2020 Muhtaç Asker Ailelerine Maaş Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır

21.04.2020
3.703
A+
A-
2020 Muhtaç Asker Ailelerine Maaş Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır

2020 yılında devlet tarafından muhtaç asker ailelerine (çocuklara, eşlere) maaş para yardımı tutarları zamnlanmıştır. Yardımdan yararlanabilmek için gerekli tüm şartları eksiksiz karşılıyor olmanız gerekiyor. Yardıma muhtaç olan asker ailelerine, ayda bir 400 TL olmak üzere, düzenli şekilde maaş yardımı yapılmaktadır. Askerlerin bakmakla yükümlü oldukları birinci derece yakınları için yapılan bu ödenek, sadece maddi durumu yerinde olmayan ve yardıma muhtaç aileler için hazırlanmaktadır.  Sadece er ve er başar adına çıkarılan bu ödenek, askeri okullardan mezun olan uzman askerlerin ailelerine verilmemektedir.

Geçici dönem askerlik yapan kişilerin eşleri, okula giden çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları anne babanları, ayda bir olmak üzere askerlik yardım parası alabilirler. Asker ailelerine verilen ödeneklerin geri ödenmesi gerekmeyecektir. Askerlerin görev yaptıkları bölgeler ve kıdemlerine göre, ailelere ödenen ödenek tutarı artmaktadır. T.C. İç İşleri Bakanlığı tarafından verilen bu ödenekler, daha sonra geri ödenmek zorunda değildir.

Asker Ailesine Ödenen Maaş Yardımının Genel Özellikleri Nelerdir?

Zorunlu askerlik görevinde olan er ve erbaşların, askerlik süresi boyunca askerlik maaşı alma hakkı bulunmaktadır. Askerlik maaşına ek olarak, kişilerin bakmak zorunda oldukları ailelerine maddi yardım yapamamaları sebebiyle, maddi durumu kötü olan asker aileleri için  ayda bir ödenek çıkarılmaktadır. Verilen ödeneğin limiti düşük olsa da ailenin maddi durumuna, evlilik ve okula giden çocuk olup olmamasına göre, verilen yardımın tutarı artabilir. Oğlu, eşi ya da babası olan tüm kişiler, belirtilen şartlara uyum sağlamaları durumunda asker ailesi yardımından faydalanabilirler. Askeri okuldan mezun olduktan sonra, uzman asker olarak görev yapan askerlerin ailelerine, farklı türde yardım ödemesi yapılmaktadır.

Asker Ailesi Yardım Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Asker ailesi yardım parasından faydalanmak isteyen kişilerin, oğulları, eşleri ya da babalarının askerde olması gerekir. Askerde olan kişilerin, er veya erbaş olması şart koşulmuştur. Kıdemli askerlerin aileleri, T.C. İçişleri Bakanlığı asker ailesi yardımından faydalanamayacaktır. Asker ailelerinin düzenli şekilde yardım parası alabilmesi için muhtaçlık şartlarına uyum sağlanması gerekir. Muhtaçlık belgesi bulunan, üzerlerinde mal varlığı olmayan, askerde olan birey haricinde sağlık sigortası güvencesi bulunmayan aileler, asker ailesi devlet desteğinden faydalanabilirler. Askerlerin 18 yaşından küçük olan her çocuğu için 150 TL ek ödeme yapılacaktır. Çocukların okula gitmesi durumunda, ödemeler çocuklar adına çıkartılır.

Ailelerin maddi durumu yerindeyse, kendilerine ait sosyal güvencesi varsa ya da maddi durumları yerindeyse, asker ailesi maaşından faydalanılamaz. Asker ailesinin muhtaçlık sınırında değerlendirilmesi ve asker ailesi yardımından faydalanabilmesi için kişi başına düşen aylık gelirin, güncel asgari ücretin 1/3’ünden daha az olması gerekir. Belirtilen tutardan daha yüksek limitle geliri bulunan aileler, asker ailesi yardımından faydalanamazlar. Anne ve babası ayrı olan askerler adına, askerler kimle yaşıyorsa o kişi için ödeme yapılacaktır. Askerler evli oldukları zaman, anne ve babanın ödeme alma hakkı ortadan kalkacaktır. Evli askerlerin eşleri ve çocukları için ödeme yapılırken, evli olmayan askerlerin annelerine ödeme yapılacaktır. Askerlerin annesi vefat ettiği zaman, yardım parası babaya verilecektir.

Asker Ailesine Ödenen Maaşların Limiti Ne Kadardır?

Asker ailelerine ödenen aylığın limiti, ailelerin durumuna ve ödeme alacak kişilerin niteliğine göre değişmektedir. T.C. İçişleri Bakanlığı kapsamında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenen asker ailesi yardım ödemeleri, ayda bir olmak şartıyla 400 TL üst limite sahiptir. Doğu bölgelerinde zorunlu askerlik görevine devam eden askerin kendisine, ayda 220 TL ödeme yapılmaktadır. Doğu illeri haricinde askerlik görevini devam ettiren askerlere, ayda 110 TL harçlık verilmektedir. Askerliğine onbaşı olarak devam eden kişilere de ayda 110 TL harçlık verilmektedir. Askerler için verilen ödemeler, askerlerin ailelerine verilen ödemelerden ayrı tutulmaktadır. Askerlerin 18 yaşından küçük olan her bir çocuğuna da ayda 100 TL yardım yapılacaktır.

Asker Eşine Ne Kadar Maaş Verilir?

