Son günlerin en çok merak edilen konuları arasında geçici işçilere kadronun verilip verilmeyeceği yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde geçici işçiye kadro düzenlemesiyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Bilgin’in yaptığı açıklamaların ardından birçok kişi kadro onayının ne zaman çıkacağını araştırmaya başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in geçici işçiye kadro verilmesiyle ilgili yaptığı açıklamalarda şu bilgiler yer almıştı; ‘’Geçici işçiler sorununu çözmek üzere önemli bir adım attık. Çalışmaya meclise intikal ettirdik.’’ Yapılan bu açıklamaların ardından geçici işçiye kadro ve en düşük emekli maaşı da artışı da kapsayan düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

MUSTAFA ELİTAŞ AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamaların ardından geçici işçiye kadro ve en düşük emekli maaşı da artışı da kapsayan düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş konuya dair şu bilgileri aktardı; ‘’Geçici işçi çalıştıran kurum ve kuruluşlardaki kadrolarda herhangi bir şekilde boşalma olduğu takdirde kurum ilan edecek. Kıdem sırasına göre halen çalışan ya da çalışma hakkı bulunan geçici işçilere öncelik vermekle birlikte onları kadrolu işçi haline dönüştürmüş olacak.’’

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANACAK

Geçici işçiye kadro ve en düşük emekli maaşı da artışı da kapsayan düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiği bildirildi. Bu düzenlemenin şimdi ise Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu düzenlemeye dair yapılan açıklamalarda, geçici işçi çalıştıran kurum ve kuruluşlardaki kadrolarda herhangi bir boşalmanın olması durumunda, geçici işçilerin kıdem sırasına göre kadroya alınacakları bildirildi.

Kurum ve kuruluşlarda meydana gelecek boşalmalar neticesinde kurumlar açık pozisyonları ilan edecek mi kıdem sırası baz alınarak geçici işçilerin kadroya yerleştirme işlemi yapılacak. Sürecin ne zaman ve nasıl ilerleyeceğine dair bilgiler ise henüz netlik kazanmadı. Kadrolarda ne zaman boşluk olacağı ve geçici işçilerin ne zaman kadroya geçiş yapacağı ise hala belirsiz.

Editör: TE Bilisim