Her kalemde gelen zamlar nedeni ile vatandaşlar ay sonunu zor getirmeye başladı. Aylık gider kalemleri arasında yer alan faturalar ise, en yüksek meblağlara sahip kalemler arasında yer alıyor. Evlerde kullanılan su için ödenen yüksek faturalar herkesi zorluyor. Yüksek gelen su faturaları, basit yöntemlerin uygulanması ile düşürülebilir.

Bazı tekniklerin uygulanması ve bu tekniklerin alışkanlık haline getirilmesi ile su faturalarında büyük bir kar elde edilebilir. Su faturalarının düşürülmesi için bu yöntemler oldukça işe yarayacak. Su faturalarının yüksek gelmesinin nedeni, pek önemsenmeyen hatalar. Bu hataların fark edilmesi ve bu hataların tekrarlanmaması ile su faturalarının hemen hemen yarıya düşmesi sağlanabilir.

BEYAZ EŞYALARINIZI DOĞRU KULLANIN

Evlerde kullanılan çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi, ne kadar dolu olursa olsun çalışmak için aynı seviyede enerji tüketimi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi tam kapasite dolmadan çalıştırmak, gereksiz bir harcamaya neden olmaktadır. Makinelerin tam dolması beklenmeli ve haftada iki ya da üç kez çalıştırılması gerekmektedir. Bu sayede hem sudan hem de elektrikten tasarruf sağlanmış olacak.

TESİSATLARINIZI KONTROL ETTİRİN

Su faturasının yüksek gelmesinin en önemli nedenlerinden biri sürekli sızdıran musluk vardır. Tesisatların düzenli olarak kontrol ettirilmesi su sızıntılarının önüne geçilmesini ve bu sayede de yüksek gelen su faturalarını düşürülmesini sağlayacaktır.

Aynı zamanda bu kontroller ile tesisatların verimli çalışıp çalışmadığı da kontrol edilebilir. Yüksek verimli tuvalet kullanımı ile yılda 15 bin galon su tasarruf sağlanabilir. Bu durum geleneksel bir tuvalete göre, su tüketiminde yaklaşık olarak yüzde 50’lik bir azalmaya tekabül etmektedir.

GEREKSİZ İSE KAPATIN

Birçok kişi yüzünü yıkarken, diş fırçalarken ya da elde yıkanan bulaşıklar sırasında suyu akıtmaya devam etmektedir. Bu alışkanlık su faturalarının yüksek gelmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Diş fırçalarken ve elde bulaşık yıkarken musluğun sürekli boşa akıtılması alışkanlığından mutlaka kurtulması gerekir.

Aynı şekilde banyo sürelerinin kısaltılması da su tasarrufu için tercih edilebilir. Tüm bunların yanı sıra, bahçe sulama işlemleri de su faturalarının yüksek gelmesine neden olmaktadır. Bahçelerde tercih edilebilecek suni çimler hem su tüketimini azaltır hem de ilaçlama gibi ekstra maliyetlerin ortadan kalkmasına imkan sunar.

Editör: TE Bilisim