askerlik borçlanması yaparak erken emekli olmak isteyen hak sahibi vatandaşlar bu bağlamda, yukarıdaki tutarlar arasında tercih ettikleri bir meblağı belirleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na askerlik borçlanması ödemeleri yapabilme hakkına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

Askerlik borçlanmasıyla emeklilik tarihini öne çekmek, bu yöntemle erken emeklilik yaşamak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren bir uygulamadır. Ancak bu sorunun yanıtı olarak kesin bir ifade kullanmak mümkün değildir. Çünkü bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşın yapmış olduğu zorunlu askerlik hizmeti süresine göre bu süre de farklılık göstermektedir. 2019 Askerlik borçlanması ne kadar sorusunun yanıtına ilişkin detayları, ilgili yönetmelikte yer alan hükümlerde göz atarak sahip olabilirsiniz.

İşgöremezlik Ödemesi, İşgöremezlik İş Kazası Rapor Parası

İşe Giriş Var Ama Hizmet Yok Ne Yapmalı?

Ne Kadar Emekli Maaşı Alabilirim?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 182 YORUM
 1. Mevlüt dedi ki:

  Merhaba babam için yazıyorum babam doğum 1970 ilk işe giriş giriş tarihi 10.09.1987 askerliğini sigorta girişinden sonra yapmış 18 ay yapmış ve şu anda 3993 günü var yeni çıkacak olanolan yasa ile askerliği yatırıp kalan günleride para karşılığı yatırıp emekli olma şansı nedir acaba

 2. cenk arslanoğlu dedi ki:

  merhaba meslekten önceki üniversite borçlanması maaşlı emeklilik yaşını geri çekermi işe giriş tarihinden önce okunan okul

 3. Erkan Taskent dedi ki:

  Merhaba,
  16.01.1971 dogumluyum, 10.06.1993 Sigorta girişimde var. 6927 gun calisma surem var. 8 ay kısa donem olarak, 1998 yılında askerliğimi yaptım. Askerlik suremi borçlanmam halinde, emekli maasima katkisi % kaç olur? Tavandan veya tabandan yatırmamın farki ne olur? Teşekkür ederim.

 4. Ekrem dedi ki:

  Merhabalar,
  2016 ve 2017 yılında sigorta girişim var. 2017 kasım ayında askere gittim 180 gün askerliğimi yapıp geldim.
  Şimdi ise 7 temmuz 2018 tarihinden itibaren özel şirkette çalışmaktayım.
  Eşim öğretmen, eş durumu ile çalıştığım ile gelebilmesi için 360 gün sigorta günü isteniyor. Benim eş durumu başvuru tarihinde iş yerinde 180 günüm doluyor . Askerliğimi borçlanırsam tam 360 gün yapıyor. Askerlik sayılıyor mu eş durumu için kesin bir Bilgi yazıya ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olur musunuz?