HES Kodu Nedir? Hayat Eve Sığar (HES) Kodunu Kimler Alabilir?

İnternet ortamında en çok araştırılan konulardan biri de HES kodu oldu. Son günlerde gündeme gelen HES kodu hakkında bilgi salmak isteyen vatandaşlar internet üzerinden araştırmalarına devam ediyor. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Türkiye’de bazı illerdeki seyahat yasağı uygulaması devam ediyor, bazılarında da ise seyahat yasakları kademeli olarak kaldırılıyor. Ülkemizde son dönemde koronavirüs vakalarının azalması ile birlikte normalleşme sürecine geçildi. Vatandaşlar HES kodu sayesinde seyahat edebilecek ve bu sayede vatandaşlara büyük kolaylıklar sunulmuş olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamanın ardından vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören Hayat Eve Sığar (HES) kodunu kimler alabilir, HES kodu nerelerde kullanılır gibi soruların yanıtlarını ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

Daha önceden sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş üstü vatandaşlara, kurallarda esneme yapılarak memleketlerine gitmeleri için seyahat izni alma fırsatı verildi. Kısa mesaj (SMS) ya da bakanlığın kullanıma açtığı mobil uygulama üzerinden HES kodu kolaylıkla alınabiliyor. Bu sayede şehirler arası seyahat yapmak isteyen vatandaşların güvenliği de en üst seviyede tutulmuş oluyor. Hayat Eve Sığar (HES) kodu alırken vatandaşların sağlık durumu sorgulanır ve vatandaşla ilgili olarak risk mevcutsa bu durumda işlem onaylanmaz. Daha güvenli seyahatler için mutlaka kullanılması gereken HES kodu ile ilgili tüm detaylı bilgiler bakanlık tarafından vatandaşların bilgisine sunuldu.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Bakanlığın kullanıma sunduğu Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne giriş yapılarak kolay bir şekilde bu kodu edinmek mümkün oluyor. Daha sonra ekranda yer alan “HES kodu oluştur” butonuna tıklayan vatandaşlar, kod kullanım süresini seçtikten sonra seyahatlerinde kullanabilecekleri HES kodunu 2 dakika içinde oluşturabilirler. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim unsurları vatandaşların kontrolüne bırakılmıştır. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek. Aynı zamanda bu mobil uygulama üzerinden hangi kodu hangi resmi kurum ile paylaştığını da liste şeklinde görüntüleyebilecek ve dilerse bu paylaşımları iptal edebilecek.

Mobil uygulama dışında HES kodu ayrıca kısa mesaj yöntemiyle de alınabiliyor. SMS ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek. Eğer kısa mesajda HES kodu paylaşım süresi belirtilmemişse kodun süresi 1 yıllık olarak oluşturulacak. (SMS ile HES kodu oluşturma örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

HES Kodunun Güvenliği Nasıl Sağlanacak?

HES kodu alabilmek için akıllı telefona indirilmesi gereken Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Google Play Store ve AppStore üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamanın bütün akıllı telefonlarda ücretsiz olarak çalıştığı biliniyor. HES kodları tamamen kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşacak. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen vatandaşın elinde olacak. T.C. kimlik numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşıma özel farklı kodlar oluşturulması sayesinde HES kodunun güvenliği sağlanmış olacak. Bunun yanı sıra vatandaşlar HES kodu ile kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi de kamu kurumları veya çalışanları ile paylaşmak zorunda kalmayacak.

YHT bileti alırken HES kodu “Seyahat İzin Belgesi” yerine sayılmayacak. 28 Mayıs’ta başlayacağı duyurulan YHT seferlerinde “Seyahat İzin Belgesi” bulunan vatandaşların, ayrıca Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden aldığı kodla biletleri satın alabileceği bildirildi.

Kimler 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusunda Bulunabilir, Şartları Neler ?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu