Kimler 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusunda Bulunabilir, Şartları Neler ?

Koronavirüs salgını sebebiyle çalıştıkları işyerlerinden ayrılmak zorunda kalan ve ekonomik olarak kötü durumda bulunan vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde yapılan 1000 TL sosyal yardım ödemeleri, vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3 faz halinde hak sahibi vatandaşlara yapılacak 1000’er TL’lik sosyal yardım ödemeleri ile ilgili önemli paylaşımlarda bulundu. Bakanlığın 1000 TL sosyal yardım ödemelerinden faydalanmak için vatandaşların başvuru sürecinin devam ettiği bilgisi paylaşıldı. Bu başvuruda bulunmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren çok önemli asgari ücret açıklaması Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Sosyal yardım ödemeleri ile ilgili bilinmesi gereken son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

Vatandaşların yakından takip ettiği 1000 TL tutarı bulunan sosyal yardım ödemelerinden faydalanabilmek için başvuru süreci devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde başlatılan bu uygulama ile hak sahibi durumunda olan vatandaşlara karşılıksız 1000’er TL sosyal yardım desteği sağlanacak. Bakanlık bünyesinde faaliyetlerini devam ettiren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla hak sahibi vatandaşlara ödenen 1000 TL sosyal yardım paraları hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu resmi açıklamada 1000 TL sosyal yardım ödemeleri hakkında genel bazı bilgilerin yanında başvuruların nasıl değerlendirildiği hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Bakanlık’tan 1000 TL Sosyal Yardım Başvurularına Asgari Ücret Ayarı

Sosyal yardım ödemeleri hakkında resmi sosyal medya hesabı üzerinden yazılı açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlık öncülüğünde SYDV’ler aracılığıyla yapılan sosyal yardım ödemeleri için devletin kasasından ayrılan ek kaynak tutarına ilişkin verileri paylaştı. Yazılı açıklamada söz konusu yardımların 3. bölümüne geçildiğini kaydeden Bakan Selçuk, 1000 TL tutarında bulunan sosyal yardım ödemelerinin ihtiyaç sahiplerine iletildiğini açıkladı. Bakan Selçuk bu konuyla ilgili olarak 81 ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) önemli çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

1000 TL sosyal yardım ödemelerinde vatandaşların müracaat sürecinde esas alınan kriterlere ilişkin önemli bilgiler de paylaşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamasında, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ulaştırılan yardımlardan, sosyal güvenceli birinin bulunmadığı haneler ile sosyal güvenceli biri olmakla birlikte, hane içindeki kişi başına düşen geliri asgari ücret net tutarının 1/3’ünden az olan haneler faydalanabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kimler 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusunda Bulunabilecek?

1000 TL sosyal yardım desteğin daha önce dağıtımı yapılan ilk iki fazında halihazırda SGK’dan sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi aileleri merkeze alan Bakanlık, 3. fazda kapsamı genişletti.

 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri
 • 4/C maddesi kapsamındaki memurlar
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar (emekliler)
 • İŞKUR’un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar

dışında yukarıda belirtilen asgari ücret limit şartını da sağlayan tüm vatandaşların ikamet ettikleri illerde faaliyette bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla 1000 TL’lik sosyal yardım desteği başvurusunda bulunabilecekleri açıklandı. Başvurular ayrıca e*-Devlet Kapısı sistemi üzerinden de yapılabilecek. Ancak e-Devlet üzerinden yapılacak destek başvurularında vatandaşların T.C. kimlik numarası dikkate alınacak. T.C. kimlik numarasının son hanesi “0” olanlar pazartesi, “2” olanlar salı, “4” olanlar çarşamba, “6” olanlar perşembe ve “8” olanlar cuma günü başvuruda bulunacak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Benim hiç bi gelirim yok daha önce aldım 1000tl tekrar alabilcenmi yim çünkü başka hiç gelirim yok

  1. Merhaba
   e-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda tarafınıza ödeme yapılacaktır.

  2. Merhaba ben ana okulfa çalışyordum ücretsiz izne ayrıl dık eşimde esnaf şuanda çalışmıyor evde yardım evde 5 yaşında kızım ünüversite öğrencisi oğlum var yardım alamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

   1. Merhaba
    Yardım başvuruları korona virüsü dolayısı ile e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

 2. Ben kıronuk hastasıyım hiç bir yerden gelirim yok kirasıyız bir dikili ağacım yok eve kapandık sosyal yardımda kayıtım var elektornik doğal gaz şu kiramı ödeyemedim yardımınızı bekliyorum

  1. Merhaba
   Nakdi yardım ödemeleri için e-Devlet sistemi üzerinden bilgileriniz dahilinde başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu