Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından maddi durumu iyi olmayan ailelere erzak yardımı yapılıyor. Gıda erzak yardımından yararlanmak isteyenler başvuru şartlarını merak ederken, yardımlar vakıf tarafından belirlenen kimselere dağıtılıyor.

Gıda Erzak Yardımını Kimler Alabilir?

Gıda erzak yardımları gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Bu bakımdan başvuru ya da araştırma sonucunda tespit edilen ihtiyaç sahiplerine; muhtaç durumda olanlar, öğrenciler, kimsesiz olanlar, maddi geliri olmayan yaşlılar gıda erzak yardımı alabiliyorlar. Erzak yardımı için bir ailenin en az 4 kişiden oluştuğu kabul ediliyor. Eğer dört kişiden daha fazla kişi ailede bulunuyorsa, bu durumda bulunan kişi sayısı üzerinden hesaplama yapılıyor ve erzak yardımı, kutu ya da poşet içerisinde teslim ediliyor. Erzak yardımı bir kereye mahsus olmayıp aylık ihtiyaca göre verilmektedir. Erzak yardımını oluşturanlar kuru besinler olmaktadır. Yardımın alınması için en önemli nokta ise gelir testinin yapılmasıdır. Bu bakımdan erzak yardımı her aileye verilmiyor, durumu kötü olanlara erzak yardımı yapılıyor.

Erzak Yardımı Şartları Nedir?

Erzak yardımı almak için belediyelerin belirlediği kurallara uymak gerekmektedir. En büyük şart ise belirli bir gelirin altında olmaktır. Bunun için de belediyelerin vereceği fakirlik belgesi alınması gerekmektedir. Bu belgeyi alan aileler için belediye ya da valilik görevlileri incelemeye gelmektedir. Ekiplerin incelemesi sonrasında verilen onay sonunda erzak yardımı alınıyor. Başvuru esnasında da başvuru sahiplerinin bazı belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir;
  • Başvuru sahibine ait olan, üzerinde kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanın aslı ya da fotokopisi,
  • Erzak yardımı için doldurulmuş dilekçe örneği,
  • Doldurulmuş erzak yardımı başvuru talep formu,
  • Gelir durumunu gösterir belge, işsizlik sigortası ve mal beyanı,
  • Belediye ya da muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi ile başvuru yapılmaktadır.
Erzak yardımları genelde kış aylarında yapılmasına rağmen durumu kötü olan ailelere aylık olarak da verilmektedir. Erzak yardım başvuruları sorgulaması yapmak için e-devlet üzerinde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasının ziyaret edilmesi gerekmektedir. Bu sayfa üzerinden erzak yardımı başvurusunun nasıl sonuçlandığı ve hangi tarihlerde ihtiyaç sahiplerine yardım yapılacağı bilgileri yer almaktadır.

Erzak Yardım Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim