Son günlerde gündemde yer alan akıllı telefonlara dair zam haberleri, bugün itibari ile geçerli olmaya başladı. Resmi Gazete’ de yayımlanan düzenleme ile birlikte akıllı cep telefonlarında adet başına birim gümrük kıymeti 200 dolardan 350 dolara yükseldi.

Yapılan düzenlemeler ile birlikte akıllı cep telefonlarında yüzde 20 oranında zam gelmesi bekleniyor. Resmi Gazete’ de yayımlanan düzenleme ile önceden 7.500 TL’ye satışa sunulan bir akıllı cep telefonunun yeni satış fiyatı 10 bin liranın üzerinde olacak. Bu kapsamda artık en düşük emekli maaşı olan 7.500 TL’ye akıllı telefon alınma şansı da ortadan kalmış oldu.

CEP TELEFONU ALMAK İÇİN GEÇ KALINDI

Resmi Gazete’ de yayımlanan tebliğe göre; akıllı cep telefonlarında adet başına birim gümrük kıymeti olan 200 doların, 350 dolara yükseltildi. İlgili düzenleme 28 Mart 2023 Salı gününden itibaren uygulanmaya başlanıyor. Akıllı cep telefonunu değiştirmek isteyen kullanıcılar için oldukça kötü bir haber olan fiyat artışları, bugünden itibaren geçerli oldu.

Yapılan düzenleme ile artık mevcut en düşük emekli maaşına tekabül eden bir cep telefonunun olmayacağı öngörülüyor. Sözcü TV’de yer alan habere göre; yeni düzenleme ile iptal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3.800 TL olan bir cep telefonu bugünden itibaren en az 2.500 TL zamlanıyor. Yani şu an 7.500 liraya satılan bir cep telefonu fiyatı düzenlemenin ardından 10.500 liraya çıkacak.

VERGİLER FİYATLARI KATLIYOR

Ülkemizde satışa sunulan akıllı cep telefonlarından ilk olarak yüzde bir oranında Kültür Bakanlığı payı, bunun ardından yüzde on oranında TRT Bandrol ücreti alınıyor. İlgili iki kalemin ardından hesaplanan rakamların üzerine ise yüzde elli oranında ÖTV ücreti ekleniyor. ÖTV’nin de eklenmesi ile elde edilen rakamın üzerine de yüzde on sekizlik katma değer vergisi eklemesi gerçekleştiriliyor.

Tüm bu vergiler ile akıllı telefonların mevcut fiyatı en az iki katına yükselerek tüketiciler için satışa sunuluyor. Yapılan son güncelleme ile vatandaşların asgari ücretle çalışarak kendilerine yeni bir cep telefonu alması pek mümkün gözükmüyor. Akıllı cep telefonlarının 200 dolar olan birim günlük kıymeti bugün itibariyle 350 dolara yükseldi.

Editör: TE Bilisim