Emekli olabilmek için pek çok kişi hayal kurarken, prim borçlarının ödenememesi nedeniyle emekli olma hakkı elde edememektedirler. Ancak Şekerbank başlattığı kampanya ile birlikte prim borcu bulunan kimselerin daha kolay şekilde emekli olmasını sağlıyor.

Prim Borcu Olanlara Kolay Kredi

Emekli olabilmek için yaş, hizmet süresi ve prim günlerinin sağlanması gerekmektedir. Prim borçlarının ödenmesi için 4A ya da 4C kapsamında çalışma söz konusu olduğundan alınan aylık üzerinden doğrudan primler ödenmesine karşılık Bağkur yani 4B kapsamında olanlar için prim borçlarını kendilerini ödemek zorunda olduklarından, çoğu zaman biriken prim borçları yüzünden emeklilik yaşı şartını sağlamalarına rağmen emekli olamamaktadırlar. Bu bakımdan prim borçlarını ödeyerek emekli olmak isteyenlere Şekerbank tarafından önemli bir kredi sağlanıyor. SGK prim borcu olanlara yönelik Şekerbank emekli olmak isteyen 4B kapsamında olanlara borçlarını taksit ile ödeme imkânı veriyor. Bankanın uyguladığı kampanya dahilinde uygun faiz oranlarının yanında ilk 3 ay taksit ödemesi de talep edilmiyor. Ödeme süreleri ise 60 ayı buluyor.

60 Aya Varan Vade Süresi

4B kapsamında olanlar için Şekerbank’ın sunduğu kampanya önemli avantajlar yaratıyor. Buna göre prim borcu olan ve emekli olmak isteyenlere, tek seferde SGK borçlarının ödenmesi mümkün oluyor. Özel emeklilik kampanyası sayesinde 250 bin TL’ye kadar nakit imkânı sunuluyor. Aynı zamanda avantajlı faiz oranı ve 60 aya varan vade süreleri ile birlikte ödemeler açısından da büyük kolaylıklar yaratılıyor. Kampanyadan yararlanma koşulları ise emekliliğe hak kazandığı halde birikmiş borcu olan kimseler yararlanabiliyorlar. Yıl sonuna kadar devam edecek olan kampanyaya ise tüm Şekerbank şubelerinden katılım sağlanabiliyor. Emekli olmak isteyenlerin başvuracakları kampanya için ise mutlaka emeklilik yaş şartlarının sağlanması gerekiyor. Buna göre emekli olmasına sadece prim borçlarının engel olduğu kimseler bankadan alacakları kredi ile borçlarını ödeyerek emekli olabilecekler. Banka, emekli maaşı üzerinden doğrudan aylık ödemeleri tahsil edecek ve böylece emekli olan kişinin ayrıca bankaya para yatırmasına da gerek kalmayacak. Emeklilik maaşı teminat olarak gösterileceği için de bu durumda olan kimselerden daha fazla gelir belgesi ve durumu beyan etmeleri de istenmiyor.

Emeklilere Müjde, Bir Defaya Mahsus Ödemeler Yapılacak

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır, Yüksek Maaş İçin Ne Yapmalı?

45 Mesleğe Erken Emeklilik Müjdesi Geldi

Editör: TE Bilisim