İstanbul’un ulaşımında kesintisiz hizmet veren metrobüs, İstanbul Kart ile çalışmaktadır. Metrobüslerin çalışma saatleri, güzergaha göre değişiklik göstermektedir. Haftanın 7 günü hizmet veren ana hattaki metrobüs, gece 01.00 ile sabah 05.00 arasında yarım saatte bir, diğer saatler içinde 3 dakikada bir duraklardan geçmektedir. Diğer ara güzergah metrobüslerinin çoğu, 03.00 ile 05.00 arasında hizmet vermemektedir. Bu ulaşım aracı, çalışma sistemi itibariyle trafiğe takılmadan, en hızlı şekilde varış noktasına ulaşan araçlardan biridir. Ana yolda kendine ait olan kısımda, diğer araçların girmeye izninin olmadığı bir alanda hareket eder. Bu nedenle İstanbul’daki en hızlı ulaşım araçları arasında sayılmaktadır.

Metrobüs Ana Hatları Nelerdir?

Metrobüs ana hatları, en uzun mesafede giden hatlardır. Anadolu ile Avrupa yakalarını birbirine bağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile bağlantı yaparak yakalar arasında ulaşımı kolaylaştırır. Bu hatlar, ortak nokta olarak Mecidiyeköy ve Topkapı’dan geçer. Metrobüs ana hatları şu şekilde sıralanabilir:
 • 34: Avcılar- Zincirlikuyu
 • 34 A: Söğütlüçeşme- Cevizlibağ
 • 34 AS: Avcılar- Söğütlüçeşme
 • 34 BZ: Beylikdüzü- Zincirlikuyu
 • 34 C: Beylikdüzü- Cevizlibağ
 • 34 G: Beylikdüzü- Söğütlüçeşme
 • 34 U: Uzunçayır- Zincirlikuyu
 • 34 Z: Zincirlikuyu- Söğütlüçeşme
Bu seferleri yapan metrobüs hatları, çok fazla durak sayısına sahiptir. 34 AS metrobüs hattı, en fazla durak sayısına sahip metrobüstür. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden de geçen bu hat, iki yaka arasında bağlantı kurar. Bu metrobüsün aynı zamanda güzergahı üzerinde 30’dan fazla durak bulunur ve bu durakların 6 adedi metrolara kısa yoldan ulaşım noktalarıdır.

Metrobüs Ara Hatları Nelerdir?

Metrobüslerde kısa sürelerde, yerel olarak ve düşük durak sayısı ile çalışan hatlar şu şekilde sıralanabilir:
 • 34 T: İstanbul Üniversitesi Kampüsü ile Cevizlibağ arasında çalışmaktadır. 15 durak sayısına sahiptir. Sabah 05.00- 10.00 ile akşam 16.00- 21.00 arasında çalışmaktadır. Ağırlıklı olarak öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.
 • Yerel 34 AS durağı: Avcılar ile Söğütlüçeşme arasında çalışmaktadır. 34 durak sayısına sahiptir. Sabah 05.00 ile gece 02.00 arasında çalışır.
 • 34 B: beylikdüzü ile Tüyap Avcılar Merkez Üniversite kampüsü arasında çalışmaktadır. 12 durağa sahiptir. Sabah 05.00 ile gece 02.00 arasında çalışır. Avcılar Üniversite Kampüsü’ne erişimi kolaylaştırmak için düzenlenmiştir.

Metrobüs Ücreti Ne Kadardır?

Metrobüs ücretleri, bir hattın başından sonuna kadar giden yolcular için hesaplanır. 3.50 TL olan tam bilet fiyatı, İstanbul Kart içindeki bakiyeden çekilir. Ancak birkaç durak sonra inilmesi durumunda, iade noktalarından paranızın gitmediğiniz durak sayısına bağlı olan kalanını alabilirsiniz. 20 duraklı bir metrobüs hattına binen ve 6 durak giden bir yolcu, indiği noktada  bulunan iade noktalarından 1.50 TL iade alabilmektedir. Ancak bu konuda duraklar arasındaki mesafe gibi değerler de göz önünde bulundurulur. Öğrenci için metrobüs ücreti 1.75 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanında aylık mavi kart yaptıran bir yolcu, aylık 275 TL yükleyerek metrobüsü kullanabilmektedir. Aylık kart yaptıran öğrenciler için ise aylık metrobüs ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir. indirimli kart kullanıcıları, indikleri duraklarda bulunan iade noktalarını kullanamaz.

Metrobüs Bağlantı Noktaları Nerelerdir?

Metrobüslerde bağlantı noktaları, metrobüsten indikten sonra metroya, marmaraya ve diğer hızlı ulaşım sistemlerine ulaşmanızı kolaylaştıran noktalardır. Her ana metrobüs hattı, Mecidiyeköy’den geçer. Mecidiköy ve Zincirlikuyu, metro ile bağlantıyı sağladığından transfer noktaları olarak belirlenmiştir.Bunun yanında Edirnekapı Şehitlik istasyonu, Çağlayan, Yenikapı noktaları da metrobüs transfer alanlarını oluşturmaktadır.

KOÇTAŞ Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?

Aile Hekimliği Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?

Bekçilerin Çalışma Saatleri, Mesai Zamanları

Editör: TE Bilisim