Asker eşine ayda bir 400 TL yardım ödemesi yapılırken, nakdi yardımın yanında farklı yardımlar da yapılacaktır. Askerin okula giden çocuğu bulunduğu zaman, muhtaç eş ve çocuklar için çocuk yardımı yapılacaktır. Çocuk yardımının dışında, yakacak yardımı, gıda yardımı ve muhtaçlık yardımı ödemeleri de yapılmaktadır. Asker ailesinin gereksinim duyduğu tüm ihtiyaçlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından karşılanacaktır. Ayrıca ailelere zorunlu sağlık sigortası da yapılmak ve sigortanın tüm primleri, devlet tarafından karşılanmaktadır.

Asker Ailesi Maaş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker ailesi yardım parası başvuruları, ikamet edilen il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Valilik ya da kaymakamlıklara dilekçe verilerek de asker ailesi desteğine başvuru yapılabilir. Kaymakamlık, valilik ya da sosyal Yardımlaşma Vakfı müdürlüklerine giden kişiler, kimlik belgelerini kullanarak yardım başvurusu yapabilirler. Kurum görevlisine, asker ailesi yardım başvurusu yapılacağı belirtildikten sonra, kimlik belgesinin kuruma teslim edilmesi gerekecektir. Daha önce gelir testi yaptırmayan ailelerin, başvuru sonrasında gelir testi formunu doldurması gerekir. Gelir testi doldurulduktan ve kuruma teslim edildikten sonra, asker ailesi yardımı için başvurular işleme alınacaktır.

Asker Ailesi Maaş Yardımı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Asker ailesi yardımı başvuru sorgulamaları, T.C. İçişleri Bakanlığı sorgulama sayfası üzerinden yapılmaktadır. Aşağıda ki bağlantı adresine tıkladıktan sonra, T.C. İçişleri Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü sorgulama sayfasına ulaşılabilir. Sorgulama yapmak için asker ailesi desteğine başvuran kişinin T.C. kimlik numarası kullanılacaktır. Sayfada belirtilen doğrulama kodunun da girilmesinin ardından “Ara” butonuna tıklanması gerekir.

Asker Ailelerine Verilen Maaş Yardımı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Arama yapıldıktan sonra, asker aylığı ödemelerinin onaylanıp onaylanmadığına dair tüm bilgilere ulaşılabilir. Asker ailesi yardım başvurusu onaylandığında, sorgulama sayfasında tüm bilgilere yer verilecektir. Başvurusu geri çevrilen aileler, sorgulama sayfasında hiçbir bilgiyle karşılaşamazlar.

Asker Ailesi Maaşının Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Asker ailesi maaşının ödeme tarihleri, maaş sorgulama sayfasında belirtilmektedir. Maaşların ödemeleri PTT şubelerinden, PTT bankamatiklerinden ya da PTT online şubesi üzerinden çekilecektir. Asker ailesi maaşlarının ödemesi için toplu bir tarih belirlenmemiştir. Ayda bir olacak şekilde hesaplanarak, başvuru tarihinden itibaren ödemeler alınmaya başlanabilir. Asker ailesi maaşı ödenme tarihleri hakkında detaylı bilgi almak için başvuru yapılan kaymakamlık, valilik ya da Sosyal Yardımlaşma Vakfına danışılmalıdır.

Asker Ailesi Maaşları Kaç Ay Boyunca Ödenmektedir?

Asker ailesi destek parasının ödemeleri, zorunlu askerlik yapan er ya da erbaşların askerlik süresine göre değişmektedir. Lisans mezunu olup, uzun dönem askerlik yapan askerlerin kendilerine ve ailelerine, 12 ay boyunca düzenli olarak yardım parası verilecektir. 6 aylık kısa dönem askerlik yapan er ve erbaşların ailelerine, 6 aylık olmak üzere toplamda 3 defa aile yardımı ödemesi yapılacaktır. Uzun dönem ya da kısa dönem askerlik başladıktan sonra, askerliğin kalan süresi için ödeme yapılmaktadır. 12 aylık bir asker adına, askerliğin üçüncü ayında başvuru yapılırsa, kalan 9 ay için asker aylığı ödemelerinden faydalanılabilir.

Asker Ailesi Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır, Detayları Nelerdir?

Zorunlu asker olan er ve erbaşlar, askerlik süreleri boyunca sağlık sigortası kapsamında sayılmaktadır. Askerler adına başlatılan ücretsiz sağlık sigortası, askerlerin bakmak zorunda olduğu yakınları adına da kullanılmaktadır. Asker ailesi sağlık sigortası prim ödemeleri, bizzat devlet tarafından karşılanacaktır.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Cenk Numan dedi ki:

  beni. oglum askerde ve ben magdur asker ailesine yardim olarak verilen imkandan faydalanmak istiyorum lutfen yardim edin banada cok zor durumdayim maddi manevi yardim edin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Asker ailesi yardım parası başvuruları, ikamet edilen il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Valilik ya da kaymakamlıklara dilekçe verilerek de asker ailesi desteğine başvuru yapılabilir.

 2. Asker dedi ki:

  Ben şimdi askerdeyim 26 şubat celbiyim 28 şubatta eşim başvuru yaptı. Ama hala sonuclanmadi 2.5 ay oldu bu başvuru kabul edilmediği için çocuk yardımına da başvuru yapamıyoruz. Çocuk parası 28 şubattan itibaren mi hesaplanacak yoksa çocuk yardımına başvuru yaptığımız tarih mi esas alınacak birde sosyal yardım vakfı eşime kocan sistemde asker olarak görünmüyor demiş askerlik yaptığı yerde bilgi güncellemesi yaptırması lazım demiş bu normal birsey mi 2 3 ayda sonuclanmamis olması normal mi? Teşekkür ederim şimdiden vereceğimiz cevap için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Sistemsel bir sıkıntı olabilir söyelenen işlemi yapmanız gerekmektedir. İşleminizin onaylanmaması bu nedenle olabilir.