İBB Sosyal Yardım Kartı Geçmiş Aylar Ödenecek Mi?

İBB sosyal yardım kartı sahiplerinin kartlarının kapatıldığı dönemdeki ödemeleri sonradan alabilmeleri mümkündür. Kartın açıldığı ilk ay, ödenmemiş önceki ayların bakiyesi ile beraber toplu olarak ödeme yapılmaktadır. Ancak 2020 yılı için de aynı durumunda geçerli olup olmayacağı henüz bilinmemektedir. İBB sosyal yardım kartı, her sene aralık ayı civarında denetime alınmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara İBB tarafından verilen bir yardım kartı olduğu için sadece İstanbul sınırları içerisinde olup da yardıma ihtiyacı olanlar bu kartı alabilmektedirler. Kartın kapalı olduğu sürede 444 00 93 numaralı telefon aranarak belediye yetkililerinden kartın ne zaman açılacağı ve geçmiş ayların ödemesinin olup olmayacağı yönünde bilgi alabilmek mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kullanıma Açıldı Mı?

İBB sosyal yardım kartı sahiplerinin kartları uzun süredir kullanıma kapalı bir durumdaydı. 2 ay süre ile kartlar kapalı kaldıktan sonra kartları açılanların telefonlarına mesaj gönderilmiştir ve mesaj gönderilenlerin kartları kullanıma açılmıştır. Kartları kullanıma açılanlar sosyal yardım kartı ile alışveriş yapmaya devam edebilmektedir. Her ay bakiyeleri yenilenmektedir ve kullanmadıkları bakiye bir sonraki aya devretmemektedir. Mart ayında İBB sosyal yardım kartının tekrar kullanıma açılması beklenmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Neden Kullanıma Kapandı?

Her senenin sonunda denetleme amacı ile İBB sosyal yardım kartları kapatılmaktadır. Bu denetleme sonucunda haksız yere sosyal yardım kartı kullandığı tespit edilenlerin kartları bir daha açılmamaktadır. Maddi durumuna göre kart sahiplerinin kart limitlerinde güncellemeler yapılmaktadır. Bu süreçte bir yoğunluk yaşanmaması ve karışıklık olmaması adına kartlar kullanıma kapatılmaktadır. Tekrar kullanıma açıldığında ise kart sahipleri bilgilendirilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Önceki Ayların Ödemesi Yapılacak Mı?

İBB sosyal yardım kartı için denetleme süreci başladığında, kart sahipleri kartları tekrar açılana kadar kartı kullanamamaktadır. Haliyle o ay içerisinde hakları olan harcamayı da yapamamaktadırlar. Kartlar tekrar açıldığında ise; kartların kapalı olduğu süre boyunca yapamadıkları harcama ile beraber o ayki limitleri karta aktarılmaktadır. Önceki ayların ödemesini almaktadırlar. Ancak son denetleme döneminde belediye çalışanları geriye dönük ödeme yapılmayacağını söylemektedir. Bu konu ile ilgili herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır. Verilen bilgiler neticesinde önceki ayların ödemesinin yapılması beklenmemektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartının Limiti Ne Kadar Belirlenmiştir?

İBB sosyal yardım kartları için başvuru sahiplerinin maddi durumuna göre bir limit belirlenmiştir. 3 farklı limit kategorisi bulunmaktadır. Bu limitlerden en düşük olanı 50 TL’dir. Orta limit 100 TL’dir ve en yüksek limit de 150 TL’dir. Kart ilk alındığında ise içerisinde 200 TL bulunmaktadır. Ancak bu sadece ilk kart alımına özgü bir durumdur. Maddi durumu iyileşen ailelerin limitleri düşürülürken, maddi durumları kötüleşenlerinki de yükseltilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartının bakiyesini sorgulayabilmek için online bir yol yoktur. Sadece kart ile alışveriş yapılabilecek olan anlaşmalı marketlere giderek ne kadar limitin kaldığı öğrenilebilmektedir. Bunun için kasiyere limit sorgulaması yapmak istendiği söylenmelidir. Bakiye sorgulanabilecek olan marketler ise aşağıda sıralanmıştır:

 • Şok
 • Migros
 • Kim
 • Çağrı Market
 • Happy Center
 • Rammer
 • Onur Market
 • UCZ
 • Carrefour

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Başvuru Hakkı Olanlar Kimlerdir?

İBB sosyal yardım kartı alabilmek için başvuru yapabilecek olanlar şu şekildedir:

 • Sigortalı olarak bir işte çalışmayan ve eşi vefat etmiş kadınlar İBB sosyal yardım kartını alabilmektedirler.
 • SGK’ya bağlı olarak aylık gelirleri olmayanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Ailede kişi başına düşen gelirden dolayı sigortalı olarak çalışsa dahi gerekli şartları sağlayanların başvuru hakkı bulunmaktadır.
 • Sağlık problemleri nedeni ile muhtaç duruma düşenler sosyal yardım kartı için başvuru yapabilmektedirler.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı başvuru şartları aşağıda açıklanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük olanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • 4A, 4B veya 4C sigorta kollarından birine bağlı olmayan bireyler başvuru yapabilmektedirler.
 • Başvuru sahibinin üzerine taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığının kayıtlı olmaması istenmektedir.
 • Eşleri vefat eden kadınların dul aylığı almıyor olması gerekmektedir.
 • İstanbul sınırları içerisinde ikamet edenlere verilen bir karttır.
 • Fakirlik kağıdı alabilmek için gerekli şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir:

 • İkametgah belgesi istenmektedir. Bu belgeyi muhtarlıklar vermektedir.
 • Fakirlik kağıdı ile başvuru yapılması gerekmektedir. Muhtarlıklardan edinilebilecek bir belgedir.
 • Eşi vefat etmiş olan kadınların eğer gelirleri yok ise ve bu kart için başvuru yapacak iseler, bu durumda eşlerinin ölüm belgesi ile başvuru yapmaları talep edilmektedir.
 • Çalışma gücü yeterli olmayan ve bunun için bu yardım kartını almak isteyen kişilerin tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldıkları sağlık raporları ile başvuru yapmaları istenmektedir.
 • Aynı hane içerisinde yaşanan fert sayısı bildirilmelidir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir şekilde çalışılmadığının belgelenmesi gerekmektedir.

Fakirlik Kağıdı Nedir?

Fakirlik kağıdı; kişinin dar gelirli olduğunu kanıtlayan bir kağıttır. İkamet edilen bölgedeki muhtarlar tarafından verilmektedir. Ücretsiz alınabilecek bir belgedir. Muhtarlar ücret istese dahi verilmemelidir. Belediyelerin ve kaymakamlıkların yaptığı yardım faaliyetlerinden yararlanabilmek için bu belgeye sahip olmak gereklidir. 18 yaşını doldurmuş olan, üzerine taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığı bulunmayan, aylık belirli bir geliri olmayan kişiler bu belgeyi alabilme hakkına sahip olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Telefonla Başvuru Nasıl Yapılır?

Telefon aracılığı ile İBB sosyal yardım kartı için başvuru yapabilmek için 2 numara aranabilmektedir. Bu numaralar aşağıda belirtilmiştir:

 • 0212 444 00 93 İBB başkanlığının numarasıdır. Bu numara yoğun olabilmektedir. Dolayısı ile ulaşmak zor olabilmektedir.
 • Alo 153 hattı, Beyaz Masa’dır. İstanbul ile ilgili bütün istek, ihtiyaç, öneri ve şikayetler bu hat üzerinden belirtilebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Şahsen Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı için bireysel başvuru yapmak isteyenlerin gerekli belgeler ile beraber başvuru yapılabilecek olan kurumlara gitmeleri gereklidir. Bu kurumlar ise aşağıda verilmiştir:

 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı Kadın Koordinasyon Merkezleri üzerinden başvuru yapılabilmektedir.
 • Sivil toplum kuruluşları aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir.
 • Muhtarlıklardan fakirlik kağıdı alınması ile beraber başvuru süreci tamamlanabilmektedir.
 • İnceleme merkezlerine yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yaptıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süreçte görevliler başvuru sahibini evinde ziyaret etmektedir. Kurumun yoğunluğuna bağlı olarak bu ziyaret işlemi başvuru tarihinden 4-5 ay sonra gerçekleşebilmektedir. Sonrasında başvuru sonucu başvuru sahibine bildirilmektedir. Bu bildirimden sonra 3 gün içerisinde kart kişinin adresine ulaştırılmaktadır. Ancak bu süre 14 güne kadar uzayabilmektedir. Aynı hane içerisinde yaşayan aile bireylerine de teslim edilebilecek olan bir karttır.

Asker Ailelerine Maaş Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Öğrencilere Okul Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu