Emeklilerin Beklediği Zam Oranları Açıklandı! Emekliler Ocak Ayında Ne Kadar Maaş Alacak ? Yıl sonu yaklaşırken pek çok çalışan ve emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyorlar. Açıklanan son beklenti anketine göre emeklilerin Ocak ayından itibaren ne kadar zam alacakları da belli oldu.

Emekliler Ocak’ta Zamlı Maaş Alacak

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte pek çok çalışan ve emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Memurlar ve tüm emekliler için yıllık bazda iki kere maaşlarına zam yapılıyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zamların belirlenmesi için ise geride kalan altı aylık süredeki enflasyon tutarları kontrol ediliyor. Buna göre Ocak ayında altı aylık süre dolduğu için emekliler de maaşlarını yeni tutar üzerinden alacaklar. Bu durumda ise her emekli Ocak zammının ne kadar olacağını merak ediyor. Bunun için ise enflasyon oranlarını tespit eden beklenti anketlerine bakmak gerekiyor.   2021 yılında yapılacak ilk zam ile ilgili olarak enflasyon oranını tespit etmek için Merkez Bankası tarafından beklenti anketi yapılıyor. Beklenti anketi kapsamında maaşlara ne kadar zam yansıyacağı da belli oluyor. Buna göre son yapılan beklenti anketine göre enflasyon oranına endeksli zam oranının yüzde 4,49 oranında olacağı ifade edildi.

Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

2020 yılının son altı ayındaki beklenti anketine göre yüzde 4,49 endeksli enflasyon oranı zamlara yansıdığı takdirde 2021 yılında emekli maaşlarına da zam yapılacak. Buna göre bu oran temel alındığında yapılacak zam ile birlikte emekli maaşı 2000 yılının öncesinde olan emekliler için en düşük maaş oranı 2233 lira olurken, en düşük esnaf yani Bağkur emeklisi ise 2287 lira olacak. Tahminlerde çıktığı gibi yapılacak zam oranı yüzde 4,49 olduğunda emekli maaşlarında artış meydana gelecek. Emekliler için uygulanacak enflasyon oranı memurlar için de geçerli olacağı için memur maaşlarında da önemli artışlar görülecek. Özellikle memurların destekleri ile birlikte maaşlarına evli olanlara 366 TL yardım, çocuklu olanlara 80 TL yardım, 6 yaş üzerinde çocukları olanlara da 40 TL destek sunulacak. Ancak enflasyon oranının sene sonuna doğru aşağıya doğru düşmesine de uzmanlar tarafından dikkat çekiliyor.

Emeklilere Müjde, Bir Defaya Mahsus Ödemeler Yapılacak

50 Yaşında Nasıl Erken Emekli Olunur, Şartları Neler?

Emekli Olamayanlar SGK’dan Toptan Ödeme Nasıl Alabilir ?

Editör: TE Bilisim