2019 Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı Nelerdir?

17.07.2019
1.422
A+
A-
2019 Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı Nelerdir?

Öğrenci yardım parası başvuruları 2019 yılında da devam etmekte olup ihtiyaç sahibi öğrencilere veriliyor. 2019 yılı itibari ile zam yapılan öğrenci yardım parası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenleniyor ve denetleniyor. Başvuru yapacak olan öğrencilerin de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmekte. Devlet desteği ile verilen öğrenci yardım parası sadece ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilebiliyor. Üniversitedeki öğrenciler yardım parası almak isterler ise Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenci bursuna başvurmaları gerekiyor. Başvurular her yıl açılmakta olup ihtiyaç sahibi olan öğrencilere burs verilir iken şartları yerine getiremeyen üniversite öğrencilerine ise kredi verilebilmekte. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen yardım parasından geri ödeme talep edilmemekte.

Öğrencilere Yardım Parası Nedir?

Öğrenciye yardım parası lise ve ortaokul öğrencilerine verilen bir maddi destektir. Devlet yardımı olarak sunulan okuyan öğrencilere okul yardımından şartları yerine getiren vatandaşlar yararlanabiliyor. Sadece Türk vatandaşları için geçerli olan bu yardım için başvuru kuralları ve başvuru esnasında talep edilmekte. Öğrencilere verilen yardım parası desteği 2019 yılında da verilmeye devam ediliyor ve ihtiyaç sahibi ailelerin başvurularını bekliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü öğrenci yardım parası ile ilgilenen kurumlar arasında yer alıyor.

Öğrenciye Yardım Parasını Hangi Kurum Veriyor?

Öğrenci yardım parası veren kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak belirlenmesine rağmen birçok kurum ve kuruluş aracılığı ile de öğrenciye okul yardım parası verilebiliyor. Sosyal Ekonomik Destek (SED) tarafından yürütülme olan öğrencilere destek parası için başvurular SED bürolarına ya da direkt olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da yapılabilir. Başvuruların şahsen yapılması ve aile üyelerinden birinin de ebeveyn olarak çocuğun yanında bulunması isteniyor.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Öğrenci yardımı alma yolu öncelikle SED başvurusunu yapılması ile başlamakta. Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının desteği ile veriliyor. Ayrıca Sosyal Hizmetler Merkezi tarafından da destek sağlanan öğrenci yardım parasını almak için kuruma başvuru yapılması gerekiyor. Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının denetimindeki öğrenci yardım parasını alabilmek için Sosyal Ekonomik Destek kapsamında başvuru yapılması gerekiyor.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardımı başvurusu yapmak için öncelikli olarak gerekli evrakların hazırlanması gerekiyor. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra Sosyal Ekonomik Destek platformuna başvurular gerçekleştirilebilir. SED başvurularını yapmak için başvuru formunun da hazırlanması gerekiyor. Tüm belgeler hazırlandıktan sonra başvuruların Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılması gerekiyor. Eğer il ya da ilçede bakanlık yok ise Sosyal Hizmetler Merkezine de başvuru yapılabilir. Öğrenciler ödeneklerini alabilmek için ilgili evraklar ile birlikte büro üzerinden başvurularını gerçekleştirmeliler.

Öğrenci Yardımı Başvuru Şartları Nedir?

Öğrenci okul yardımı şartları bulunmakta olup bu şartlar Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirleniyor. Öğrenci okul yardımı başvuru şartları şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Devlet okulunda öğrenim görmek
 • Yardıma muhtaç durumda olmak
 • Başka bir öğrenci yardımı almamak
 • Milli Eğitim Bakanlığının ilgilendiği seviyelerden birinde eğitim görmek (ilkokul, ortaokul ve lise gibi)

Öğrenciye Okul Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nedir?

Öğrenci okul yardımı başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • Öğrenciye okul desteği için hazırlanması gereken başvuru dilekçesi
 • Öğrenci belgesi
 • Ebeveynlerin kimlik kartı fotokopisi
 • Öğrenciye ait kimlik belgesinin fotokopisi
 • Gelir tespit belgesi
 • Aile nüfus kayıt örneği (tam vukuatlı)
 • Bazı durumlarda 2 adet vesikalık da talep ediliyor.

Öğrenci yardım parası için ayrıca aylık gelir belgesi veya fakirlik belgesi gibi ek evrak talep edilebilmekte. Bu neden ile de başvuru için hazırlık yapılarak gidilmesi gerekiyor.

