2023 yılına gerilmesiyle birlikte emlak vergisi ödemeleri tarihleri, tapu sahipleri tarafından takip ediliyor. Tapu sahibi olan kişilerin ödemek zorunda olduğu emlak vergisi ile ilgili detaylar aktarıldı. Yılda iki kez ödenen emlak vergisi ile ilgili detaylarda son ödeme tarihleri de bildirildi.

Tapu sahibi olanların ödemesi gereken emlak vergileri yıl içerisinde iki eşit taksit ile ödenebiliyor. Vergi mükelleflerinin ceza yememeleri adına emlak vergilerini belirtilen tarihler arasında ödemesi büyük bir önem arz ediyor. Vatandaşlar, emlak vergilerine dair son ödeme tarihlerini ve emlak vergisi ödemelerinin hangi kanallar üzerinden yapılacağına dair araştırmalarını sürdürüyor.

ÖDEMELER E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Tapu sahibi olan kişiler, zorunlu emlak vergisi ödemelerinin hangi kanallar üzerinden gerçekleştirileceğini araştırmaya devam ediyor. Emlak vergisi ödemeleri için e-devlet platformu tercih edilebilir. Emlak vergisinde ilk taksitlendirme mart, nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilirken, emlak vergisine ait ikinci taksitlendirme ise, kasım ayında yapılıyor. Tapu sahipleri emlak vergilerini iki eşit taksitte ödeyebileceği gibi tek seferde de ödeyebiliyor.

KİRA BEYANNAMELERİ İÇİN SÜRE AZALIYOR

Yetkili kurumlar tarafından yapılan açıklamalara göre kira geliri elde edenlerin her sene mart ayında maliyeye beyannamesi verme zorunluluğu da hatırlatıldı. Kira geliri elde eden kişilerin 1 Ocak ve 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı geliri için 1 Mart 2023 tarihinden 31 Mart 2023 gününün akşamına kadar beyanname vermeleri gerekiyor.

Kira geliri elde eden kişiler için beyanname verme süreleri bu ayın sonunda doluyor. Mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitle ödenen gelir vergisi, mart ayında sunulan beyanname üzerinden hesaplanıyor. Bu sürelerin geciktirilmesi, mükelleflerin cezaya tabi tutulmasına neden oluyor. Bu kapsamda, tapu sahibi olan kişilerin zorunlu emlak vergisi ödemeleri için de e-devlet üzerinden ödemelerini gerçekleştirebileceği açıklandı.

Her yıl iki eşit taksit ile öğrenebilme imkanı sunulan zorunlu emlak vergisi için tapu sahibi olan kişiler dilerse ödemelerini tek seferde de gerçekleştirebilecek. Emlak vergisinde ilk taksitlendirme mart, nisan ve mayıs aylarında, ikinci taksitlendirme ise, kasım ayında yapılıyor.

Editör: TE Bilisim