2022 Asker Ailelere Maaş Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2022 Asker ailesine yardım ödemeleri birçok yardıma muhtaç aile için yapılan destekler arasında yer alıyor. Askere giden kişinin evli ise eşi, bekar ise annesine bu ödememler yapılmaktadır. Askerlik çağına gelen ve askere alınan vatandaşların gelir durumu iyi olmayan ailelerine verilen yardım kapsamında belirli şarlar bulunur. Bu şartları sağlayan vatandaşların asker ailesi yardımından yararlanarak, askerlik sürecinde ailesinin zor durumda kalmaması için ödemeler yapılmaktadır.

Belirli bir süre için verilen bu yardım parası süresiz değildir. Ayrıca her askerin ailesi için söz konusu ödemeler yapılmamaktadır. 2022 asker ailelerine maaş yardımı kapsamında ödemeleri PTT üzerinden ilgili kişilerin hesaplarına aktarılmaktadır.

2022 Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar?

Asker ailesine yardım başvuru işlemlerinin yapılmasının ardından bu yardımdan yararlanmaya hak kazanan kişilerine 2022 yılı itibariyle aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme yapılmaktadır. Ödemeler ilgili vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Süresiz olarak verilen bir yardım olmadığı için belirli bir süre sonunda bu ödemeler sona erecektir.

Muhtaç asker ailelerine yardım ödemeleri kapsamında askerlik süresi boyunca ödeme yapılmaktadır. Bu kapsamda en fazla bu haktan 12 ay boyunca yararlanılabilmektedir. Asker ailesine yapılacak bu ödemeler kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılan tarih baz alındığı için sadece kabul edilme tarihiyle ilgili geriye dönük ödeme alınması da mümkündür. İade edilen ödemelerle ilgili geriye yönelik ödeme alınamamaktadır.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Kimlere Yapılır?

Asker eşine maaş başvurusu veya annesi için başvuru imkanı açıktır. Eğer askere giden kişi evli ise nikahlı eşi bu hatan yararlanmaktadır. Eğer bekar bir kişi askere gitmişse bu durumda askere giden vatandaşı annesi bu haktan yararlanacaktır. Annesi hayatta olmayan kişilerin babaları da başvuruda bulunabilirler.

Gelir testi ile muhtaç olduğu belirlenen eş, çocuk, anne veya babaları başvuru yaparak muhtaç asker ailesi yardımından yararlanılması mümkündür. 2022 asker ailelere maaş yardımı kapsamında belirlenen şartların sağlanması önemlidir.

Muhtaç Asker Ailesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker ailesine yardım başvuru işlemleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun sonuçlanması için kişinin askerlik durumuna ilişkin belgeni Milli Savunma Bakanlığı (MSB) aracılığıyla sisteme işlenmesi gerekmektedir. İlgili durum bilgisinin güncellenebilmesi zaman alabilir. İlgili birimleri arayarak durum hakkında bilgi alınması mümkündür.

Muhtaç asker ailesi para yardımı başvurusu için izlenmesi gereken adımlar kısaca şöyledir:

 • İkamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanıma Vakfına gidilir.
 • Gelir testli belgesi ve diğer istenen evrak ile başvuru iletilir.
 • Diğer başvuru evrakı ile başvuru tamamlanır.

Vatandaşların diğer sosyal yardımlar ve muhtaç asker ailesi yardımına ilişkin sorgulama işlemlerini ise e – Devlet üzerinden ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ ekranı üzerinden yapmaları mümkündür.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Asker ailesine maaş başvuru formu başta olmak üzere başvuran kişinin T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır. Bunun dışında vatandaşlardan herhangi bir belge talep edilmemektedir. Gerekli başvuru formu ve başvuru işlemlerinin ilgili birimler tarafından yapılması mümkündür.

Askere giden kişinin eşi veya annesi için yapılan bu ödemeler kapsamında başvuru şartı aranmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde başvurusunu ilgili evrak ile ileterek yardım ödemesi alması mümkündür. 2022 asker ailesine maaş yardımı kapsamında vatandaşlara PTT üzerinden aylık 275, 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödemeler onay sonrasında kısa süre içinde yapılabilmektedir.

