Açık Kapı Sosyal Yardım müracaatı kişilerin sosyal, ekonomik, kültürel, sağlık gibi birçok ihtiyaçlarını ya da taleplerini ilgili mercilere bildirilmesi için yapılır. Açık Kapı Sosyal Yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler hangi yardıma ihtiyaçları var ise o başlık altında Açık Kapı sistemine başvuru yapar ve başvuruları işleme koyulur.

Müracaat şekilleri şunlardır:

 • Açık Kapı Başvuru internet sitesinden başvuru yapma butonuna tıklandığında çıkan sayfada başvuru sahibinin bilgileri istenmektedir. Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurmasıyla birlikte diğer sayfaya geçildiğinde kişiden hangi hizmete ne konuda başvuru yapmak istediğine dair bulunan alanlar da doldurulduktan sonra başvuru yapılabilir.
 • E-devlet sistemine kimlik numarası ve şifresiyle birlikte girildikten sonra İçişleri Bakanlığı başlığı altındaki Açık Kapı Başvurusu ve Başvuru Takibi seçeneğine tıkladıktan sonra doldurulması gereken alanlar ile birlikte yardım alınacak hizmet seçilir ve başvuru yapılır.
 • Açık Kapı mobil uygulamasından da başvuru yapılabilmekte olup uygulamayı cep telefonlarına indirdikten sonra uygulama içinden e-Devlete giriş yapılır. E-Devlet sistemine şifre ve kimlik numarası ile girildiği için Açık Kapı sitesine geri dönüldüğünde kimlik numarası, ad, soyad ve telefon numarası bilgileri doldurulacak kutucuklarda yazılıdır. Bu sebeple kişinin yalnızca başvuru yapacağı sosyal yardım seçeneği konusundaki alanları doldurduktan sonra başvurusunu kaydettikten sonra müracaat edilmiştir.

Açık Kapı Sosyal Yardımı Nedir?

Açık Kapı Sosyal Yardımının ne olduğu özellikle sosyal yardım taleplerinde bulunmak isteyen vatandaşlar için merak edilmektedir. Açık Kapı vatandaşların talep ve şikayetlerini valilik ve kaymakamlıkların Açık Kapı Masalarına iletmek amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Vatandaşların prosedüre takılmaması için ve başvuru sürecini hızlandırma açısından önemlidir.

Kişilerin diğer seçeneklerle yaptıkları başvurularda sonuçların alınması uzun sürebilmesi gibi sebeplerle sosyal yardım başvuruları konusunda Açık Kapı projesinden yararlanılır.

Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların yardım başvurularını alır. Valiliklerin ve kaymakamlıkların Açık Kapı Masalarına iletir. Kişiler hangi sosyal yardımdan yararlanmak istiyorsa istedikleri başvuru yerini kullanabilir.

 İnternet siteleri, mobil uygulamaları veya e-Devlet sisteminden yapılabilecek olan başvurularda yardım için gerekli açıklama yazıldıktan sonra başvuru için gerekli belgeler de dosya olarak eklenerek gönderilmelidir.

 Başvuru sahiplerine kişilerin başvuru esnasında verdikleri cep telefonu numarası üzerinden anlık olarak başvuru kaydı, başvuru süreci ve başvuru sonucu bilgilerinin bildirimini yapmaktadır.

Açık Kapı Sosyal Yardımında Neler Var?

Açık Kapı’nın yaptığı sosyal yardımları Sosyal Hizmetler başlığı altındaki yardımlardır. Bunlardan sosyal yardımlardan 12 tanesi şu şekildedir:

 • 65 Yaşını doldurmuş, muhtaç vatandaşlara aylık bağlanması,
 • Afet ve acil durum yardımlarına ilişkin başvurular,
 • Akülü engelli aracı talepleri,
 • Barınma yardımı talepleri,
 • Eğitim yardımı talepleri,
 • Sağlık yardımı talepleri,
 • Nakdi ve ayni yardımlar,
 • Yakacak yardımı talepleri,
 • Kıyafet yardımı talepleri,
 • Çocuk yetiştirme yurdundaki çocuklar ile ilgili talepler,
 • Engelli yardımları ve Engelli Ücretsiz Seyahat Kartı talebi,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlardır.

Açık Kapı bu yardım seçeneklerini sunmaktadır. Bu seçenekler dışında da daha birçok seçenek vardır. Kişiler ihtiyaçları için hangi hizmete başvuru yapmaları gerektiğini tam olarak bilemiyorlarsa bile başvuru için sisteme girip çıkan seçeneklerden ihtiyaçlarına en uygun olabilecek yardım talebini seçebilir.

Talep seçeneklerinden hiçbirinin kişinin ihtiyacına uygun olmaması durumunda ise diğer talepler seçeneği vardır. Bu seçeneğe tıklandıktan sonra aşağıdaki büyük kutucuğa yardım talebi hakkında ayrıntılı fakat uzun olmayacak bir yazı yazılmalıdır. Eğer kişi kendi ihtiyacına uygun talebi bulmuş ise seçip alttaki büyük kutucuğa ihtiyaç sebebi açıklamasını detaylı fakat uzun olmayacak şekilde yazabilir.

Açık Kapı Sosyal Yardım Şartları Nelerdir?

Açık Kapı Sosyal yardımları için gerekli koşullar sağlanması halinde başvurular yapılabilir. Koşulları karşılamayan kişilerin başvuru yapmaları sonucunda kişilerin başvuruları kabul edilemez. Başvuruyu yaptıklarından sonra başvuru incelemelerinde, başvuru şartlarına uygun olmadığı tespit edildiğinde başvuru reddi gerçekleşir. Koşulları sağlayan kişilerin yaptıkları başvurular kabul edilebilir. Bu koşullar sosyal yardım seçeneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu sebeple kişilerin başvuru yapmadan önce internet sitelerinden hangi alanda başvuru yapılacaksa onun şartlarının bilgisini almalıdır. Yukarıda belirtilen başvuru seçeneklerinin 6 tanesinin şartları örnek olması için şu şekildedir:

 • 65 yaşını doldurmuş, muhtaç vatandaşlara aylık bağlanması başvurusu için vatandaşın 65 yaşında ya da doldurmuş olması gerekmektedir. Bir gelire sahip olmaması ya da geliri muhtaçlık sınırının altında olmalıdır.
 • Akülü engelli aracı yardımı başvuruları için engelli vatandaşın kol hareketlerinin kısıtlı, kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları gibi nedenlerden ötürü manuel tekerlekli sandalye kullanamıyor ya da kullanılmasının sağlık açısından tehlikeli olması sebepleriyle başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Afet ve acil durum yardımları doğal afetler sonucunda ekonomik ve sosyal kayıplar olması halinde başvuru yapılmalıdır.
 • Barınma yardımları başvuruları için muhtaçlık tespiti yapılmalıdır. Bu tespit hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’i olması yanında yaşlılık engelli olma tek ebeveynli olma durumlarından en az biri olması halinde başvuru yapılabilmektedir.
 • Eğitim yardımı şehit, gazi ve malulen emekli bireylerin çocukları başvuru yapma şartı vardır.
 • Sağlık yardımı başvuruları için muhtaçlık durumunun altında olunması hane içindeki aile bireylerinin sağlık güvenceleri olmaması halinde başvuru yapılmalıdır.

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Açık Kapı Sosyal Yardımı müracaatları kişilerin bizzat değil internet yoluyla 3 yöntemle 3 yere yapılabilmektedir. Bu yöntemler:

 • Açık Kapı internet sitesinden yapılır.
 • Açık Kapı mobil uygulamasından yapılır.
 • E-Devlet sistemi üzerinden yapılır.

Sosyal yardımların başvurularının internet dışında başka şekillerde yapılma seçeneği vardır. Açık Kapı’dan yapılmaları halinde çok hızlı bir şekilde sonuçlanan başvurular diğer yöntemlerle Açık Kapı’dan sonuçlandığı kadar hızlı sonuçlanmamaktadır.

Diğer şekillerde müracaat edilmesi gereken kurum ve kuruluşları çok iyi araştırarak gidilmesi gerekirken internet üzerinden yapmak istenilen başvuru seçeneği seçildikten sonra başvurular ilgili yerlere Açık Kapı Masaları sayesinde iletilirler.

Açık Kapı Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Açık Kapı Sosyal Yardımın verildiği kişiler sosyal hizmetlerden yararlanmak isteyen muhtaç, yaşlı, yoksul, engelli gibi özel ve zor durumdaki kişilere verilmektedir. Sosyal Hizmetler bu gibi durumlar dışında yardım yapmadığı için Açık Kapı Sosyal Yardımları başvuruları da aynı şekildedir.

Bu kişiler:

 • Engelli bireyler,
 • 65 yaş üzeri yoksul yaşlılar,
 • Yetim-öksüzler,
 • Şehit aileleri,
 • Sosyal güvencesi olmayanlar,

şeklindeki kişilere verilmektedir. Açık Kapı Sosyal Hizmetler’in yardımlarını hızlandırma amacıyla oluşturulmuş olduğu için Sosyal Hizmetler’in tüm şartları, gerekli evrakları konusunda aynıdır.

Açık Kapı Sosyal Yardımı İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Açık Kapı Sosyal Yardımı için gerekli belgeler başvuru yapılacak yardıma göre değişlik göstermektedir. Bunlardan 6 tanesi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • 65 yaşını doldurmuş kişilerin yaşlılık aylığına başvuru yapması için muhtaçlık sınırının altında olduğu ile kimlik belgesi fotokopisi,
 • Akülü engelli aracı yardımlarından faydalanmak için yapılan başvuruda ise fiziksel ve sağlık açısından manuel tekerlekli sandalye kullanımına elverişsiz olunduğuna dair doktor raporu,
 • Afet ve acil durumlar yardımlarına başvurmak için hanede yaşayanın muhtaçlık sınırının altında olduğu belgesi ve ekonomik zararlarının kanıtı olacak belge,
 • Barınma yardımları için yapılan başvurularda gerekli hanede yaşayanın muhtaçlık sınırının altında olduğu belgesi,
 • Sağlık yardımlarından yararlanmak için gerekli belge de muhtaçlık sınırının altında olması belgesidir.

Kişiler Açık Kapı sisteminden başvuru yapabilmeleri için bu şekildeki evraklara ihtiyaç duymaktadırlar. Sosyal yardımlar için gerekli belgeler internet siteleri üzerinden detaylıca araştırılabilir. Açık Kapı sitesinden yapılan başvurularda sayfaya girildiğinde doldurulması gerekli alanların doldurulmasından sonra bu evrakların elektronik dosya hali, sayfada çıkan dosya ekleme tuşuna tıklayarak yapılan başvuruya eklenmektedir.

Açık Kapı Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Açık Kapı Sosyal Yardım sorgusu için yapılması gereken kişinin Açık Kapı’nın internet sitesine girmesi gerekmektedir. Çıkan sayfada kişiler doldurulması gereken alanları kendi bilgileriyle doldurduktan sonra açılan sayfada başvuru sorgulama seçeneği bulunmaktadır. Kişiler başvuru sorgulama seçeneğine tıklayarak başvurularının hangi durumda olduğundan haberdar olabilmektedirler.

Ayrıca Açık Kapı’nın kendi bildirim özelliğiyle de kişiler sitelere girerek başvuru sorgulatması yapmadan da başvurularının durumlarını bilmekte olurlar. Bu bildirimler kişilerin başvuruları esnasında bilgileriyle ilgili alanları doldururken verdikleri telefon numaraları sayesinde kısa mesaj halinde kişilere gönderilmektedir.

Kişiler başvurularının kayıtları, başvurularının süreçleri ve başvurularının sonuçları hakkında kısa mesaj bildirimleri aldıkları için sorgulatma işlemine ihtiyaç duymayabilirler.

Açık Kapı Sosyal Yardımı Ne Zaman Yapılır?

Açık Kapı Sosyal Yardımlarının yapılış zamanları için net bir tarih belirtilmemektedir. İhtiyaç sahiplerinin Sosyal Hizmetlere her zaman başvuru yapabiliyor olması gibi Açık Kapı üzerinden de her zaman yapılabilmektedir. Kişinin ne zaman ihtiyacı olursa o zaman internet sitelerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden istediği yardıma şartlarını karşılamak ve evraklarının eksiksiz olması koşuluyla başvuru yapabilme imkânı vardır.

Açık Kapı Sosyal Yardımı Nereye Yatar?

Açık Kapı Sosyal Yardımlarının hangi yerlere yatırıldığı Açık Kapı nakdi sosyal yardım başvurusunda bulunmuş kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Başvurunun Açık Kapı üzerinden yapılması nedeniyle vatandaşlar farklı şekillerde ödeneceğini düşünseler de başvurular yine Sosyal Hizmetler’e yapıldığı için Sosyal Hizmetler bünyesindeki çoğu yardım gibi PTT aracılığı ile başvuru sahiplerine ödenmektedir.

Sosyal Hizmetler’in birçok nakdi yardımları ve verdiği aylıklar gibi kişiler paraları çekmek için PTT kartına sahip olmalıdırlar. PTT kartları da kişilerin başvurularının onaylanması sonucunda adreslerine teslim edilmektedir.

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvuruları son tarihi için belirli net bir tarihin olmamasıyla birlikte sınırlı bir zaman da yoktur. Kişiler başvurularını istedikleri zaman yapabilme şansına sahiptirler. İhtiyaçları gerektirdiği şekilde ve gerektirdiği zamanlarda yapılabilecek bu başvurular 7 günde sonuçlanmaktadır. Yani başvuru esnasında da çok büyük zaman kayıpları yaşanmamış olur.

Zaten Açık Kapı sitesinden yapılmasının sebebi de budur. Vatandaşların diğer şekillerde yapmaları durumda çok uzun sürecek başvurular Açık Kapı sayesinde hızlı bir şekilde valilik ve kaymakamlıkların Açık Kapı Masalarına gitmekte 7 günlük bir süreç sonucunda olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Bundan dolayı Açık Kapı Sosyal Yardımlarının başvuruların belirli tarihleri yoktur kişi istediği an başvuru yapakta ve çok kısa bir sürede yanıt almaktadır.

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu İptal Edilebilir Mi?

Açık kapı sosyal yardım başvurusu iptal edilmemektedir. Başvuru yapmadan önce başvurunun iptal edilemeyeceğini göz önünde bulundurarak yardıma başvurmanız önerilir.

Editör: TE Bilisim