Emekli olma kriterlerini sağladıkları halide prim borcu yüzünden emekli olamayan pek çok kimseye Ziraat Bankası’ndan önemli bir fırsat sunuluyor. Buna göre banka kredi vererek prim borçlarının ödenmesini ve emekli olunmasını sağlıyor.

Ziraat Bankası Prim Borcu Ödeme Kredisi

Emekli olabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır ve bu şartlar; emeklilik yaşı, hizmet süresi ve prim tutarlarının ödenmesidir. Hizmet süresini ve emeklilik yaşını sağlayan 4B yani Bağkur kapsamında olanların prim borcunun bulunması halinde emekli olma hakkı kazanamamaktadırlar. Ancak emekli olmak için prim borçlarının tamamını ödemeleri gerektiği için pek çok kişi de böylesi bir toplu ödeme yapamadığı için emekli olmadan beklemektedir. 4A ve 4C kapsamında çalışanların primleri doğrudan aldıkları maaş üzerinden ödendiği için SSK ve Emekli Sandığı’na dahil olanlar için prim borcu oluşmamaktadır. Ancak bu kimseler için de askerlik ya da doğum gibi durumlarda çalışmadıkları için prim borçları geriye dönük çıkmaktadır. Bu bakımdan SSK ve Emekli Sandığı kapsamında olanlar da bazı hallerde prim borçlanması yaparak emeklilik hakkı elde edebileceklerdir. Bu bakımdan Ziraat Bankası, bu durumda olanlar için düşük faiz oranları ile borçlanma kredisi sağlıyor ve kredi kapsamında SGK’ya borçlar ödenerek beklemeden emekli olma hakkı elde ediliyor.

Ziraat Bankası Prim Borcu Kredisi Detayları

Ziraat Bankası tarafından prim borcu olanlara yönelik sunulan borç kredisi yüzde 1,28 faiz oranı ile sağlanıyor. Aynı zamanda 60 ay vade süresi ile birlikte önemli bir kolaylık sunulan kredi kapsamında, SGK’ya borcu olanlar primlerini daha kolay bir şekilde ödeyerek emekli olma imkânı elde ediyorlar. Ancak krediden yararlanmak için banka tarafından belirlenmiş şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre krediden sadece halihazırda emekli olacaklar yararlanabiliyor. Başka bir deyişle yaş ya da hizmet yılı şartını sağlamayan ve emekliliğe henüz hak kazanmamış kimseler başvuru yapamıyor. Bunun dışında SGK kapsamındaki tüm sandıklara; SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’na prim borcu yüzünden emekli olamayanlara yönelik sunulan kredi, tam prim borcu üzerinden veriliyor ve banka bağlanacak emekli aylığını teminat olarak görerek kredi notu düşük olanlara da borçlanma yaptırabiliyor.
Editör: TE Bilisim