Kira Yardımı Nasıl Alınır? E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakdi Para Yardımı Yapan Kuruluşlar, Dernek ve İş Adamları

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Benim eşim askere gitti 31 Ocak da ben ise 5 marta başvuru yaptım ve ben Nisan’da 400 lira çektim bu iki ayda bir mi yoksa 1 ayda bir mi ve ben başvuru yaparken 9 aylık oğlum olduğunu da belirttim ama ona bişi yatmadı rica etsem beni nilgilendirir misiniz şimdiden teşekkür ederim

 2. Merhaba, benim eşimin celp tarihi 26 şubat. Ve eşim izmire annesinden vedalaşıp gittiği için 1 yaşında ve 3 yaşında kızlarımla 2 hafta kalıp memleketimiz denizliye geri dönecektik. Fakat ülkemizde korona çıktığı için izmirde kayinvalidem de kalmak durumunda kaldık.. çocuklar küçük otobüslerle bu virüs döneminde yolculuk yapmayı sakıncalı bulduğumuz için evimize dönemedik..
  Izmirde belediye ye ve muhtarla kac defa gorustuysem de ikamet sebebiyle bu maaş başvurumu alamayacaklarını söylediler. cuma günü bi tanıdığım vasıtasıyla özel araçla memleketime geri döndüm eşimin terhisine 40 gün kala yani memlekete gelir gelmez cuma günü başvuru yapabildim.. az önce yorumlarda okudum ikametin maaş başvurusunu engellendiğini yazmışsınız. Bu durumda süreç nasıl işler Hakkınızı helal edin uzun bi yorum oldu.. şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba
   Başvurular resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.Başvurular bu şekilde yapılmaktadır.

   1. Ve terhis günün yaklaşması maaş almayı etkiliyor mu? Askerken başvuru yapmam yeterli mi süresi var mı başvurunun

 3. Asker ailesi başvurusunda bulundum ama çocuklar için başvuru alınmadı. Asker ailesi başvurum onaylandıktan sonramı çocuklar için başvuru oluyor. Çocuklarım için basvurumu yapmak zorundamıyım yoksa bu asker ailesi başvurusu onaylandıktan sonramı çocuklarınki kendiliğindenmi oluuor yoksa benmi ayreten çocuklarım için başvuruda bulunacam. Çok zor durumdayım bana yardimci olun sorumu yanıtlarsaniz sevinirim

  1. Merhaba
   Asker eşi olarak başvuruda bulunurken çocuklarınızı da belirtmeniz gerekmektedir.

 4. Benim 3 küçük çocuğum var. Asker ailesi maaşını 2 ayda bir toplam nekadar alacam. Sorumu yanıtlarsanız sevinirim şimdiden tşkler.

  1. Merhaba
   Asker eşi için yardım ödemeleri aylık olarak yapılmaya başlanmıştır.
   Asker eşi için her ay 400TL, 18 yaşından küçük her çocuk başına da her ay 150TL olcak şekilde, aylık toplam 850TL yardım ödeneği eşinizin askerliği süresince alacaksınız

    1. Merhaba
     Önceden 2 ayda bir yapılmaktaydı, fakat alınan son karar doğrultusunda aylık olarak yapıalcak.

     1. Merhaba benim eşim asker gitti ben wep üzerinde baş vurucam ama link bulamıyorum yardımcı olumusunuz istanbul bahçelievler oturuyorum orda ki kaymakamlığa gittim dediler wep üzerinde baş vur dediler ama bi türlü bulamıyorum linkini yardımcı olun bana ne yapiyim bana linkini bulun çok zor durumdayım para yok çocuğuma bez mama almıyorum ne yapicam bilmiyorum çocuğum için sizden yardım istiyorum gicimim çok zor ne yapicami bilmiyorum ??

     2. Merhaba
      Başvurular resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

     3. 10 gündür eşim askere gitmiş. 5 gündür asker ailesi maaşına başvuruda bulunmuşum. Ama hala başvurum kabul olmadı. Bu başvurum nekadar sürede belli olur kabul olur yanıtlarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

     4. Merhaba
      Başvurunuz onaylandıktan sonra tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

     5. Telefonla vakıftakilerle konuştum sordum bu asker ailesi maaşı kaç ayda bir veriliyor diye sordum. Onlarda bana 2 ayda bir veriliyor dedi. Sizde bana her ay veriliuor diyorsunuz. Bu nekadar doğru.

     6. Merhaba
      Yeni alınan kanun kapsamında her ay verileceği belirtilmektedir.

 5. Mrb. Eşim haftaya yeni askere gidecek. Benim 3 çocuģum var. En büyüğü 3 yaşında. Nekadar maaş alacam. Yanıtlarsaniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Bide herbir çocuk için ayda ne kadar veriliyor. 2 ayda bir nekadar maaş alacam. Durumum hiç yok. Başvurumu yaparim inş kabul olur. Hiçbur sosyal güvencem yok hiçbir gelirim yok. 2 ayda bir nekadar maaş alırım 3 çoçuğum var. Yanıtlarsaniz sevinirim tesekkurler

   1. Merhaba
    Eşiniz üzerinden aylık 400TL ve Askerlerin 18 yaşından küçük olan her çocuğu için 150 TL ek ödeme yapılacaktır.

 6. Meraba hayırlı günler benim eşim şuan askerde bende asker eşine verilen maaşa başvurdum ama 3 yaşında bir oğlum var onun için ek ödeme yapılacak ya onun için ayrı mi başvurmam lazım yoksa asker eşine verilen maaşa başvurmam yeterli olur mu

  1. Merhaba
   Eşiniz için başvuru esnasında oğlunuzun bilgilerini de vermeniz gereklidir.

 7. Meraba eşim 2020 28 şubat celbi 1 yaşında bi çocuğum var ve 5 martta başvuru yaptım ve hala e devlette başvuru devam ediyor yazıyor hala para yatmadı aile sosyal bakanlığı 25 haziranda yatacak dedi bu geçmiş 4 ayın ki hepsi yatacak mı ve bundan sonra alacakmiyim eşim 18 ağustosta teskere alacak

 8. Benim oglum bugün teslim oldu kaç gün sonra muhtaç aylığı alabiliriz kaç gün içinde baş vuralim

 9. ıyi günler. Eşim asker ben çalışmıyorum. 6 yaşında oğlum var. Annemin yanına geldim ve onlar sigortalı ben değilim. Benim ikametim malatyada,annemlerin yanına bursaya geldim. Asker eşi maaş başvurusu yapmam için ikametimi yaşadığım şehire aldırmak zorundamıyım? Ve annem sigortalı olduğu için bana maaş baglarlarmi?

  1. Merhaba
   Başvurular resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Şartları sağlamanız durumunda maaş bağlanabilir.Asker ailelerinin düzenli şekilde yardım parası alabilmesi için muhtaçlık şartlarına uyum sağlanması gerekir. Muhtaçlık belgesi bulunan, üzerlerinde mal varlığı olmayan, askerde olan birey haricinde sağlık sigortası güvencesi bulunmayan aileler, asker ailesi devlet desteğinden faydalanabilirler. Askerlerin 18 yaşından küçük olan her çocuğu için 150 TL ek ödeme yapılacaktır. Çocukların okula gitmesi durumunda, ödemeler çocuklar adına çıkartılır.

 10. Merhaba eşim bugün askere gitti ben tek gidip kaymakamlıktan bu yardıma başvurabilir miyim

  1. Merhaba
   Asker ailesi yardım parasından faydalanmak isteyen kişilerin, oğulları, eşleri ya da babalarının askerde olması gerekir. Askerde olan kişilerin, er veya erbaş olması şart koşulmuştur. Kıdemli askerlerin aileleri, T.C. İçişleri Bakanlığı asker ailesi yardımından faydalanamayacaktır. Asker ailelerinin düzenli şekilde yardım parası alabilmesi için muhtaçlık şartlarına uyum sağlanması gerekir. Muhtaçlık belgesi bulunan, üzerlerinde mal varlığı olmayan, askerde olan birey haricinde sağlık sigortası güvencesi bulunmayan aileler, asker ailesi devlet desteğinden faydalanabilirler. İstenen şartları sağlamanız durumunda başvuruda bulunabilirsiniz.

 11. Ben şimdi askerdeyim 26 şubat celbiyim 28 şubatta eşim başvuru yaptı. Ama hala sonuclanmadi 2.5 ay oldu bu başvuru kabul edilmediği için çocuk yardımına da başvuru yapamıyoruz. Çocuk parası 28 şubattan itibaren mi hesaplanacak yoksa çocuk yardımına başvuru yaptığımız tarih mi esas alınacak birde sosyal yardım vakfı eşime kocan sistemde asker olarak görünmüyor demiş askerlik yaptığı yerde bilgi güncellemesi yaptırması lazım demiş bu normal birsey mi 2 3 ayda sonuclanmamis olması normal mi? Teşekkür ederim şimdiden vereceğimiz cevap için

  1. Merhaba
   Sistemsel bir sıkıntı olabilir söyelenen işlemi yapmanız gerekmektedir. İşleminizin onaylanmaması bu nedenle olabilir.

 12. beni. oglum askerde ve ben magdur asker ailesine yardim olarak verilen imkandan faydalanmak istiyorum lutfen yardim edin banada cok zor durumdayim maddi manevi yardim edin.

  1. Merhaba
   Asker ailesi yardım parası başvuruları, ikamet edilen il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Valilik ya da kaymakamlıklara dilekçe verilerek de asker ailesi desteğine başvuru yapılabilir.

  2. İyi günler, ben kasım 201 9 celbi olarak 42 gün fazla askerlik yaptım. Fazla yaptığım süre için ayrıca bir ücret verilecek mi acaba? Teşekkür ederim. 2. Olarak eşim başvuru yaparken çocuklarımın bilgilerini vermemiş geriye dönük bir ödeme yapılması mümkün mü? Teşekkür ederim iyi günler

   1. Merhaba
    Asker ailelerine yardım ödemeleri askerlik süresince yapılmaktadır. Geriye dönük ödeme yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu