6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, hane başı destek ödemeleri yapılacağını bildirmişti. Yaşanan depremler nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşlar için devlet tarafından birçok farklı kalemde nakdi yardımlar gerçekleşiyor.

Hane başı destek ödemelerinin hesaplarını henüz yatmadığını bildiren vatandaşlar için ise AFAD, bazı açıklamalar yaptı ve vatandaşların izlemesi gereken yolları bildirdi. AFAD, ödemelerin yapmamasının nedeni olarak bazı hak sahiplerinin banka bilgilerindeki hataları işaret etti.

AFAD, ödemelerin en kısa sürede yapılması için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti ve hak sahiplerinin banka bilgilerini kontrol etmeleri, doğru bilgilerin sağlanması halinde ödemelerin hesaplarına yapılacağını belirtti.

ÖDEMELER YAPILMAYA DEVAM EDİYOR

6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından on bir ilimizde büyük yıkımlar ve can kayıpları meydana geldi. Depremlerden hayatını kurtaran vatandaşlarımız için devlet tarafından farklı kalemlerde ödemelerin yapılacağı açıklanmıştı.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da hane başı destek ödemeleri yapılacağını bildirmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından son yapılan açıklamalarda, depremzedeler için geçerli olan hane başı destek ödemeleri kapsamında, 10 bin TL yardımların devam edeceği ve ödemelerin hala yapılmaya devam ettiği bildirildi.

1.506.317 HANEYE ÖDEME YAPILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda; bugüne kadar hasar tespit ekipleri tarafından yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı ile az hasarlı olarak tespit edilen 1.506.317 haneye yönelik hane başı destek ödemelerinin kesintisiz olarak devam ettiği ve ödemelerde son aşamaya gelindiği bilgileri duyuruldu.

Hane başı destek ödemesinde fiili ikametgah adresinin esas alındığı, farklı bir ikametgah adresinde kayıt görünün afetzedelerin de mağduriyet yaşamamaları adına ödemelerin gerçekleştirildiği bildirildi. Hane başı destek ödemesine başvurmak için afet bölgesinde yaşayan afetzedelerin il ve ilçelerde kurulan AFAD müracaat noktalarına, bölge dışındaki afetzedelerin ise, il AFAD Müdürlüklerine başvurması gerektiği hatırlatıldı.

Başvurular sırasında hasarlı konutta ikamet edildiğini kanıtlayan belgelerin sunulması da yeniden hatırlatıldı. Bu belgelerin temin edilememesi durumunda muhtarlık ve kolluk birimleri aracılığı ile fiilen oturduğuna dair belgenin de temin edilebileceği belirtildi.

Editör: TE Bilisim