Ak sigorta hasar dosyası sorgulamasında hasar tarihi, hasarın boyutu gibi konular etkilidir. İş yerinizde, evinizde ya da aracınızda meydana gelecek kazalarda, zararın tazminatının sigorta şirketinden alınabilmesi için gereken, hasar dosyasını uygun şekilde oluşturmanız ve düzenli olarak takibini yapmanız olmalıdır. Hasarın meydana geldiği yere ilişkin adres ve bölge özellikleri, aktif bir e- posta adresi, hasar tarihi belirten bölümün doldurulması gibi gereklikler yerine getirilmelidir. Ak Sigorta hasar sorgusu sayfasından ya da sigorta firmasının müşteri hizmetlerinden sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Ak Sigorta Hasar Dosyası Hangi Kaynaklardan Sorgulanabilir?

Hasar dosyasının sorgulanabileceği kaynaklar, sigorta şirketinin iletişim kaynakları kullanılarak yapılmaktadır. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi tarafından faaliyete sokulan bu sistem ile dosyalarınızı güvenle sorgularsınız. Sisteme giriş yapılmasının ardından cüzi bir ücret ödenerek sorgulama işlemi gerçekleşmektedir. Ayrıca sistem üzerinden hasar kaydı sorgulama, tutanak sorgulama gibi işlemler de yapılabilmektedir. Ak Sigorta’nın hasar dosya sorgulama işlemlerinden yararlanmak için, sigorta firmasının müşteri hizmetleri kullanılabilir. Bunun yanında sigorta firmasının kendi web adresinde de sorgulamalar kısmında, hasar dosyası sorgulama seçeneği bulunmaktadır.

Trafikte Oluşabilecek Kazalarda Ak Sigorta Hasar Dosya Tespiti ve Dosya Oluşturma Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarında hasar dosyası oluşturmak için meydana gelen hasarın nedeni, hasara ilişkin fotoğraf gibi kanıtlı belgeler ve olayın detaylı bir anlatımı gerekmektedir. kişilerin kaza yapması durumunda iki taraftan da alınmış ifadenin dinlenmesi gerekmektedir. Bu sayede sigorta firmasının tarafsız karar vermesi sağlanmaktadır. Kullanıcı hatalarından kaynaklanan araç kaza ve hasarlarında sigorta firmalarından ücret almak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle meydana gelen kazanın kim tarafından yapıldığı önem taşımaktadır. Trafikte meydana gelen bir kazada Ak Sigorta hasar dosyası hazırlanması için yapılması gereken, trafik kazası yapan tarafların olayı anlatımlarını alan kayıt, olay anına ait fotoğraflar, kazanın meydana geldiği araç bilgileri gibi belgelerin düzenlenmesidir. Bu bilgilerin hazırlanmasından sonra gerekli dosya hazırlanarak yasal hale gelir.

Hasar Oluştuğunda Neler Yapılmalıdır?

Herhangi bir kaza durumunda yapılması gereken, kazanın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Kaza, sadece aracınızda maddi kayba neden olacak türdense, karşı tarafla birlikte tutanak oluşturulması gerekir. Ardından sigorta şirketinize ait müşteri hizmetleri numarası ile bağlantı kurmanız gerekir. Şirketin sizden istediği evrakları hazırlayarak dosya numaranızı almanız gerekmektedir. verilen dosya numarasını araç hasar sorgulama işlemleri için kullanabilirsiniz. Kazada meydana gelen hasarın maddi bir durum olmaması, ölüm ya da yaralanma durumunun söz konusu olması durumunda yapılması gereken direkt olarak polis ya da jandarmaya haber vermek olmalıdır. Ardından gerekli olması durumunda mahkeme işlemleri başlatılacaktır. Mahkeme sonucu çıkana kadar sigorta firmaları ödeme yapmamaktadır.

Ak Sigorta Hasar Dosyasının Oluşturulması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ak Sigorta tarafından hasar dosyanızın oluşturulması ve işleme geçmesi için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:
  • Sigorta poliçesinin aslı ya da fotokopisi
  • Trafik kazası tespit tutanağı
  • Kişiye ait ruhsat fotokopisi
  • Ehliyetin bir fotokopisi
Gerekli durumlarda alacağınız ek tazminatlar için istenen belgeler ise şu şekildedir:
  • Maddi zararlı kazalarda, zararı büyük olan araca ait ruhsat fotokopisi
  • Yaralanma durumunun varlığı halinde hastaneden alınmış epikriz raporu ile tedavi masraflarını bildiren raporlar
  • Kaza sonucu sakatlanma durumunda, malullük durumunu ispatlayan heyet raporu
  • Ölümlü kazalarda, vefat eden kişinin bilgileri ile birlikte, vefatın gerçekleştiğine dair savcılık raporu
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Bu belgelerin hazırlanmasından sonra Ak Sigorta hasar dosyası oluşturulacaktır.

UPS Kargo Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?

Allianz Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Quick Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Editör: TE Bilisim