Öğrenci Okul Yardımını Kimler Alabilir?

Öğrenci okul yardımı alanların Türk vatandaşı olmaları gerekiyor. Ayrıca ihtiyaç sahibi olmaları ve bu durumu kanıtlamaları da kurum tarafından talep edilmekte. Öğrenci okul yardımı çocukların üzerinden ailelere yatmakta ve okul masraflarının karşılanabilmesi için para yönetimi aileye verilmekte. 18 yaşından küçük çocukların yasal olarak maddi yükümlülükleri ailelerine aittir. Bu neden ile de okul yardım parası ailelerin hesabına yatmakta. Öğrenci okul yardım parası alan kişilerin bu yardıma muhtaç olmaları isteniyor. Aksi takdirde öğrenci okul yardım parası için yapılan başvurular reddedilmekte.

Öğrenciye Okul Yardım Parası 2019’da Ne Kadar?

Öğrenci okul yardımı miktarı yıllık hesaplandığı zaman eğitim ve öğretim dönemine göre şu şekildedir;

 • İlkokul için yatırılan 1 yıllık eğitim parası: 3 bin 680 Türk Lirasıdır.
 • Ortaokul için yatırılan dönemlik para 4 bin 280 Türk Lirasıdır.
 • Lise öğrencileri için yatırılan para 4 bin 280 Türk Lirası
 • Okul öncesi eğitim alan çocuklar için ise 2 eğitim dönemi için 3 bin 60 Türk Lirası veriliyor.

Öğrenci Okul Yardım Parası ve KYK Bursu Aynı Mı?

KYK bursu ve okul yardım parası aynı değildir. Öğrenci okul yardım parası SED desteği ile verilen bir maddi destek olup Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi ve bursu ile aynı değildir. İki kurum da birbirlerinden farklı olup başvuru seçenekleri, başvuru koşulları ve başvuru kanalları birbirinden tamamen farklıdır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi ve bursu lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen bir maddi destek türü iken; okul yardım parası Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak yönetilen derecelere verilmekte.

Üniversite Öğrencisi Okul Yardım Parası Alabilir Mi?

Üniversite öğrencisine maddi yardım amacı ile verilen birçok destek bulunmakta olup bunlardan en çok tercih edileni Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi ve öğrenim bursudur. Her dönem ağustos – eylül ayları arasında başvurularını açan ve kasım ayı itibari ile de ödemeleri başlayan Kredi ve Yurtlar Kurumu ödenekleri Ziraat Bankası aracılığı ile alınabiliyor. Üniversite öğrencileri, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından verilen okul yardım parasını alamamakta. Üniversite öğrencileri için verilen farklı yardım türleri bulunuyor ve üniversite öğrencileri bu desteklerden başvuru yaptıkları takdirde yararlanabiliyor.

Okullar Öğrencilere Burs Verebilir Mi?

Burs verebilen okullar devlet yapıları değil özel eğitim kurumlarıdır. Özel eğitim kurumları tüzüklerinde yer aldıkları sürece öğrencilere burs verebiliyor. Yüzde 20 ile yüzde 100 arasında değişen burs oranları ile özel okullar tarafından bazı başarılı ve ihtiyaç sahibi çocukların öğrenim masrafları karşılanmakta. Özel okullar, çocukların bu bursları alabilmeleri için düzenli aralıklar ile burs sınavları düzenliyorlar. Sınavları başarı ile geçen öğrencilere ise burs veriliyor. Ayrıca TEOG sınav puanı yüksek olan öğrenciler de bazı özel öğretim kurumlarına burslu olarak girebiliyorlar.

Birden Fazla Çocuk Sahibi Olanlar Yardım İçin Kaç Kere Başvuru Yapabiliyor?

Çocuk yardımı alma sayısı her aile için sadece 1 kere başvurulmasına karar verilmiştir. Ailenin çocuk sayısına bakmaksızın her hane için bir kere başvuru yapılabiliyor. Aileler çocuğun eğitimi bitene kadar başka bir öğrenci okul yardımından yararlanamıyor. Ayrıca ücretin yatacağı zaman dilimi ve miktar da ailenin durumuna göre belirleniyor.

Asker Ailelerine Verilen Maaş Şartları

KOSGEB’den Gençlere 50 Bin TL Hibe İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Ben basvuru yaptım heyet nezaman gelir