Evde bakım maaşı alanlara maaşları il bazlı olarak yatırılmaya başlanacak. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yetkili hastanelerden alınan engelli raporunun yüzde 50 ve üzeri olması durumunda bakımını üstlenilmesine verilen evde bakım maaşları Ekim ayı itibariyle ödeniyor.

Evde Bakım Maaşları Ekim Ayı Yatırılma Tarihleri

Ekim ayının gelmesi ile birlikte evde bakım maaşı alanlar da maaşlarının hangi tarihte yatırılacağını merak ediyorlar. Aylık olarak yatırılan evde bakım maaşları illere göre yatırılıyor. Ne zaman yatırılacağını öğrenmek için ise e-devlet üzerinden Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama Ekranı kullanılabiliyor. Evde bakım yardımları aylık olarak düzenli şekilde yatırılmaktadır. Her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara yatırılıyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Ekranı

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri e – devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bunun için öncelikle e-devlet şifresi alınması gerekmektedir. E – devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerinden şifrelerini alabilirler. Şifrelerini aldıktan sonra internet sitesinden ya da mobil uygulamasından sisteme giriş yapıp arama kutucuğuna Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri sorgulama yazmaları yeterli olacaktır. Çıkacak sayfadan ödeme bilgilerinin ne kadar olduğu ve aylık olarak hangi tarihlerde yatırılacağı yazmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu

Evde bakım maaşı ya da evde bakım aylığı hane içinde kişi başına düşmekte olan maaş gelirinin, asgari ücretin aylık net miktarının temel alındığı üçte ikisinden daha az olması halinde, engelli yakınlarına evde bakım gösteren kimseler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödeniyor. Evde bakım aylığı alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Buna göre sözü edilen gelir kriterinin uygun olması, engelli kişinin bakıma muhtaç olması ve bakımı yapılacak kişinin en az yüzde 50 engelli oranı bulunması gerekmektedir. Evde bakım parası verilecek olan kimselerin de aile içindeki net gelirine bakılarak ödemeler yapılmaktadır. Şartların sağlanması durumunda evde bakım aylığı başvurusu yapmak isteyenler bulundukları bölgedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar. 2020 yılı itibariyle evde bakım maaşları aylık 1,540 TL olarak ödeniyor, başvuru sonuçları da yine e – devlet üzerinden öğreniliyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim